Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενα Themes για Portofolio Site


Stavros2345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί φιλοι,

Έφτιάξα ένα portofolio site με το Twenty Seventeen Theme,
http://www.stavroswork.gr/
Θα το χρησιμοποίησω απλά τόσο για ενδιαφερόμενους αλλά και για δουλειά να δείχννω κάτι, γιατι αυτό μετραει περισσότερο και απο διπλώματα.

Ρίξτε μια ματία στη σελίδα, είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και θέλει αρκετή βελτίωση.

Μια γνώμη να συνεχίσω με αυτό το theme η έαν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε(έστω και premium) αρκέι κατά τη γνώμη σας να ήταν καλό.

Σαν σχεδίαση τη σελίδα τη φαντάζομαι, με κάποιο παρόμοιο στύλ όπως είναι η σελίδα
https://www.blank-page.gr/

Eίναι λιτή αλλά ουσιαστική και με καλή εμφάνιση,

Τα αναφέρω όλα απλά εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι και για theme η επισής και για το layout της σελίδας,


Σας Ευχαριστώ

 




 

Επεξ/σία από Stavros2345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου, ξέχνα (ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ) τα δωρεάν themes. Πιο πολύ ζημιά σου κάνουν στην εικόνα, παρά αποκτάς portfolio που λες. 

Aγόρασε Avada και The7 από Themeforest, στήσε 4-5 demo σελίδες απ'το καθένα, μάθε να χρησιμοποιείς τις ρυθμίσεις τους και ξεμπερδεύεις.
Συνολικά και τα 2 μαζί έχουν πάνω από 650,000 πωλήσεις στο ThemeForest, και ειδικά το Avada είναι υπερ-πανεύκολο να φτιάξεις site. 

Για την blank-page.gr ένα τόσο αστεία απλό site μπορεί να στηθεί στο Avada σε 2 ώρες αν ξέρεις τις ρυθμίσεις του, και αυτό μαζί με το content. 

- Αν δεν ξέρεις καλή CSS, αγόρασε και YellowPencil.

- Μάθε τα βασικά ενός slider (Revolution Slider ή LayerSlider που είναι στα περισσότερα themes), και πραγματικά για ιστοσελίδες τύπου Company Profile δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα άλλο, παρά μόνο τη φαντασία σου. 

Good luck!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σε ευχαριστω για απάντηση,

Πολύ ωραίο το Avada, έχει ήδη 50 έτοιμα themes να διαλέξεις ανάλογα την ιστοσελίδα θα φτιάξεις.
Ξέρεις προσφέρονται αυτά με unlimited updates και χρήση για unlimited domain names η τα updates ειναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα και χρήση για 1 domain name;

Έχεις δίκιο τα δωράν θέματα δεν κάνουν για portofolio site,

Για αυτά τα θέματα μου πρωτήνεις να αγόρασω και τα 2 theme η  ένα από τα δύο;
Δεν ξέρω εάν γίνεται αγόραζοντας και τα 2 theme να δουλεύεις και με τα δύο theme.
Η απλά να τα αγοράσω και τα δύο και όποιο μου πάει καλύτερα, με αυτό να συνεχίσω;

Μπορεί να και νά κάνω και λάθος, αλλά από ότι ξέρω και 4-5 themes να αγοράσεις μετά όταν τα εγκαταστάσεις μέσα στην περιοχή διαχείρισης του WordPress  θα πρέπει να αποφασίσεις ποίο ΄θεμα θα ενεργοποίησεις.
Συνήθως το theme που έχεις ενεργοποίησει με αυτό δουλεύεις, 

Γνωρίζω  βασική CSS μαλλον και κάτι περισσότερο άπο τη βασίκη,αλλά έδω είμαστε  εάν υπάρχει δυσκολία τότε αγοράζω και το YellowPencil.

Για  το slider λες εννοείς να μάθω τα βάσικα για slide show  η για Page Builder;


Σε ευχαριστώ και πάλι,

 

Επεξ/σία από Stavros2345
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι, σίγουρα θα το κοιτάξω.

