Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λάπτοπ ακόμα και σε απλά games


georpapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κατέχω αυτό το λάπτοπ: LAPTOP ACER ASPIRE E5-572G-35CG με i3 4000m και nvidia GF 940m, 8gb ram + 250gb ssd samsung 850evo και το πρόβλημα μου είναι ότι το λάπτοπ πλέον δεν σηκώνει κανένα game (δεν είναι playable) .

Για παράδειγμα μπάινω lol ολα very low μου βγάζει αρκέτα fps 80-90 ίσως και παραπάνω όμως δεν είναι σταθερά και κατά διαστήματα  έχω πολλά ντροπαρίσματα εχω δει και μέχρι 5fps όμως ολα αυτά είναι στιγμιαία, δεν έχω σταθερά fps και κάνει το game να φαίνεται laggy.

Ακόμη απο θερμοκρασίες δεν είναι πολύ υψηλές κάπου στους 75 πάντα με βάση απο κάτω.

Γνωρίζει κανείς τι πρόβλημα παίζει; 

Πιστεύω οτι έστω λολ σε very low γραφικά θα έπρεπε να σηκώνει. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές «πλέον», άλλαξε κάτι στο λάπτοπ;
Τα ίδια παιχνίδια παίζανε παλαιότερα smooth και τώρα έχουνε τα drops; 
Ή δοκιμάζεις παιχνίδια για πρώτη φορά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν άλλαξα τπτ στο λάπτοπ ναι όλα τ games  όπως λολ και cs έπαιζανν κανονικά πριν δεν σερνόταν. Το έχω κάνει και φορμάτ μήπως και στρώσει αλλα προκοπή δεν είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που πριν επαιζαν  μια χαρα και το hardware που εχεις τα σηκωνει τοτε το προβλημα ειναι στο hardware του λαπτοπ (απο την στιγμη που εκανες και φορματ κιολας).

Υ.Γ.Γιατι παιρνετε Acer λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill27 είπε

Απο την στιγμη που πριν επαιζαν  μια χαρα και το hardware που εχεις τα σηκωνει τοτε το προβλημα ειναι στο hardware του λαπτοπ (απο την στιγμη που εκανες και φορματ κιολας).

Υ.Γ.Γιατι παιρνετε Acer λαπτοπ?

Τον λάπτοπ το πήρα το 2015 με 480ευρω σε ενα διάστημα και με τα ίδια λεφτά δεν έβρισκες κάτι καλύτερο. Άλλαξα μέχρι και πάστα στις ψυκτρες μήπως και είχε θεμα με θερμοκρασίες αλλά δεν διορθώθηκε. Επίσης παρατήρησα ότι αν το το έχω σε windowed και όχιι fullscreen τότε δεν έχει κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παλαιότερο laptop δικό μου έκανε drops όταν υπερθερμαινόταν (έριχνε επιδόσεις η κάρτα γραφικών για να μην καεί). Αν έχεις εξασφαλίσει την μή υπερθέρμανση και αφού έκανες φορμάτ και φύγαν τυχόν ιοί κλπ. τσέκαρε μήπως σου φορτώνει νεότερους drivers για την κάρτα γραφικών που είναι προβληματικοί, ενώ οι παλαιότεροι που πιθανόν να είχες ήταν καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Εισαι σιγουρος οτι τα τρεχεις με την Nvidia οσα εχουν "προβλημα"?
Μια εξηγηση θα ηταν οτι (μετα απο φορματ) παιζουν με την Intel..😱

Σίγουρα τα τρέχει με nvidia το έχω αλλάξει δεν  έχει τα ενσωματωμένα. Όπως ανέφερα και πιο πάνω όταν το game είναι σε windowed οχι fullscreen δηλαδή παίζει χωρις σπασίματα ενώ fullscreen έχει θεμα.

1 ώρα πριν, Hnepes είπε

Ένα παλαιότερο laptop δικό μου έκανε drops όταν υπερθερμαινόταν (έριχνε επιδόσεις η κάρτα γραφικών για να μην καεί). Αν έχεις εξασφαλίσει την μή υπερθέρμανση και αφού έκανες φορμάτ και φύγαν τυχόν ιοί κλπ. τσέκαρε μήπως σου φορτώνει νεότερους drivers για την κάρτα γραφικών που είναι προβληματικοί, ενώ οι παλαιότεροι που πιθανόν να είχες ήταν καλύτεροι.

Αν ήταν θέμα drivers πως το παιχνίδι σε windowed παίζει χωρίς θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 9:21 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

λιγοτερες απαιτησεις εκει.....

Δεν ξερω τι να πω λύση δεν έχω βρει. Παιζω με 100 fps και τα σπασιματα που εχει ειναι λες και έχεις lag ενώ δεν εχω καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...