Προς το περιεχόμενο

Το PlayStation 5 θα καταναλώνει λιγότερη ενέργεια σε standby mode


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

δεν γίνεται σε παιχνίδια όπως το red dead να μην ακούγεται τίποτα, απλά δεν γίνεται

εγώ πάντως από τότε που του έβαλα βάση και το σήκωσα όρθιο (για χωροταξικούς λόγους το έκανα βέβαια) μου φαίνεται ότι τα πάει αρκετά καλύτερα στις ζέστες 

Τι να σου πω Red dead δεν έχω παίξει. 
σε god of war,tomb raider και dying light που παίζω είναι κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, ares225 είπε

Τι να σου πω Red dead δεν έχω παίξει. 
σε god of war,tomb raider και dying light που παίζω είναι κομπλέ 

και σε god of war παίζει ζόρι 

 

βέβαια για να σε ενοχλήσει ο ανεμιστήρας παίζει ρόλο πόσο μακριά είσαι από τη κονσόλα, ενδεχόμενα εμπόδια που υπάρχουν ανάμεσα καθώς και πόσο δυνατά έχεις το παιχνίδι

 

εγώ πάντως που έχω το slim δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο για το θόρυβο, λογικά πράγματα

 

στο pro διάβαζα παράπονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kage είπε

Auto update ουτε στο firmware της tv...θα κρεμαει η συνδεση και τα ms και θα βριζετε χωρις λογο..

Οι προσφατες φημες λενε οτι θα κυκλοφορησει απευθειας και η εκδοση pro 😛

Αν οντως παιζει 8k χωρις upscaling τοτε ενα ενα αντιστοιχο pc θελει χιλιαρικα...

 

εδώ δεν έχει το 4k native θες και 8k..τα πράγματα είναι απλά.. αν θες ευκολία πας σε κονσόλα.. για οτιδήποτε άλλο πας σε pc... ειτευτα σκας και έχεις κορυφαία γραφικά που οι κονσόλες θα έχουν μετά από 10 χρόνια ή κάνεις συμβιβασμούς σε ποιότητα με πιο λίγα λεφτά από κονσόλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

δεν γίνεται σε παιχνίδια όπως το red dead να μην ακούγεται τίποτα, απλά δεν γίνεται

 

εγώ πάντως από τότε που του έβαλα βάση και το σήκωσα όρθιο (για χωροταξικούς λόγους το έκανα βέβαια) μου φαίνεται ότι τα πάει αρκετά καλύτερα στις ζέστες 


Πως δε γίνεται... εγώ όταν παίζω ps4 δεν ακούγεται τίποτα (άλλο εκτός από τον ανεμιστήρα που είναι λες και προσγειώνεται αεροπλάνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DaRkAnGeL999 είπε


Πως δε γίνεται... εγώ όταν παίζω ps4 δεν ακούγεται τίποτα (άλλο εκτός από τον ανεμιστήρα που είναι λες και προσγειώνεται αεροπλάνο)

είπα ότι δεν γίνεται να μην ακούγεται ο ανεμιστήρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

είπα ότι δεν γίνεται να μην ακούγεται ο ανεμιστήρας


I know.. Για αυτό είπα οτι μόνο ο ανεμιστήρας ακούγεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

είπα ότι δεν γίνεται να μην ακούγεται ο ανεμιστήρας

Φοράς ένα ζευγάρι καλά ακουστικά, με την ένταση στο 30%-50% και:

- Δεν ακούς κανένα ανεμιστήρα από την κονσόλα σου

- Δεν ενοχλείς σύντροφο, παιδιά, σκυλιά και γείτονες

- Απολαμβάνεις στο μέγιστο το game σου

 

Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα βάζεις τα ακουστικά σε ένταση 70%-100% και σιγά σιγά θα πάψουν να σε ενοχλούν γενικά οι θόρυβοι στο περιβάλλον σου, με ακουστικά ή χωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, panther_512 είπε

 

Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα βάζεις τα ακουστικά σε ένταση 70%-100% και σιγά σιγά θα πάψουν να σε ενοχλούν γενικά οι θόρυβοι στο περιβάλλον σου, με ακουστικά ή χωρίς.