Απλά το μόνο άσχημο είναι με το domain name, νομίζω πρέπει να χρησιμοποιείς το δικό τους .

και επίσης ήδη έχω νοικιάσει χώρο φιλοξενίας σε κάποια εταιρεία, θα προτιμούσα με cms,

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2019 στις 9:26 ΜΜ, Stavros2345 είπε

Σε ευχαριστω για απάντηση,

Πολύ ωραίο το Avada, έχει ήδη 50 έτοιμα themes να διαλέξεις ανάλογα την ιστοσελίδα θα φτιάξεις.
Ξέρεις προσφέρονται αυτά με unlimited updates και χρήση για unlimited domain names η τα updates ειναι για περιορισμένο χρονικό διάστημα και χρήση για 1 domain name;

Έχεις δίκιο τα δωράν θέματα δεν κάνουν για portofolio site,

Για αυτά τα θέματα μου πρωτήνεις να αγόρασω και τα 2 theme η  ένα από τα δύο;
Δεν ξέρω εάν γίνεται αγόραζοντας και τα 2 theme να δουλεύεις και με τα δύο theme.
Η απλά να τα αγοράσω και τα δύο και όποιο μου πάει καλύτερα, με αυτό να συνεχίσω;

Μπορεί να και νά κάνω και λάθος, αλλά από ότι ξέρω και 4-5 themes να αγοράσεις μετά όταν τα εγκαταστάσεις μέσα στην περιοχή διαχείρισης του WordPress  θα πρέπει να αποφασίσεις ποίο ΄θεμα θα ενεργοποίησεις.
Συνήθως το theme που έχεις ενεργοποίησει με αυτό δουλεύεις, 

Γνωρίζω  βασική CSS μαλλον και κάτι περισσότερο άπο τη βασίκη,αλλά έδω είμαστε  εάν υπάρχει δυσκολία τότε αγοράζω και το YellowPencil.

Για  το slider λες εννοείς να μάθω τα βάσικα για slide show  η για Page Builder;


Σε ευχαριστώ και πάλι,

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, δεν με είχες κάνει name tag ή quote και δεν είχα μπει να δω τί είχες γράψει. 

Λοιπόν, σε WordPress μπορείς να έχεις ενεργό ένα theme κάθε φορά. Η πρόταση μου (στην οποία θα προσθέσω σήμερα και το The Gem) είναι να μάθεις 2 templates για τον εξής λόγο. Προσωπικά το Avada το χρησιμοποιώ για πολύ απλά και εύκολα websites. Ή websites φίλων/γνωστών με μικρό budget. Ότι προσφέρει από default (προσφέρει ΑΡΚΕΤΑ), αυτά χρησιμοποιώ, και μπορείς κυριολεκτικά να βγάλεις ένα site σε 1 μέρα. Τα άλλα 2 themes (The7 και The Gem) προσωπικά θεωρώ είναι λίγο πιο μοντέρνα, αν και να σου πω την αλήθεια η "μοντερνιά" έχει να κάνει κυρίως με τη φαντασία μας. Απλά λέω μοντέρνα γιατί όπως είπες και εσύ, μπορείς να φορτώσεις έτοιμα στημένα, και να κάνεις αλλαγές στο content. Τα έτοιμα content του Avada θεωρώ είναι λιγότερο μοντέρνα από των άλλων 2. 

Το κάθε theme μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ανά domain. Τα περισσότερα από αυτά δεν σε "μπλοκάρουν" απ'το να τα εγκαθιστάς σε περισσότερα, αλλά δεν σε αφήνουν να κάνεις import το content τους. Άρα ουσιαστικά ξεκινάς απ'την αρχή. Απ'την άλλη το The Gem, δεν σου ανοίγει καν το τμήμα των settings αν δεν το κάνεις license. Άρα πρακτικά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάπου αλλού. 

