Προς το περιεχόμενο

Οπτικές Ίνες σε παλιό σπίτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πρίν λίγο καιρό πέρασε ο ΟΤΕ οπτικές ίνες στον δρόμο μου, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν οτι υπάρχει διαθεσιμότητα μέχρι 200αρα γραμμή. Εγώ σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε 50αρα με οπτικές ίνες απο 24αρα ADSL. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή το σπίτι είναι πολύ παλιό? Ισώς κριντζάρουν μερικοί με την ερώτηση μου, αλλά παίζει κάποιον ρόλο που το σπίτι έχει συνδέση χαλκού? Γενικά θα άξιζε να αναβαθμίσω (7 ευρώ παραπάνω βγαίνει)?

Ευχαριστώ πολύ (συγχωρέστε με εαν είναι το λάθος φόρουμ για αυτό το θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Πάλι με χαλκό θα παίζεις απλά αντί για adsl θα έχεις vdsl. Τα στατιστικά σου πως είναι τώρα με την adsl; 

Είναι γενικά πολύ χάλια οι ταχύτητες που έχω τώρα με ADSL, 5mb download και κάπου στα 500kb upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Είδες να υπάρχει καμπίνα vdsl στη γειτονιά σου; 

Υπάρχει ακριβώς στην γωνία απο το τετράγωνο μου αλλά δεν ξέρω αν είναι VDSL, από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι οι οπτικές ίνες θα μπούνε στο κουτί και απο εκέι με χαλκό στο σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Finn είπε

Αν ειναι μεγάλη καμπίνα νέου τύπου τότε ναι θα έχεις vdsl. 

Εάν δεν είναι, αξίζει να κάνω την αναβάθμιση ή δεν θα αλλάξει τίποτα στις ταχύτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vdsl είναι και αξίζει. Θα πιάνεις σχεδόν 50Mbps.

Αν η καμπίνα είναι καινούρια είναι vdsl αν είναι σάπια είναι παλιά αλλά αφού έχεις διαθεσιμότητα θα είναι καινούρια.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Finn είπε

Στο τηλέφωνο δε σου είπαν τι ταχύτητες παίζουν στην περιοχή σου; συνήθως δίνουν μια ελάχιστη εγγυημένη τιμή 

Όχι δεν μου είπαν τίποτα.

5 λεπτά πριν, Silverage είπε

Vdsl είναι και αξίζει. Θα πιάνεις σχεδόν 50Mbps.

Αν η καμπίνα είναι καινούρια είναι vdsl αν είναι σάπια είναι παλιά αλλά αφού έχεις διαθεσιμότητα θα είναι καινούρια.

Μακάρι, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, μόλις θυμήθηκα ότι όταν πρωτοπήγα στο σπίτι, περίπου 1,5 χρόνο πριν, είχε μόνο ADSL η περιοχή εκεί οπότε αναγκαστικά έβαλα και αυτό. Έψαξα στην σελίδα του ΟΤΕ και γράφει ότι υπάρχει μόνο ADSL και οπτική ίνα στην περιοχή μου, οπότε όλο αυτό που λέγατε από πάνω με το VDSL κάπως δεν μου κολλάει σωστά, υπάρχει περίπτωση να έχουν οπτικές ίνες με παλιό κουτί, αν ναι τότε τελικά θα άξιζε η αναβάθμιση  ή πεταμένα λεφτά? @Silverage @Finn

Επεξ/σία από Hyal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hyal είπε

Πάντως, μόλις θυμήθηκα ότι όταν πρωτοπήγα στο σπίτι, περίπου 1,5 χρόνο πριν, είχε μόνο ADSL η περιοχή εκεί οπότε αναγκαστικά έβαλα και αυτό. Έψαξα στην σελίδα του ΟΤΕ και γράφει ότι υπάρχει μόνο ADSL και οπτική ίνα στην περιοχή μου, οπότε όλο αυτό που λέγατε από πάνω με το VDSL κάπως δεν μου κολλάει σωστά, υπάρχει περίπτωση να έχουν οπτικές ίνες με παλιό κουτί, αν ναι τότε τελικά θα άξιζε η αναβάθμιση  ή πεταμένα λεφτά? @Silverage @Finn

Τί ακριβώς σου γράφει στο site του ΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...