Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση απο LG G6 - max ~300€


antwnic4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εχω εδω και 2 χρονια το LG G6, πριν απο αυτο το G2. Ο λογος που το αγορασα τοτε ηταν η μεγαλυτερη αναλυση στην οθονη και οτι κατασκευαστικα ηταν (και ειναι) κορυφη, ο,τι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.

Τους τελευταιους μηνες και ειδικα απο τοτε που πηρε την αναβαθμιση στο pie τρωει κατι κολληματακια και μου εχει σπασει τα νευρα. Μπορει ολη μερα να ειναι κομπλε και αν βλεπω κανα βιντεακι και παω home screen να φαει ενα κολλημα 5 δευτερολεπτα. Το app switch ειναι αργοτερο απο κινητο των 150€ (Mi A2). Γενικοτερα εχω ξενερωσει. Δεν πολυχρησιμοποιω το κινητο, αλλα οταν χρειαστει να κανω κατι θελω να ειναι αστραπη.

Αυτο που θελω κυριως ειναι η αποδοση στη καθημερινη χρηση. Εχω δουλεψει πολυ λιγο ενα pocophone ενος φιλου και μου αρεσε αρκετα, αλλα το notch ειναι πολυ κακο. Δεν με ενδιαφερει η καμερα, θα προτιμουσα να μην ειχε καθολου δηλαδη. Ο ηχος θα ηθελα να ειναι ικανοποιητικος στις χαμηλες-μεσαιες εντασεις, δεν το βαζω σχεδον ποτε τερμα. Οθονη θα ηθελα τουλαχιστον να ειναι στα ιδια επιπεδα με το G6.

Κοιταω xiaomi κυριως στις τιμες που θελω με snapdragon 845-855. Το Mi 9t pro φαινεται πολυ καλο: οθονη, μπαταρια, αποδοση αλλα στα 360 μου φαινεται ακριβουτσικο. Σκεφτομαι και το pocophone, αλλα αυτο το notch δε το μπορω, κρυβει ολο το top bar. Στο Mi 9 το notch παλευεται, δε νομιζω να το δημιουργει προβλημα.

Δε ξερω κατα ποσο αξιζει πολλα χρηματα η xiaomi και τι παιζει με τις εγγυησεις της, για αυτο δεν εχω καταληξει καπου ακομα.

Υπαρχει κατι που θα μου προτεινατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν βλέπεις και το Mate 20 που θα έχεις και εγγύηση αντιπροσωπείας και το notch είναι σταγόνα.

Για την εγγύηση των Xiaomi δες εδώ 

 

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antwnic4 είπε

Καλησπερα,

Εχω εδω και 2 χρονια το LG G6, πριν απο αυτο το G2. Ο λογος που το αγορασα τοτε ηταν η μεγαλυτερη αναλυση στην οθονη και οτι κατασκευαστικα ηταν (και ειναι) κορυφη, ο,τι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου.

Τους τελευταιους μηνες και ειδικα απο τοτε που πηρε την αναβαθμιση στο pie τρωει κατι κολληματακια και μου εχει σπασει τα νευρα. Μπορει ολη μερα να ειναι κομπλε και αν βλεπω κανα βιντεακι και παω home screen να φαει ενα κολλημα 5 δευτερολεπτα. Το app switch ειναι αργοτερο απο κινητο των 150€ (Mi A2). Γενικοτερα εχω ξενερωσει. Δεν πολυχρησιμοποιω το κινητο, αλλα οταν χρειαστει να κανω κατι θελω να ειναι αστραπη.

Αυτο που θελω κυριως ειναι η αποδοση στη καθημερινη χρηση. Εχω δουλεψει πολυ λιγο ενα pocophone ενος φιλου και μου αρεσε αρκετα, αλλα το notch ειναι πολυ κακο. Δεν με ενδιαφερει η καμερα, θα προτιμουσα να μην ειχε καθολου δηλαδη. Ο ηχος θα ηθελα να ειναι ικανοποιητικος στις χαμηλες-μεσαιες εντασεις, δεν το βαζω σχεδον ποτε τερμα. Οθονη θα ηθελα τουλαχιστον να ειναι στα ιδια επιπεδα με το G6.

Κοιταω xiaomi κυριως στις τιμες που θελω με snapdragon 845-855. Το Mi 9t pro φαινεται πολυ καλο: οθονη, μπαταρια, αποδοση αλλα στα 360 μου φαινεται ακριβουτσικο. Σκεφτομαι και το pocophone, αλλα αυτο το notch δε το μπορω, κρυβει ολο το top bar. Στο Mi 9 το notch παλευεται, δε νομιζω να το δημιουργει προβλημα.

Δε ξερω κατα ποσο αξιζει πολλα χρηματα η xiaomi και τι παιζει με τις εγγυησεις της, για αυτο δεν εχω καταληξει καπου ακομα.

Υπαρχει κατι που θα μου προτεινατε;

Από μένα honor view 20 και xiaomi mi9...! 

Επεξ/σία από kp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, saruman123 είπε

Γιατί δεν βλέπεις και το Mate 20 που θα έχεις και εγγύηση αντιπροσωπείας και το notch είναι σταγόνα.

