Προς το περιεχόμενο

msi x370 carbon χαμηλη συχνοτητα ram


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα..Το συστημα μου αποτελειται απο τον ryzen 2200g την msi x370 pro carbon και 2 dimm της corsair vengance των 4gb..

θελω να ρωτησω γιατι στο auto οι ram συγχρονιζουν στα 2133 ενω κανονικα οι μνημες ειναι 3000mhz..?Να πω πως κατα το gaming κρασαρουν πετωντας μπλε οθονη και στα 3000 και στα 2933..Βαζοντας τις ram στο auto και στα 2133 mhz ολα δουλευουν ρολοι και παιζω χωρις προβλημα.Γιατι συμβαινει αυτο?Να πω πως εχω κανει το τελευταιο bios update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannisag17 είπε

Καλησπερα..Το συστημα μου αποτελειται απο τον ryzen 2200g την msi x370 pro carbon και 2 dimm της corsair vengance των 4gb..

θελω να ρωτησω γιατι στο auto οι ram συγχρονιζουν στα 2133 ενω κανονικα οι μνημες ειναι 3000mhz..?Να πω πως κατα το gaming κρασαρουν πετωντας μπλε οθονη και στα 3000 και στα 2933..Βαζοντας τις ram στο auto και στα 2133 mhz ολα δουλευουν ρολοι και παιζω χωρις προβλημα.Γιατι συμβαινει αυτο?Να πω πως εχω κανει το τελευταιο bios update.

Καλησπέρα, τις έχεις βάλει στις θέσεις 2-4?

Οι μνήμες αυτές δεν είναι κια ότι καλύτερο. Δοκίμασε στα 2800 ή ανέβασε τάση στα 1.37 για 3000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, τις έχεις βάλει στις θέσεις 2-4?

Οι μνήμες αυτές δεν είναι κια ότι καλύτερο. Δοκίμασε στα 2800 ή ανέβασε τάση στα 1.37 για 3000.

Ναι στις θεσεις 2 και 4..Θα δοκιμασω με την ταση πρωτα και θα επανελθω..

Μόλις τώρα, artshadows είπε

Έχεις φορτώσει από το bioa το xmp?

Μην μου λετε αγνωστες λεξεις😀 τι ακριβως να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giannisag17 είπε

Ναι στις θεσεις 2 και 4..Θα δοκιμασω με την ταση πρωτα και θα επανελθω..

Μην μου λετε αγνωστες λεξεις😀 τι ακριβως να κοιταξω?

Όταν λες τελευταίο bios, ελπίζω όχι το τελευταίο (beta) που είναι για zen 2 και αλλάζει το γραφικό περιβάλλον σε gse-lite.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το agesa 1.0.0.6 του Γενάρη που όλα τα hynix κιτάκια παίζουν τζιτζί στα 2933.

Αν έκανες update σε zen 2 beta, καλά κρασιά δε ξέρω και άμα θα δουλέψει η χακιά με το downgrade agesa από το dos. Περίμενε μήπως βγάλουν κανένα καλύτερο bios για zen 2 που να δουλεύει με τις μνήμες σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Όταν λες τελευταίο bios, ελπίζω όχι το τελευταίο (beta) που είναι για zen 2 και αλλάζει το γραφικό περιβάλλον σε gse-lite.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το agesa 1.0.0.6 του Γενάρη που όλα τα hynix κιτάκια παίζουν τζιτζί στα 2933.

Αν έκανες update σε zen 2 beta, καλά κρασιά δε ξέρω και άμα θα δουλέψει η χακιά με το downgrade agesa από το dos. Περίμενε μήπως βγάλουν κανένα καλύτερο bios για zen 2 που να δουλεύει με τις μνήμες σου.

και βεβαια δεν εχω κανει την beta..Το update του Γεναρη εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, giannisag17 είπε

και βεβαια δεν εχω κανει την beta..Το update του Γεναρη εχω.

δώσε μου sku/part number στις μνήμες να δω ακριβώς τι τσιπάκια φοράνε.

Η ακόμα καλύτερα τρέξε thaiphoon burner και διάβασε το SPD και ανέβασε εδώ screen.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

δώσε μου sku/part number στις μνήμες να δω ακριβώς τι τσιπάκια φοράνε.

https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

αυτες ειναι

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AFR με μονά timings (θανατηφόρος συνδυασμος). Δοκίμασε αυτά τα settings καρφωτά στο bios (είναι για τις aegis που και αυτές afr/3000 είναι).

vdram 1.35-1.36v Soc Voltage 1.100v

Capture.jpg

Μετά τρέξε tm5 (βρες το post του akoinonitos στο ryzen memory thread) να δεις αν είσαι stable.

edit τα ρεύματα σου είναι στον ΘΕΟ. 1.40 vcore ΓΙΑΤΙ??????????

edit2 τώρα είδα έχεις ενεργοποιημένο τη μ@λ@κία το gameboost. Κλειστό αμέσως αυτό είναι η πηγή του κακού.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν το gameboost υπήρχε το πρόβλημα αλλά θα το απενεργοποιήσω..Αν ενεργοποιήσω το A-XMP που έχει στο 2ο profile τα 2933mhz μήπως καταφέρω κάτι.

Ενεργοποιημενο A-XMP στο profile 2 στα 2933mhz

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannisag17 είπε

Και πριν το gameboost υπήρχε το πρόβλημα αλλά θα το απενεργοποιήσω..Αν ενεργοποιήσω το A-XMP που έχει στο 2ο profile τα 2933mhz μήπως καταφέρω κάτι.

Ενεργοποιημενο A-XMP στο profile 2 στα 2933mhz

Καταγραφή.PNG

αν το κατέβασες από το συνημμένο του akoinonitos κάνε load το config του με τα 6 cycles. Το default δε ζορίζει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ilos είπε

αν το κατέβασες από το συνημμένο του akoinonitos κάνε load το config του με τα 6 cycles. Το default δε ζορίζει πολύ.

Δεν βρήκα το συνημμένο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

 

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...