Προς το περιεχόμενο

Backup


mumra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το ποιος ειναι ο  ασφαλεστερος τροπος αποθηκευσης αρχειων. Κάτι οικονομικό για backup αρχείων. ΠΧ Mirror σε 2 σκληρούς ή κάτι άλλο.

Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mumra είπε

Καλημέρα.Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το ποιος ειναι ο  ασφαλεστερος τροπος αποθηκευσης αρχειων. Κάτι οικονομικό για backup αρχείων. ΠΧ Mirror σε 2 σκληρούς ή κάτι άλλο.

Ευχαριστω

Για τι όγκο μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tyxeros είπε

Για τι όγκο μιλάμε?

Βασικά είναι για φωτογραφίες κυρίως.Δεν είμαι σιγουρος αλλα 2tb?το πολύ. Γενικά με cloud και online αποθηκεύσεις αρχείων δεν έχω πολυ εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας nas με 2 bays και δύο δίσκοι σε raid 1. Ή raid 5 με ένα nas 4 bays με τουλάχιστον 3 δίσκους. Μπορείς να πας και παραπέρα σε raid 6 με τουλάχιστον 4 δίσκους όπους έχεις 2-disk failure tolerance.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλέστερος και οικονομικότερος,

εξωτερικοί σκληροί που φυλάς σε άλλον χώρο

ή

αν το κατέχεις, NAS σε άλλο χώρο πάλι και backup μέσω ίντερνετ

----------

δεδομένα που υπάρχουν μόνο σε κάποιο RAID,  ανεξαρήτως disk failure tolerance,

απλά είναι δεδομένα που πρόκειται να χαθούν, αργά ή γρήγορα, το πότε είναι το ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 1 desktop. για NAS απ'οτι είδα λίγο κάτω απο 300 δύσκολο αν καταλαβα καλα το οποίο είναι αρκετα χρήματα. Σκεφτόμουνα max 150€.

Ευχαριστω για τισ απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DVD, BluRay σε πολλαπλα αντιγραφα και σε πολλαπλες τοποθεσιες.

 

Το RAID δεν ειναι backup και δισκοι του ιδιου batch μπορει να αποτυχουν ταυτοχρονα. Εαν δεν θελεις να μπλεξεις με optical media, μπορεις να αγορασεις 2, αντε 3 σκληρους των 2 - 3 TB και να τους μοιρασεις σε διαφορες τοποθεσιες για να εισαι σιγουρος οτι π.χ. εαν χτυπα ξυλο το σπιτι σου παρει φωτια ή πλημμυρισει, εχεις τουλαχιστον ενα αντιγραφο καπου αλλου.

 

Ενα αλλο θεμα ειναι το bit rot και κατα ποσο μπορουν bits να αλλαξουν κατασταση σε μηχανικα ή μη media αποθηκευσης. Σε τετοια περιπτωση θελεις ενα file system που να κανει checksum checks οπως π.χ. το ZFS. Εξαρταται ποσο σχολαστικος και παρανοϊκος εισαι με τα δεδομενα σου.

 

Ενα cloud backup στην τελικη θα ηταν το καλυτερο πιθανοτατα για ~2TB δεδομενα.

 

Edit: Οχι RAID, hardware ή software. Εμπιστευεσαι πολυ την εταιρεια που κατασκευαζει τον RAID controller ή το software οτι θα μπορεσει ενα identical RAID controller ή software install να αναγνωρισει τους δισκους σου. Υπαρχει λογος που ενα πολυ μεγαλο μερος του enterprise χρησιμοποιει ZFS, αφου ειναι open source, λειτουργει σε πολλες πλατφορμες και ZFS δισκοι ενος συστηματος μπορουν να διαβαστουν σε ενα αλλο.

 

Επισης, εαν ανεβαζα σε κατι οπως π.χ. Google Cloud, θα εβαζα τα δεδομενα μου σε ενα encrypted container καθως δε γνωριζεις τι προκειται να κανει ο καθε cloud provider με τα δεδομενα σου.

Επεξ/σία από sotthes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...