Προς το περιεχόμενο

technicolor dga4130 ip change


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα συνάδελφοι! έχω τα παραπάνω modem από τη wind με fiber 200 (ευτυχώς κλειδώνω σε 203 down και 36 up σταθερά) και θέλω να αλλάξω την ip αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά μέσα από τις ρυθμίσεις του να το κάνω αυτό όπως επίσης δεν μπορώ να βρω τίποτα στο google σχετικά με αυτό. ο πιο εύκολος τρόπος να αλλάξει γνωρίζω ότι είναι να αλλαχτεί ένα από τα δυο τελευταία ψηφία στη MAC αλλά και πάλι δεν βρίσκω κάτι. ξέρω ότι έχει custom firmware της wind και ότι είναι αρκετά περιορισμένο αλλά ίσως κάτι δεν βλέπω σε κάτι τόσο απλό. μήπως γνωρίζει κάποιο με εμπειρία από αυτό το μοντέλο τι θα μπορούσα να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, spell1977 said:

Στην καρτελα "Local Network" αλλάζει η IP..

στην καρτέλα αυτή η μοναδική ip που υπάρχει είναι η 192.168.1.254 η οποία δεν είναι του modem αλλά η στάνταρ ip για να μπεις στη σελίδα με τις ρυθμίσεις του οπότε αν αλλάξω αυτή θα υπάρχει πρόβλημα. η ip του modem είναι εντελώς διαφορετική του τύπου 92.563.12.24 (τυχαίος αριθμός) και αυτή είναι που θέλω να αλλάξω αλλά δεν μπορώ να βρω πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη δεν αλλαζει...

 

Αν εχεις στατικη IP θα την παρει αυτόματα, αν οχι τοτε καθε φορα που θα συνδέεται θα αλλαζει ανάλογα με το block που σε έχουν βάλει...

Αν θέλεις να το βλέπεις απεξω ρύθμισε την υπηρεσία dyndns που έχει, αφού πρώτα κάνεις register ενα account στο εκάστοτε παροχο (noip, dyndns e.t.c)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, spell1977 said:

αυτη δεν αλλαζει...

Αν εχεις στατικη IP θα την παρει αυτόματα, αν οχι τοτε καθε φορα που θα συνδέεται θα αλλαζει ανάλογα με το block που σε έχουν βάλει...

Αν θέλεις να το βλέπεις απεξω ρύθμισε την υπηρεσία dyndns που έχει, αφού πρώτα κάνεις register ενα account στο εκάστοτε παροχο (noip, dyndns e.t.c)..

βρήκα την επιλογή να προσθέσω νέα στατική ip. εκεί μπορώ να βάλω την τιμή που θέλω ή υπάρχει κάποια άλλη κίνηση που πρέπει να κάνω; 

επίσης ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς σε αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την public IP δεν μπορεις να την αλλαξεις, αλλα και να το κανεις δεν θα έχεις internet λογικά...

Ποιος ο λόγος που θέλεις να αλλάξεις την public IP..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πρόσφατα κάποιος ή κάτι κατάφερε να μπει σε αυτό το δίκτυο με αποτέλεσμα να προσβληθούν κάποια σημαντικά αρχεία τα οποία ήταν στοχευμένα γιατί βρισκόταν σε συγκεκριμένα μηχανήματα στο δίκτυο. δεν ήταν κάποιο κακόβουλο λογισμικό που κατέβασε κάποιος γιατί όπως ανέφερα ήταν στοχευμένα. μέχρι λοιπόν να έρθει το καινούριο μόντεμ που είναι πιο ανοιχτό το firmware και παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια (το καλό που του θέλω με τόσο που κοστίζει) κάπως θα πρέπει να προστατεύουμε και πιστεύω αυτό είναι μια βιώσιμη λύση προς το παρόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...