ναι οκ, εγώ είτε παίζω με δυνατή ένταση στο παιχνίδι ή με ακουστικά

 

επίσης το slim είναι μια χαρά σε θόρυβο, μόνο όταν μπαζοβγάζεις δισκάκι κάνει σα χαλασμένο, κατά τα άλλα είναι αρκετά τίμιο για αυτό που είναι και αυτό που κοστίζει

 

ησυχία (και καλύτερες θερμοκρασίες) μπορείς να έχεις μόνο σε pc και αυτό εφόσον πληρώσεις στοχευμένα για το συγκεκριμένο αποτέλεσμα 

 

αλλά αν κάτσεις να παρατηρήσεις σε όλες τις κονσόλες θα ακούσεις θόρυβο σε βαριά παιχνίδια, μέχρι και το switch που είναι ταμπλετάκι όταν είναι docked μπορεί να κάνει έναν αισθητό θόρυβο το ανεμιστηράκι του σε κάποια παιχνίδια , καμία σχέση βεβαίως με το ps4 αλλά αν κάτσεις και το παρατηρήσεις θα τον ακούσεις και από μακριά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Jophiel είπε

Σωστό αυτό φίλε μου και πολλοί δεν το καταλαβαίνουν. Πράγματα όπως πχ η ανακύκλωση είναι αδιανόητα για κάποιους. Καλά θα ήταν, όμως, να μη καταφεύγεις σε ακραίους χαρακτηρισμούς.

Είμαι από αυτούς που κλείνουν τη βρύση, ανακυκλώνουν τα πάντα, δε χρησιμοποιουν σχεδόν ποτέ πλαστική σακούλα κτλ. Όμως δε θεωρώ αμόρφωτους αυτούς που δεν τα κάνουν αυτά, αλλά ανενημέρωτους. Η παιδεία είναι ελλειπής και η προβολή την σπατάλης πόρων είναι ημιτελής και επιφανειακή. Δε φταίει μόνο ο κόσμος γι αυτό.

Εμείς δεν ήμαστε οι χειρότεροι στον τομέα... Κοίτα κατά Αμερική μεριά (κυρίως ΗΠΑ)... Εκεί η σπατάλη και η μόλυνση έχει πάει σε άλλα επίπεδα... Δε φταίνε μόνο αυτοί. Η χώρα τους δεν κάνει τίποτα γι αυτό και δεν θέλει να κάνει κάτι ουσιαστικό. Θέλω να καταλήξω ότι το να κατηγορείς το κόσμο σαν "αμόρφωτο" είναι λίγο άδικο... "Ανενημέρωτος" είναι πιο σωστό.

Η έννοια του "ανενημέρωτος" ίσως θα έπρεπε σιγά σιγά να εξαλειφθεί. 

Το 1994 μπορώ να δεκτώ ότι κάποιος ήταν ανενημέρωτος. Εν έτει 2019 όμως, ο ίδιος κόσμος που θίγεται όταν τον λέμε αμόρφωτο και απαίδευτο, είναι αυτός ο οποίος ξέρει απ'έξω και ανακατωτά όχι μόνο τον τελευταίο γκόμενο της Καρντάσιαν, αλλά την παραμικρή ΑΗΔΙΑ που κάθεται και βλέπει σπαταλώντας όχι τον χρόνο του αλλά την ίδια του τη ζωή σε κάτι reality shows τύπου Power of Love.

Να το θέσω αλλιώς... ένας παππούς 70 χρονών, ναι να τον θεωρήσω υπό συνθήκες ανενημέρωτο. Δεν έχει την ίδια πρόσβαση στην ΕΥΚΟΛΙΑ της πληροφορίας. 

Τον κάθε 19 χρονο που με το που ξυπνάει κάθεται 45 λεπτά στο instagram για να δει τί κάνανε οι "φανταστικοί" του φίλοι/followers στα stories τους το προηγούμενο βράδυ, αν ΔΕΝ γνωρίζει ΗΔΗ την έννοια της ανακύκλωσης για μένα είναι και τον αποκαλώ ευθέως:

a) ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ
b) ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Δηλαδη; Αμορφωτοι που δεν τους νοιαζει το περιβαλλον; Εχεις αναρωτηθει ποτε ποσο νερο θα εξοικονομουσε ο πλανητης αν ο καθενας μας δεν αφηνε τη βρυση να τρεχει οταν πλενει τα δοντια του; Αλλη κλιμακα σαφως, αλλα κατι ειναι αν υπολογισεις 100 μυρια συσκευες στη πριζα επι 8.5w του ps4.

Βασικά αν τους ενδιέφερε το περιβάλλον, δεν θα το αφήνανε καν ανοιχτό, έστω και σε Standby Mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Petrosperan είπε

Βασικά αν τους ενδιέφερε το περιβάλλον, δεν θα το αφήνανε καν ανοιχτό, έστω και σε Standby Mode.

