Προς το περιεχόμενο

Intel i5 9400F ή Ryzen 5 2600


nkoumo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, nkoumo είπε

Cosmodata άκυρο. Θα το συναρμολογησω μόνος μου. Ryzen 5 2600 στα 130€ .

Από εκεί και πέρα , να πάρω μνήμη στα 3200? Αν ναι ξέρετε καμιά μητρική Β450 που να δέχεται απ'ευθείας ? διότι όσες είδα θέλουν OC. Οπωσδήποτε να είναι μΑTX. Και ποιες μνήμες λέτε? Θα πάρω 2x8gb

Για μνήμες πάρε τις crucial ballistic lt 3200 c16 με 77 ευρώ τα 16 γίγα. Είναι πολύ φθηνές για αυτά που προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, intelrisen είπε

ανωτερο st performance ο 9400f,  αυτα θες για τη δουλεια σου.

Αφού δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Και επίσης με τον 9400f θα κολλήσει εκεί. Ενώ αν πάει σε AM4 θα έχει την επιλογή να αναβαθμίσει σε κάποιον 3000 ή 4000 στο μέλλον αν θέλει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks

Ο κύβος ερίφθει  προς Ryzen 2600 .

Αφού θα τον συναρμολογήσω ο ιδιος, στο κουτι του ο ανεμηστήρας είναι έτοιμος για κόλλημα με την cpu αφού ήδη έχει κάποια πάστα επάνω.

Λέτε να το κολλήσω έτσι ως  έχει ή να πάρω καμοιά καλή ψυκτική πάστα να βάλω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nkoumo Εγώ θα έβαζα άλλη πάστα. Αν θέλεις μπορείς να το βάλεις με αυτήν που έχει πάνω και βλέπεις πως θα πάει. Αλλά αν θελήσεις να την αλλάξεις στο μέλλον, πάααααρα πολύ προσοχή πως θα βγάλεις το CPU. Τρέξε πρώτα ένα benchmark (prime95 π.χ.) να ζεσταθεί και μετά απαλές κινήσεις αριστερά-δεξιά για να ξεκολλήσει η ψήκτρα από το CPU. MHN την τραβήξεις προς τα πάνω γιατί μπορεί να ξεριζώσει τον επεξεργαστή από το socket..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nkoumo είπε

Πως θα ξεριζωθει? Αφου έει μοχλό δίπλα που τον βγάζει απο το ΜΒ

Κάποιες πάστες είναι σαν κόλλα και μπορούν να τον βγάλουν από το socket ακόμα και με κλειδωμένο το μοχλό. Ειδικά αν το τραβήξεις γιολο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αφού δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Και επίσης με τον 9400f θα κολλήσει εκεί. Ενώ αν πάει σε AM4 θα έχει την επιλογή να αναβαθμίσει σε κάποιον 3000 ή 4000 στο μέλλον αν θέλει..

Τσάμπα κόπος. Μην το παραθέτεις όμως το τριχωτό αγγούρι γιατί δεν θέλω να συγχιζομαι πρωινιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αφού δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Και επίσης με τον 9400f θα κολλήσει εκεί. Ενώ αν πάει σε AM4 θα έχει την επιλογή να αναβαθμίσει σε κάποιον 3000 ή 4000 στο μέλλον αν θέλει..

το ξερω! τον ενδιαφερουν οι πυρηνες γιατι θα παρει τρομερη αποδοση στο σερφαρισμα. :P που ειναι ο 2600 σε σχεση με τον 9400?

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, intelrisen είπε

το ξερω! τον ενδιαφερουν οι πυρηνες γιατι θα παρει τρομερη αποδοση στο σερφαρισμα. :P που ειναι ο 2600 σε σχεση με τον 9400?

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/10.html

Σύγχρονο cpu δεν αγοράζεις για τις επιδόσεις του στο... Browsing. Όλοι το ίδιο πάνε, από το cpu των 50 έως το cpu των 500 θες μικροσκόπιο για να δεις / καταλάβεις διάφορες. Εδώ το κινητό μου φορτώνει σελίδες το ίδιο γρήγορα με το pc της υπογραφής μου. 

Το cpu το αγοράζεις για μεταξύ άλλων photo editing που μας λέει ο op ότι κάνει. Ε ο 2600, άσχετος αν κάνει την διαδικασία πιο γρηγορα η όχι του επιτρέπει να χρησιμοποιεί το pc την ώρα που αυτό επερξεγαζεται φωτογραφίες. 

 

Και δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας φωτογράφος, έχω φίλο που ανεβάζει φωτός προϊόντων που πουλάει στο ebay. Τις επερξεγαζεται δεν ξέρω εγώ πως, θέλει 1-2 ωρες τη μέρα. Ε πες του εσύ να πάρει 9400f για να κάνει browsing 0.0003% πιο γρήγορα αλλά όση ώρα κάνει editing το pc θα είναι μονο διακοσμητικό 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Σύγχρονο cpu δεν αγοράζεις για τις επιδόσεις του στο... Browsing. Όλοι το ίδιο πάνε, από το cpu των 50 έως το cpu των 500 θες μικροσκόπιο για να δεις / καταλάβεις διάφορες. Εδώ το κινητό μου φορτώνει σελίδες το ίδιο γρήγορα με το pc της υπογραφής μου. 

Το cpu το αγοράζεις για μεταξύ άλλων photo editing που μας λέει ο op ότι κάνει. Ε ο 2600, άσχετος αν κάνει την διαδικασία πιο γρηγορα η όχι του επιτρέπει να χρησιμοποιεί το pc την ώρα που αυτό επερξεγαζεται φωτογραφίες. 

Και δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας φωτογράφος, έχω φίλο που ανεβάζει φωτός προϊόντων που πουλάει στο ebay. Τις επερξεγαζεται δεν ξέρω εγώ πως, θέλει 1-2 ωρες τη μέρα. Ε πες του εσύ να πάρει 9400f για να κάνει browsing 0.0003% πιο γρήγορα αλλά όση ώρα κάνει editing το pc θα είναι μονο διακοσμητικό 

Mην γινεσαι υπερβολικος και εσυ ρε ,και με τον 9400f μια χαρα επεξεργαζεται φωτο και κανει και browsing. Για μενα ας παρει οτι του βγαινει φθηνοτερα αφου δεν ζηταει πολλα απο το μηχανημα

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Mην γινεσαι υπερβολικος και εσυ ρε ,και με τον 9400f μια χαρα επεξεργαζεται φωτο και κανει και browsing. Για μενα ας παρει οτι του βγαινει φθηνοτερα αφου δεν ζηταει πολλα απο το μηχανημα

Δεν ειναι θέμα υπερβολής, όσο καλά κάνει τη δουλειά του ο 9400 ακόμα καλύτερα την κάνει ο 2600 καθαρά λόγω threads. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν ειναι θέμα υπερβολής, όσο καλά κάνει τη δουλειά του ο 9400 ακόμα καλύτερα την κάνει ο 2600 καθαρά λόγω threads. 

Συμφωνοι αλλα οχι οτι με τον 9400 δεν την κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τσάμπα κόπος. Μην το παραθέτεις όμως το τριχωτό αγγούρι γιατί δεν θέλω να συγχιζομαι πρωινιάτικα.

Δεν σου αρέσουν στην σαλάτα τα αγγούρια ε; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...