Δες The Gem licensed:

image.png.91240df1b62caed231e6c97c9bceb615.png

και Gem unlicensed: 

image.png.26b5af38d164116eb058e5627598eb31.png

Όπως βλέπεις απουσιάζει τελείως το μενού. Άρα πρακτικά είναι σχεδόν άχρηστο. 

Καταλαβαίνω ότι για αρχή σου φαίνονται ίσως αρκετά τα 50-60€ του theme, αλλά πραγματικά πέραν του ηθικού της υπόθεσης, απλά αγόρασε τα να μη σε νοιάζει τίποτα. Και support να έχεις και updates και ότι θες. Δεν αξίζει να παιδεύεσαι. 

Για το slider λέω να μάθεις τα βασικά για Slides, όχι για page builder. Ένα site μπορεί να γίνει πολύ εντυπωσιακό με τα κατάλληλα slides. Πραγματικά, αν αγοράσεις το Slider Revolution και κατεβάσεις όλα τα templates του, μπορείς να κάνεις απίστευτα πράγματα και να φτιάχνεις πολύ εντυπωσιακά websites χωρίς καν να ακουμπάς κώδικα. Παρ'ολα αυτά, το Slider Revolution όπως και το Layer Slider παρόλο που τα βάζουν στα περισσότερα themes, ΔΕΝ είναι και τα πιο γρήγορα sliders που κυκλοφορούν. Αλλά με αυτό ας ασχοληθείς μελλοντικά. Αν παρόλα αυτά θες να τσεκάρεις από τώρα, το https://soliloquywp.com/pricing/  είναι αρκετά πιο γρήγορο. 

Προσωπικά δεν είμαι ούτε developer ούτε designer, ουσιαστικά project manager είμαι αλλά ξέρω τα βασικά ώστε για πελάτες όπως τους παραπάνω που ανέφερα να τους εξυπηρετώ με μικρό budget. Τύπου "πάω ένα 3ήμερο". Τα κανονικά project της εταιρείας τα αναλαμβάνουν οι κατάλληλοι άνθρωποι προφανώς και από αυτούς έχω μάθει εμπειρικά κάποια πράγματα. Για τον ίδιο λόγο πρότεινα το YellowPencil, γιατί ουσιαστικά είναι live editor για CSS. Η πιθανότητα είναι εσύ να μην το χρειαστείς καν. Αυτά που κάνω με CSS με το YellowPencil εσείς τα κάνετε σε 5 λεπτά. Απλά αυτά τα 5 λεπτά εγώ στις 2am το βράδυ που ίσως να φτιάχνω το site-άκι του φίλου μου, δεν θέλω να απασχολήσω κάποιον και απλά τα κάνω έτσι να τελειώνει. 

Ελπίζω να βοήθησα!!

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/10/2019 στις 3:03 ΜΜ, polaki είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια έστω και καθυστερημένα.

Τελικά αγόρασα το Avada και το Layer Slider, έφτιαξα κάτι πρόχειρο.
Δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά θα συνεχίσω με Avada.
https://www.stavroswork.gr/

Μια βοήθεια/γνώμη σχετικά με το site να μου έλεγες.

Έφτιαξα για σχεδόν όλες τις σελίδες εκτός Αρχικής κάποια wireframes πως φανταζόμουν το layout της κάθε σελίδας.
Εάν μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα συνημμένα αρχεία και όπως τα βλέπεις μια γνώμη πως θα έλεγες να είναι το layout για κάθε σελίδα.
Όπου νομίζεις ότι είναι εντάξει η όπου δεν εντάξει κάνε κάποιο σχόλιο σε τι χρειάζεται βελτίωση/αλλαγή.

Επίσης σε περίπτωση που συμφωνείς να έχει κάθε σελίδα (Προφίλ, Υπηρεσίες, Portfolio, Επικοινωνία) μια σχετική φωτογραφία κάτω από μενού , τότε μια πρόταση εάν έχεις να προτείνεις κάποια σχετική φωτογραφία να βάλω.
Έψαξα στο https://www.shutterstock.com/el/home και παρά πολλές φωτγραφίες.
Εάν έχεις κάποια να προτείνεις για κάθε σελίδα θα βοηθούσε.
Τι ύψος θα έλεγες να είναι η φωτογραφία; 

Τέλος για το Footer τι συνδέσμους θα πρότεινες να βάλω.

