Προς το περιεχόμενο
ioakim100

rtx 2060 vs gtx 1080

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο. Τι μου προτεινετε ? Βλεπω οτι εχουν παρομοιες επιδοσεις

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kiriakos500 είπε

1080 με διαφορα

Καλά όχι και με διαφορά 😀 καταρχάς η γτχ 1080 δεν παράγεται πλέον από την Nvidia που σήμαινει ότι πρέπει να πάρεις μεταχειρισμένη κάρτα , από την άλλη η ρτχ  2060 είναι ελαφρώς χειρότερη με μεγάλο μείον τα 6gb ram ,

Όπως σου είπαν τα παιδιά rx5700 (που είναι μια από τα ίδια με τη γτχ 1080 και θα έχει μεγαλύτερο driver support επιδει είναι πιο φρέσκο προϊόν)

Η άμα είσαι Nvidia fan περνεις την ρτχ2060 σούπερ 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Γενικά θέλω να διαθέσω γύρω στα 300 ... Και έχω βρει την 1080 και της 2060 σε αυτά τα λεφτά... Η rx5700 νομίζω θα πάει γύρω στα 360-400 από ότι βλέπω... Οπότε ποια νου προτείνετε ανάμεσα στη 1080 και 2060 ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιδόσεις έχουν περίπου ίδιες. Το πλεονέκτημα της 1080 είναι η παραπάνω μνήμη, ενώ της 2060 ότι θα έχει σίγουρα καλύτερη υποστήριξη από εδώ και πέρα σε drivers.

Αν η οθόνη σου είναι η Dell της υπογραφής, μάλλον πάρε καλύτερα την 1080 λόγω της παραπάνω μνήμης, μια και η οθόνη σου είναι 1440p. Αλλιώς εγώ θα κοιτούσα πράγματα όπως η ποιότητα της κάθε υλοποίησης, την εγγύηση αν μιλάμε για μεταχειρίσμένο κτλ. 

Αν πάντως παίζεις όντως σε 1440p, μάλλον η RX5700 είναι καλύτερη λύση (αλλά και ακριβότερη). 

Επεξ/σία από TheMechanic1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για άλλο build την θέλω που θα παίζει στα 1080p... Απλά δεν ξερω λόγο drivers μακροπρόθεσμα η 2060 αν θα γίνει καλύτερη. Έχω βρει την gigabyte 2060 με τα 3 φανακια και την και την 1080 την απλή με τα 3 φανακια (όχι με τα λεντακια) που από ότι βλέπω είναι αρκετά καλές υλοποιήσεις... Οπότε καθαρά οι επιδόσεις είναι το κριτήριο μου

Επεξ/σία από ioakim100

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σε DX11 η 1080 είναι λίγο καλύτερη, σε Dx12,vulkan η 2060 υπερτερεί. Αν παίζεις σε 1440p/4K με μεγάλα texture packs ίσως μπουκώσεις το framebuffer της 2060. Στα 1080p δεν θα υπάρχει θέμα. Επίσης η turing έχει features όπως RTX, DLSS και το integer scaling και νέα έκδοση nvenc που δε τα έχει ο πασχάλης

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 λεπτό πριν, ilos είπε

Σε DX11 η 1080 είναι λίγο καλύτερη, σε Dx12,vulkan η 2060 υπερτερεί. Αν παίζεις σε 1440p/4K με μεγάλα texture packs ίσως μπουκώσεις το framebuffer της 2060. Στα 1080p δεν θα υπάρχει θέμα. Επίσης η turing έχει features όπως RTX, DLSS και το integer scaling και νέα έκδοση nvenc που δε τα έχει ο πασχάλης

Οπότε για 1080p καλύτερα 2060 λόγο ποιο καινούργιων features ? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, ioakim100 είπε

Οπότε για 1080p καλύτερα 2060 λόγο ποιο καινούργιων features ? 

Οι κάρτες έχουν μικρές διαφορές. Εγώ tbh θα έπαιρνα αυτή που έχει εγγύηση, δηλαδή την 2060 αν η 1080 είναι μτχ.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 4/10/2019 στις 8:48 ΜΜ, ioakim100 είπε

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο. Τι μου προτεινετε ? Βλεπω οτι εχουν παρομοιες επιδοσεις

Παρόμοιες επιδόσεις δεν έχουν. Σε frames per second είναι πολύ κοντά και αυτό σε average. Σαφώς πιο ισχυρή κάρτα είναι η gtx 1080 . Αν η 1080 που έχεις βρει είναι εντός εγγύησης χτύπα την χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Εγώ 300€ για την 2060 δεν θα τα έδινα. Ανάμεσα σε αυτές τις δύο λοιπόν προτείνω την 1080.

Η άλλη εναλλακτική είναι να μαζέψεις κάποια χρήματα παραπάνω και να πας στην rx 5700 ή την rtx 2070

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.