Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε λαπτοπ


Dannito81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !

 Για το συγκεκριμένο θέμα δεν μπορώ να πω πάρα πολλά, ούτε σίγουρη λύση έχω. Θεωρώ όμως σκόπιμο να καταθέσω μια μικρή εμπειρία.
  Γενικά η φράση ACPI Error 13 σε απλά Ελληνικά πάει να πει ότι το λειτουργικό σύστημα δεν επικοινωνεί σωστά με κάποιον Hardware Controller. Όταν λέω τη λέξη "σωστά", εννοώ συγχρονισμένα. Δηλαδή ας πούμε στέλνουν τα Windows ένα αίτημα προς κάποιον ελεγκτή κι αυτός αργεί ν' απαντήσει ή δεν απαντά καθόλου.
  Μια βασική αιτία εμφάνισης αυτού του προβλήματος είναι όταν δεν έχουμε βάλει τη σωστή έκδοση του Intel Chipset Driver στα Windows. Κάτι τέτοιο γίνεται για παράδειγμα σε μερικά Dell Laptops.
Πιο συχνά όμως έχω δει το συγκεκριμένο πρόβλημα σε κάποια φορητά της Lenovo, όπως είναι για παράδειγμα τα ThinkCenters.
Τα μηχανήματα αυτά έχουν ένα σύστημα προστασίας του σκληρού δίσκου από κραδασμούς. Δηλαδή ο ελεγκτής του σκληρού δίσκου έχει ενσωματωμένο έναν ανιχνευτή κίνησης. Όταν ο ανιχνευτής αυτός καταλάβει ότι γίνεται κάποια απότομη κίνηση (δηλ. ας πούμε πέφτει απότομα το μηχάνημα απ' τα χέρια του χρήστη), επεμβαίνει και απομακρύνει προσωρινά τις κεφαλές του σκληρού δίσκου, ώστε να μην υπάρξει ζημιά στα δεδομένα.
Το σύστημα αυτό ονομάζεται Active System Protection, ενώ μερικές φορές το έχω δει ν' αναφέρεται και ως Airbag System Protection.
Έτσι λοιπόν, στα εν λόγω μηχανήματα το μήνυμα ACPI Error 13 εμφανίζεται άμα τα Windows δεν είναι επαρκώς ενημερωμένα, ώστε να συνεργάζονται με τον συγκεκριμένο ελεγκτή.
Οι λύσεις που προτείνω είναι είτε να απενεργοποιήσεις εντελώς το Airbag System Protection (νομίζω μέσω του BIOS) ή να εγκαταστήσεις τον σχετικό Software Driver από τη σελίδα της Lenovo.
Μια φορά θυμάμαι ότι είχα λύσει το πρόβλημα αυτό σε Laptop  Lenovo ThinkCenter με τα εξής βήματα :

- Αναβάθμιση του BIOS στη βέλτιστη (τελευταία) έκδοση.
- Εγκατάσταση του Active System Protection Driver (Win10) από τη σελίδα της Lenovo.
- Για καλό και για κακό πήγα στο Control Panel των Windows κι από εκεί απενεργοποίησα το Active System Protection.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο,

Ο Άσπρος Γάτος

Επεξ/σία από White_Cat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δυστυχώς πήραν αρκετοί τεχνικοί το λάπτοπ γι αυτό επανήλθα τόσο αργά.Reset το bios πως γίνεται ? Έχω δοκιμάσει τα πάντα.Το πρόβλημα προέκυψε μετά από αλλαγή οθόνης ,καλωδιοταινίας και inverter. Windows 10 20h2 x64 πλήρως ενημερωμένα και drivers όλα κομπλέ.Eιλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ...Όλα δείχνουν ότι κάτι τρέχει με τη μητρική τουλάχιστον έτσι απεφάνθησαν οι τεχνικοί...Καμιά ιδέα μήπως??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για reset, λογικα, υπαρχει μια επιλογη μεσα στο bios που λεει reset to defaults ή κατι αναλογο. Αν εγινε και bios update και το προβλημα δεν λυθηκε, τοτε ειναι σιγουρα κατι στη μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...