Προς το περιεχόμενο

Κουλό πρόβλημα με display port?


splanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν συντομία, έφτιαξε ένα φιλαράκι ένα ολοκαίνουργιο setup (tomahawk max-r3600-5700xt), τις πρώτες μέρες το δούλευε με HDMI και είχε κάποια θεματάκια όπου η οθόνη έχανε το σήμα πάνω στα games για 1-2 sec, του είπα να δοκιμάσει με display port. Αγόρασε ένα display port και μόλις συνδέει το dp, το σύστημα "χάνει" τον m2 όπου είναι το λειτουργικό, δηλαδή δεν bootάρει, ούτε εμφανίζεται ο δίσκος στο BIOS. Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι κάτι παίζει με το dp (είχα διαβάσει υπάρχουν προβλήματα με τα 20pin dp) και βραχυκυκλώνει την μητρική; Θα δοκιμάσουμε τις επόμενες μέρες άλλο dp, καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 20pin έχεις επιστροφή ρεύματος από την οθόνη στη μητρική μέσω της κάρτας και δημιουργεί διάφορα περίεργα.Τα καλώδια είναι φθηνά,δεν αξίζει το ρίσκο οπότε νομίζω το καλύτερο θα ήταν να πάρετε ένα 19pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Με το 20pin έχεις επιστροφή ρεύματος από την οθόνη στη μητρική μέσω της κάρτας και δημιουργεί διάφορα περίεργα.Τα καλώδια είναι φθηνά,δεν αξίζει το ρίσκο οπότε νομίζω το καλύτερο θα ήταν να πάρετε ένα 19pin.

πως θα ξερει πριν το αγορασει οτι ειναι 19;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει θέμα και με hdmi και με displayport μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών;

Ή μπορεί και η οθόνη. Μου έχει τύχει οθόνη με προβληματική θύρα dp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλώδιο displayport για αγορά για να μην ανοίγω νέο θέμα? Θα συνδεθεί σε sapphire pulse rx5700xt και σε οθόνη samsung 32" 1440p με 144hz. Πρέπει να πάω σε κάποιο με 19 pins? Έχει σχέση τι version είναι ? 1,2 η 1,4 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλώδιο displayport για αγορά για να μην ανοίγω νέο θέμα? Θα συνδεθεί σε sapphire pulse rx5700xt και σε οθόνη samsung 32" 1440p με 144hz. Πρέπει να πάω σε κάποιο με 19 pins? Έχει σχέση τι version είναι ? 1,2 η 1,4 ???

Αυτό που έχω βάλει παραπάνω είναι σίγουρα 19pino και δουλεύει χωρίς πρόβλημα (το ξέρω γιατί το χρησιμοποιώ).Υπάρχει στο σκρουτζ.19pins είναι το VESA compliant,με τα 20pina έχεις επιστροφή ρεύματος από την οθόνη.To 1.2 υποστηρίζει 1440p 165hz,για παραπάνω θέλεις 1.4.

Επεξ/σία από Deka013
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Silverage είπε

Για να έχει θέμα και με hdmi και με displayport μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών;

Ή μπορεί και η οθόνη. Μου έχει τύχει οθόνη με προβληματική θύρα dp.

δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση αυτο που εκανε με το hdmi ( που εκλεινε για 1 sec) με το οτι δεν bootαρε το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Skrez1982 είπε

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλώδιο displayport για αγορά για να μην ανοίγω νέο θέμα? Θα συνδεθεί σε sapphire pulse rx5700xt και σε οθόνη samsung 32" 1440p με 144hz. Πρέπει να πάω σε κάποιο με 19 pins? Έχει σχέση τι version είναι ? 1,2 η 1,4 ???

Εγώ τότε που ψαχνώμουν είχα μπει στο site displayport.org και είδα ποιά είναι πιστοποιημένα. Έχει κάτι Startech. 

https://www.displayport.org/product-category/cables-adaptors/page/2/?ps&pcat[0]=cables-connectors

Έχω πάρει ένα και είναι πιο χοντρό απο τα άλλα οπότε φαντάζομαι θα έχει καλύτερη μόνωση εσωτερικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...