Για την εγγύηση των Xiaomi δες εδώ 

Θα ήθελα τουλάχιστον 6gb ram. Νομίζω τα 4 γρήγορα θα είναι πολύ λίγη. Και τα Huawei ειχα ακούσει ότι έχουν θέματα με το android λόγω κάποιας αμερικάνικης νομοθεσθας.

 

35 λεπτά πριν, kp1 είπε

Από μένα honor view 20 και xiaomi mi9...! 

Το honor view 20 ξεφεύγει πολύ στα λεφτά και τα 128gb δε τα χρειάζομαι για να τα πληρώσω. Εδω τα 32gb του g6 δε τα χω γεμίσει ακόμα.

Το mi 9 ειχα δει ότι έχει χειρότερο fingerprint αισθητηρα από το mi 9t pro και είναι πιο αργός. Κατά τα άλλα πέρα από τη μπαταρία υπερέχει του mi 9t pro και λόγω τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες το Mi8 ή και το Mi mix 3 που δεν έχει notch αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή.

Επίσης και το Mi mix 2s .

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, saruman123 είπε

Δες το Mi8 ή και το Mi mix 3 που δεν έχει notch αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή.

Επίσης και το Mi mix 2s .

Στη τιμη που έχει mi mix 3 θα προτιμούσα να έπερνα το mi 9t pro.

Το mi mix 2s καλό φαίνεται αλλά στα ίδια λεφτά νομίζω το mi 9 με την καλύτερη οθόνη και επεξεργαστή φαίνεται καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antwnic4 είπε

Στη τιμη που έχει mi mix 3 θα προτιμούσα να έπερνα το mi 9t pro.

Το mi mix 2s καλό φαίνεται αλλά στα ίδια λεφτά νομίζω το mi 9 με την καλύτερη οθόνη και επεξεργαστή φαίνεται καλύτερο.

Το mi9t pro όπως και το Mi9 όμως δεν έχουν ois που για μένα με τόσα λεφτά που έχουν έπρεπε να το έιχαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, saruman123 είπε

Το mi9t pro όπως και το Mi9 όμως δεν έχουν ois που για μένα με τόσα λεφτά που έχουν έπρεπε να το έιχαν.

Εμενα ομως δεν με ενδιαφερει καθολου η καμερα, οποτε δεν παιρνω υποψιν μου τετοια features. Με ενδιαφερει η ταχυτητα, η οθονη και ισως λιγο τα ηχεια σε χαμηλες εντασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, antwnic4 είπε

Εμενα ομως δεν με ενδιαφερει καθολου η καμερα, οποτε δεν παιρνω υποψιν μου τετοια features. Με ενδιαφερει η ταχυτητα, η οθονη και ισως λιγο τα ηχεια σε χαμηλες εντασεις.

Στην ταχύτητα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά από 845 σε 855.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Στην ταχύτητα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά από 845 σε 855.

 Ναι αλλα οταν μιλαμε για τα ιδια λεφτα δε βρισκω λογο να μην παω στον 855, δεδομενου οτι με την ιδια λογικη πηρα το G6 τοτε με επεξεργαστη προηγουμενης χρονιας.

Νομιζω πως θα παω στο Mi 9. Περα απο το οτι η μπαταρια δεν η μεγαλυτερη, δε βρισκω κατι αλλο να με χαλαει και 320€ ειναι σχετικα λογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σου αρέσει η Miui .....

Το να το πιάσεις λίγο δεν λέει κάτι.

Εσύ θα το έχεις σε καθημερινή χρήση.

Αν είσαι power user η μπαταρία είναι σχετικά μικρή.

Επέκταση sd δεν έχει.

3.5 jack δεν έχει.

Ραδιόφωνο δεν έχει.

Επίσημη εγγύηση από Σκρουτζάδικο δεν  έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατοχος g6 και γω, μετα την pie τρωει κατι σκαλωματακια οντως. εχω παρατηρησει οτι το κανει αν ανοιγεις στον chrome tabs με flash/video σε καποια site. ειχα τις προαλλες ανοιγμενο απο ign ενα walkthrough, λαγκαρε το συμπαν. μολις το εκλεισα ολα κομπλε.

οπως και να'χει, επειδη το κινητο σου ηταν μια χαρα πριν, εγω θα δοκιμαζα πριν καψω 300 ευρω επειδη τον επαιξε η lg, ενα factory reset που ειναι τζαμπα, και αν δε στρωσει και με αυτο, downgrade στην 8 που δουλευε μια χαρα, η custom 9ρα χωρις τα bloatware και λοιπες βλακειες της lg.

ειναι κριμα, πραγματικα απροβληματιστες συσκευες να στις αχρηστευουν για να σε αναγκαζουν να παρεις αλλο. ας το αφηναν στην 8.

Επεξ/σία από duende
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτό!

Ουσιαστικά ΔΕ χρειάζεσαι άλλη συσκευή.

Οπότε ένα φορμάτ για αρχή.

Ισως και ενα repair απο κανενα επίσημο εργαλείο (δε ξερω απο lg) ,αλλα θα το προσπαθούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 821 άνετα μπορεί να αντεπεξέλθει ακόμα και μετά από ένα χρόνο, με μια καθαρή custom rom το τηλέφωνο θα πετάει, δώσε του μια ευκαιρία είναι κρίμα να το αλλάξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...