Προς το περιεχόμενο

Photos 2 pdf


iphotographer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να φτιάξω μια απλή σελίδα php που να μπορώ

  1. να τραβάω σε ένα field drag n drop έως 8 φωτογραφίες
  2. και με το που ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία, να μου εμφανίζεται ένα κουμπί που να μπορώ να κατεβάσω ένα κολάζ με αυτές τις φωτογραφίες σε ένα pdf landscape 4x2 photos. Εννοείται αν κάποια στιγμή ανεβούν λιγότερες φωτογραφίες, ας μείνουν κενά τα άλλα τετραγωνάκια
  3. αν είναι δύσκολο το βήμα 2, τουλάχιστον να ανοίγει αυτό το κολάζ σε μία νέα καρτέλα του browser, ωστε να το εκτυπώνω από εκεί.
  4. Προτιμώ μετά την όλη διαδικασία να μην αποθηκεύονται οι φωτος στο server

Ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος να κάνω κάτι τέτοιο?

Υ.γ. Εγώ μέχρι στιγμής έχω φτιάξει την php μου και με αυτό το τρόπο, έχω καταφέρει να ανεβαίνουν οι φωτογραφίες στο χώρο μου. Άρα μου λείπει το 2ο βήμα της υλοποίησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Για το βήμα 2 ένας τρόπος που έχω δοκιμάσει και δουλεύει αρκετά καλά ακόμα και με σχετικά πολύπλοκο layout είναι το dompdf: https://github.com/dompdf/dompdf

Φυσικά, όταν αναφέρομαι σε πολύπλοκο layout για pdf δεν εννοώ πολύ σύνθετα πράγματα ως προς το εικαστικό, αφού η υποστήριξη του τί μπορείς να χρησιμοποιήσεις θυμίζει λίγο τους περιορισμούς των newsletters, όπου αντί για flexbox η grid θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τα πατροπαράδοτα tables. Κατά τα άλλα, πάντως, το layout του PDF μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό της HTML (π.χ. οι εικόνες ενός carousel σε ένα pdf θα ήταν πιο σωστό να παίζουν η μία κάτω από την άλλη χωρίς τα περιφερειακά στοιχεία όπως κουμπιά κλπ που μπορεί να υπάρχουν), να χρησιμοποιήσεις διαφορετικές γραμματοσειρές, ενεργά links κλπ. Όχι ότι θα τα χρειαστείς όλα αυτά βέβαια στη δική σου περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...