Σε ευχαριστώ ,






Services Page.pdf

 

Portfolio Page.pdf Services Page.pdf Profile Page.pdf

Contact Page.pdf

Επεξ/σία από Stavros2345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Να σε ρωτήσω σχετικα με το  The Gem theme, 

Παρέχεται δωρεάν το WP BAKERY plugin η το Elementor Pro  η θα πρέπει κανεις να τα αγορασει ξεχωριστά;
Επίσης, το Slider Revolution/Layer Slider Premium εάν παρέχονται δωρεάν η είναι με επιπλέον κόστος.

Σε Ευχαρίστω,

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Stavros2345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2021 στις 11:13 ΜΜ, Stavros2345 είπε

Καλησπέρα, 

Να σε ρωτήσω σχετικα με το  The Gem theme, 

Παρέχεται δωρεάν το WP BAKERY plugin η το Elementor Pro  η θα πρέπει κανεις να τα αγορασει ξεχωριστά;
Επίσης, το Slider Revolution/Layer Slider Premium εάν παρέχονται δωρεάν η είναι με επιπλέον κόστος.

Σε Ευχαρίστω,

 

 

 

 

 

Σίγουρα έχεις δει καλά τις λεπτομέρειες που αναφέρει? 🙂

https://themeforest.net/item/thegem-creative-multipurpose-highperformance-wordpress-theme/16061685

 

 

50AC957C-245D-4001-B688-919257A64B41.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για απάντηση και φωτογραφία,

Δεν είναι δωρεάν, 

παρεμπιπτόντως το αγόρασα , είναι πολύ καλή λύση για γρήγορη και εύκολη κατασκευή ιστοσελίδων.
Ειδικά με Elementor.

 

Να σε ρωτήσω εάν ξέρεις, το Μενου να εμφανίζεται πάνω σε μια φωτογραφία (με διαφάνεια) όπως και λογότυπο , plugin για γλώσσες;

Το έψαξα αλλά με έχει ταλαιπωρήσει να βρω.

Εάν δεν ξέρειςδεν πειράζει,

 

 

 

Μενου πάνω σε διαφάνεια.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Stavros2345 είπε

Σε ευχαριστώ για απάντηση και φωτογραφία,

Δεν είναι δωρεάν, 

παρεμπιπτόντως το αγόρασα , είναι πολύ καλή λύση για γρήγορη και εύκολη κατασκευή ιστοσελίδων.
Ειδικά με Elementor.

 

Να σε ρωτήσω εάν ξέρεις, το Μενου να εμφανίζεται πάνω σε μια φωτογραφία (με διαφάνεια) όπως και λογότυπο , plugin για γλώσσες;

Το έψαξα αλλά με έχει ταλαιπωρήσει να βρω.

Εάν δεν ξέρειςδεν πειράζει,

 

 

 

Μενου πάνω σε διαφάνεια.jpg

Δεν έχω το συγκεκριμένο για να μπορέσω να σε βοηθήσω πάνω σε αυτό που αναφέρεις.

Όμως εφόσον το αγόρασες... (φαντάζομαι να το πήρες μέσα στην προσφορά που τρέχει...) έχεις και 6 μήνες υποστήριξη για οτιδήποτε θες. ΘΑ σου πρότεινα να τους το αναφέρεις ότι θες και να σε βοηθήσουν :)

TheGem.png.855e35fb7a4784f561d099873008e58c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόράσα σε κανονική τίμη,
Τους το ανέφερα και εντάξει με βοηθήσαν και   λύθηκε το πρόβλημα,

Ποιά έκδοση έχεις;  Έχεις φτιάξει κάτι;

Σε ευχαριστω ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...