Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια-κρυπτογράφηση σε laptop


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη δουλειά μου χρησιμοποιώ ένα laptop HP ProBook 6360b με εγκατεστημένα τα windows 10 pro.

Λόγω του ότι το λαπτοπ μεταφέρεται συχνά και μέσα υπάρχουν αρχεία της δουλειάς καθώς και κωδικοί περασμένοι σε διάφορες ιστοσελίδες (mail, ebanking…) αν γίνει μια στραβή και χαθεί - κλαπεί θα υπάρξει σοβαρότατο πρόβλημα.

Τι μπορώ να κάνω λοιπόν για να καλύψω όσο το δυνατόν καλύτερα αυτό το θέμα;

Ένας απλός κωδικός στα windows δε κάνει τίποτα.

Το λαπτοπ έχει και fingerprint το οποίο δε το χρησιμοποιώ γιατί πρέπει να ψάξω λίγο πως δουλεύει. Aν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μπορώ να κάνω κάποια κρυπτογράφηση ώστε και να ξηλώσει κάποιος τον σκληρό να του είναι άχρηστος;

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Επίσης είχα σκοπό να το κάνω dual boot με linux, οπότε εδώ τι μπορώ να κάνω σχετικά με την κρυπτογράφηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις Windows 10 Pro μπορεις να ενεργοποιησεις κρυπτογραφηση δισκου μεσω του Bitlocker της Microsoft. Εφοσον δεν εχεις κανενα χαρτακι του password σου πανω στο laptop ειναι πρακτικα αδυνατο να σου σπασει καποιος την κρυπτογραφηση και να διαβασει τα περιεχομενα του δισκου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να γίνει και τώρα που έχουν εγκατασταθεί ήδη τα windows;

Αν βάλω και linux που θέλω; Πρέπει να μπει πρώτα το linux ή δε παίζει ρόλο;

Γενικά έχω μαύρα μεσάνυχτα από αυτό το θέμα και θέλω να εκμεταλλευτώ και ό,τι δυνατότητες μου δίνει το συγκεκριμένο λαπτοπ στον τομέα της ασφάλειας (TPM, Enhanced Pre-Boot Security)

Κάποιες πληροφορίες παραπάνω θα ήταν καλοδεχούμενες πάντως γιατί δε ξέρω από που να ξεκινήσω. Ήδη γκουγκλαρα και διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικα απλη διαδικασια, ειδικα αν εχεις ΤΡΜ στο μηχανημα σου. Το εξηγει πιστευω αρκετα αναλυτικα το παρακατω:

https://www.windowscentral.com/how-use-bitlocker-encryption-windows-10

Linux απο οσο ξερω δε μπορεις να βαλεις σε bitlocker partition, υπαρχουν ομως εργαλεια για να βλεπεις το bitlocker encypted partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.

οπότε με το Bitlocker θα μου ζητείται κωδικός στην αρχή και μετά 2ος κωδικός για να μπω στα windows ή το αποτύπωμα αν το καταφέρω να δουλέψει στα windows 10;

Η απορία μου είναι τώρα τι γίνεται αν θελήσω να βάλω και linux. Ψήνομαι να βάλω βασικά. Γίνεται όμως να έχω windows με bitlocker και linux (mint) με κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι αν και δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα στην κατηγορία με τα windows.

λοιπόν προσπάθησα να ενεργοποιήσω το bitlocker αλλά δε τα κατάφερα.

Έχω κοιτάξει τα tutorials σε τόσα sites (ίδια είναι παντού εξάλλου)

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ κάνω τη διαδικασία, σε εμένα δεν εμφανίζεται το βήμα όπου θα εισάγω κωδικό.

Μου βγάζει να αποθηκεύσει το key, επιλέγω να το αποθηκεύσω σε αρχείο στο στικάκι μου και ζητάει να γίνει restart.

Κάνω restart, υποτίθεται είναι ενεργοποιημένο το Bitlocker αλλά δεν αλλάζει τίποτα. Ο υπολογιστής ξεκινάει όπως πριν και ζητάει τον κλασσικό κωδικό που είχα στα windows.

τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε μου ζητάει κάτι.

αποθήκευσα το αρχείο σ ένα στικάκι, έκανα ρεσταρτ το λαπτοπ και ξεκινάει κανονικά όπως και πριν.

Δεν υποτίθεται ότι πρέπει να ζητάει κωδικό; Γι αυτό δεν ενεργοποίησα το bitlocker?

τι δεν έχω καταλάβει;

αν ήταν δεν το ενεργοποιούσα και άφηνα τον κωδικό που έχω στα windows

9 λεπτά πριν, ice25 είπε

αυτό θα σου ζητάει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ένα live cd linux και θα δεις πως ο δίσκος δεν είναι προσβάσιμος .

 

τι κωδικό ήθελες να σου ζητάει ? το κωδικοί που έχει ο εκάστοτε user σου ζητάει . απλά χωρίς αυτό δεν μπορείς να δεις τα περιεχόμενα του δίσκου. σε περίπτωση που κάτι γίνει μπορείς να κάνεις αποκρυπτογράφηση με το μακρινάρι που αποθήκευσες στο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ice25 είπε

βάλε ένα live cd linux και θα δεις πως ο δίσκος δεν είναι προσβάσιμος .

Θα το δοκιμάσω.

Νόμιζα ότι θα μου ζητούσε άλλο κωδικό.

Άρα αν δε διαβάζεται ο δίσκος δε μπορεί και κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτά τα utilities για να αφαιρέσει τον κωδικό των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...