Προς το περιεχόμενο

Απο Phenom 965 σε Ryzen, σε ποιόν όμως;;


Oscar_Mike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει το παρακάτω am3 σύστημα:

Phenom II X4 965 BE (RB-C3 125W)

MSI 870A-G54

HyperX Fury 8GB (2x4GB) DDR3 1866MHz

Sapphire Nitro R7 360 OC 2GB

και σκέφτομαι να πάω σε Ryzen.

Επειδή εχω χάσει πια την επαφή με τα ενσωματωμένα γραφικά, σε τι επίπεδο είναι οι Vega 8 σε σχέση με την 360;

Αξίζει δηλαδή να πάω σε τετοια λύση ή να κρατήσω την 360 και να πάω σε cpu χωρίς ενσωματωμένη γραφικών;

Οπότε σαν "φρεσκάρισμα" του παραπάνω, τι κομμάτια cpu/mobo κοιτάζω; (στο παιχνίδι και τα μτχ των αγγελιών)

Ευχαριστώ.

(Ψύκτρα υπαρχει μια Be Quiet Shadow Rock Slim          κουτί ενα Cougar MX330-X που θα παραμείνουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

Υπάρχει το παρακάτω am3 σύστημα:

Phenom II X4 965 BE (RB-C3 125W)

MSI 870A-G54

HyperX Fury 8GB (2x4GB) DDR3 1866MHz

Sapphire Nitro R7 360 OC 2GB

και σκέφτομαι να πάω σε Ryzen.

Επειδή εχω χάσει πια την επαφή με τα ενσωματωμένα γραφικά, σε τι επίπεδο είναι οι Vega 8 σε σχέση με την 360;

Αξίζει δηλαδή να πάω σε τετοια λύση ή να κρατήσω την 360 και να πάω σε cpu χωρίς ενσωματωμένη γραφικών;

Οπότε σαν "φρεσκάρισμα" του παραπάνω, τι κομμάτια cpu/mobo κοιτάζω; (στο παιχνίδι και τα μτχ των αγγελιών)

Ευχαριστώ.

(Ψύκτρα υπαρχει μια Be Quiet Shadow Rock Slim          κουτί ενα Cougar MX330-X που θα παραμείνουν)

Πρέπει να ναι λίγο καλύτερη η 360 από Vega 8.

Όμως βάζοντας την κάρτα που ήδη έχεις παύεις να περιοριζεσαι σε 4 πυρηνους cpu και έχεις μπόλικο αέρα (cpu wise) να πάρεις αργοτερα πιο δυνατή κάρτα.

Ως μπουσουλα για "σφιχτό" budget κοιτάς για 1600/2600/1700 στα μεταχειρισμένα με κάποιο b350/b450 Mobo και 16gb ram με 3000+ συχνότητα.

Για nvme δεν νομίζω πως αξίζει να ψάχνεις στα μεταχειρισμένα εφόσων παίζει ο 660p σε τιμές αντίστοιχες των sata.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...