Ναι αλλά εκείνος που τα γράφει το αφήνει σε standby mode 😛

1 ώρα πριν, polaki είπε

Η έννοια του "ανενημέρωτος" ίσως θα έπρεπε σιγά σιγά να εξαλειφθεί. 

Το 1994 μπορώ να δεκτώ ότι κάποιος ήταν ανενημέρωτος. Εν έτει 2019 όμως, ο ίδιος κόσμος που θίγεται όταν τον λέμε αμόρφωτο και απαίδευτο, είναι αυτός ο οποίος ξέρει απ'έξω και ανακατωτά όχι μόνο τον τελευταίο γκόμενο της Καρντάσιαν, αλλά την παραμικρή ΑΗΔΙΑ που κάθεται και βλέπει σπαταλώντας όχι τον χρόνο του αλλά την ίδια του τη ζωή σε κάτι reality shows τύπου Power of Love.

Να το θέσω αλλιώς... ένας παππούς 70 χρονών, ναι να τον θεωρήσω υπό συνθήκες ανενημέρωτο. Δεν έχει την ίδια πρόσβαση στην ΕΥΚΟΛΙΑ της πληροφορίας. 

Τον κάθε 19 χρονο που με το που ξυπνάει κάθεται 45 λεπτά στο instagram για να δει τί κάνανε οι "φανταστικοί" του φίλοι/followers στα stories τους το προηγούμενο βράδυ, αν ΔΕΝ γνωρίζει ΗΔΗ την έννοια της ανακύκλωσης για μένα είναι και τον αποκαλώ ευθέως:

a) ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ
b) ΑΞΙΟΣ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΤΟΥ

Σίγουρα αυτό το λέει ένας πυρηνικός επιστήμονας του ινσομνια να υποθέσω; 
ποια είναι η καρτνασιαν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, morgan21 είπε

Σίγουρα αυτό το λέει ένας πυρηνικός επιστήμονας του ινσομνια να υποθέσω; 
ποια είναι η καρτνασιαν; 

Δεν είναι θέμα πυρηνικής φυσικής, είναι θέμα ότι δεν μπορεί να ευσταθεί πλέον το ότι είμαστε ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ, όταν μιλάμε για τόσο σοβαρά θέματα. Όπως και να το κάνουμε, πριν χρόνια καπνίζανε ακόμα και στα αεροπλάνα, τότε ναι ακόμα δεν υπήρχε τόσο ενημέρωση για το θέμα. Και ακόμα και πιο πριν από αυτό, ήταν ΟΚ (με την έννοια ότι δεν θεωρείτο υποτιμητικο) το να αποκαλούν κάποιον "νέγρο", εξού και οι εφημερίδες και οι ταινίες τις εποχής κάνανε αναφορά με αυτή τη λέξη. Σε *ΟΛΕΣ* δε τις ταινίες σχετικές με το Βιετνάμ, τους αποκαλούν "κιτρινιάριδες". 

Ε δεν μπορεί όμως κάποιος σήμερα να χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις, καλώς ή κακώς δεν μπορεί να πει ωπ sorry, ήμουν ανενημέρωτος, άναψα τσιγάρο στο αεροπλάνο. Η πληροφορία υπάρχει εκεί ελεύθερη. Αν πεις τον άλλο νέγρο ΕΙΣΑΙ ρατσιστής, πάει και τελείωσε, δεν υπάρχει κάτι να συζητηθεί. 

Με την ίδια ακριβώς λογική, δεν μπορώ να δεχτώ από άτομο ώριμης ηλικίας (δεν αναφέρομαι προφανώς σε 12χρονα ή 14χρονα) ότι "είμαι ανενημέρωτος για τη ζημιά που κάνω στο περιβάλλον"... 

Sorry που πλατειάζω, αλλά νομίζω οι περισσότερο εδώ μέσα καταλάβατε πολύ καλά τί εννοώ από το πρώτο post, και σίγουρα δεν είμαι πυρηνικός επιστήμονας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν είναι θέμα πυρηνικής φυσικής, είναι θέμα ότι δεν μπορεί να ευσταθεί πλέον το ότι είμαστε ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ, όταν μιλάμε για τόσο σοβαρά θέματα. Όπως και να το κάνουμε, πριν χρόνια καπνίζανε ακόμα και στα αεροπλάνα, τότε ναι ακόμα δεν υπήρχε τόσο ενημέρωση για το θέμα. Και ακόμα και πιο πριν από αυτό, ήταν ΟΚ (με την έννοια ότι δεν θεωρείτο υποτιμητικο) το να αποκαλούν κάποιον "νέγρο", εξού και οι εφημερίδες και οι ταινίες τις εποχής κάνανε αναφορά με αυτή τη λέξη. Σε *ΟΛΕΣ* δε τις ταινίες σχετικές με το Βιετνάμ, τους αποκαλούν "κιτρινιάριδες". 

Ε δεν μπορεί όμως κάποιος σήμερα να χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις, καλώς ή κακώς δεν μπορεί να πει ωπ sorry, ήμουν ανενημέρωτος, άναψα τσιγάρο στο αεροπλάνο. Η πληροφορία υπάρχει εκεί ελεύθερη. Αν πεις τον άλλο νέγρο ΕΙΣΑΙ ρατσιστής, πάει και τελείωσε, δεν υπάρχει κάτι να συζητηθεί. 

Με την ίδια ακριβώς λογική, δεν μπορώ να δεχτώ από άτομο ώριμης ηλικίας (δεν αναφέρομαι προφανώς σε 12χρονα ή 14χρονα) ότι "είμαι ανενημέρωτος για τη ζημιά που κάνω στο περιβάλλον"... 

Sorry που πλατειάζω, αλλά νομίζω οι περισσότερο εδώ μέσα καταλάβατε πολύ καλά τί εννοώ από το πρώτο post, και σίγουρα δεν είμαι πυρηνικός επιστήμονας...

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να λέμε αμόρφωτους τους συνανθρώπους μας έστω και για το λόγο του περιβάλλοντος. 
δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος είναι μορφωμένος η αμόρφωτος (εξάλλου τι μας κάνει μορφωμένους και τι αμόρφωτους;)

ειμαι ένας άνθρωπος ο οποίος έχω μαζέψει άπειρες φορές σκουπίδια από παραλία για τον λόγο Ότι κάποιοι αμόρφωτοι η μορφωμένοι απλά δεν έχουν παιδεία. 
οποτε ας κάνουμε αυτό που πρέπει εμείς και να προσπαθούμε να ενημερώνουμε αυτόν που κάνει την λάθος πράξη χωρίς να τον προσβάλουμε γιατί όταν το κάνουμε αυτό ίσως να γινόμαστε εμείς οι αμόρφωτοι. 
ας πιάσουμε και το θέμα οδοντόβουρτσας και νερού που τρεχει από τους (αμόρφωτους) και ας πιάσουμε (μορφωμένους) γιατρούς οι οποίοι ξοδεύουν πόσα λίτρα νερού για τις πισίνες τους τις οποίες τις γεμίζουν χλώριο και κάποιοι από αυτούς τις αδειάζουν στο βάθος κήπος. (Αυτοί όμως είναι μορφωμένοι)

οσο θέλει ένας (αμόρφωτος) σε δέκα ζωές να βουρτσίσει τα δόντια του το κάνει ένας (μορφωμένος) μέσα σε μια μέρα στην πισίνα του 

Επεξ/σία από morgan21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morgan21 είπε

οσο θέλει ένας (αμόρφωτος) σε δέκα ζωές να βουρτσίσει τα δόντια του το κάνει ένας (μορφωμένος) μέσα σε μια μέρα στην πισίνα του 

Οκ ναι, ενδεχομένως η λέξη όντως να μην είναι η κατάλληλη.
Δεν το πήγαινα επουδενί στο κομμάτι της μόρφωσης από άποψη "σπουδών". 

Ίσως η λέξη απαίδευτος από την έλλειψη παιδείας να είναι πιο κατάλληλη! Ένας μορφωμένος/σπουδαγμένος γιατρός μπορεί όντως να είναι απαίδευτος, και να αφήνει σκουπίδια και πλαστικά στις παραλίες. Ή απλά να πετάει το τσιγάρο του έξω απ΄το αυτοκίνητο. Προσωπικά δεν καπνίζω, αλλά σπανίως βλέπω λερωμένο τασάκι αυτοκινήτου σε όσους έχω δει να καπνίζουν.. Τί τα κάνουν, τα τρώνε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, voltmod είπε

«Αν έστω και ένα εκατομμύριο χρήστες ενεργοποιήσουν το χαρακτηριστικό, θα μπορούσε να εξοικονομηθεί ενέργεια αντίστοιχη με τη μέση κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας 1000 νοικοκυριών στις ΗΠΑ»

Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάθε σπίτι έχει ένα ps τότε η εξοικονόμηση είναι 0,001 % , λιγότερο από ότι  θα εξοικονομούσαμε εάν κλείναμε όλες τις άχρηστες συσκευές που είναι σε standby στο σπίτι μας απο το διακόπτη, (πχ monitor pc , tv), η από ότι να βάζαμε διπλά παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...