Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Router για Fiber Cosmote


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Πρόσφατα άρχισε η διαθεσιμότητα για οπτικές που εχει περάσει η vodafone στην περιοχή μου , χρησιμοποιώντας και το κουπόνι απο το sfbb επέλεξα την Cosmote και την 100 / 10 , έκανα την αίτηση κτλπ και περιμένω τώρα να αρχίσει η διαδικασία να έρθουν για να δούν για την εγκατάσταση κτλπ , ξέρω οτι θα πάρει πολύ χρόνο ίσως και 4 5 μήνες αλλα αυτο ειναι το τελευταίο που με απασχολεί το θέμα ηταν να αρχίσει η διαδικασία.

Όσο αφορά το router που θέλω να ρωτησω απο οτι βλέπω στα χαρτιά που μου έδωσαν λεει για Speedsport Plus αλλα μοντέλο δεν αναφέρει , επειδή σκέφτομαι οοοταν μπει με το καλό να αλλάξω router θα ήθελα να πάω στην εταιρία που εμπιστεύομαι χρόνια οπως την Draytek αλλα το μόνο μοντέλο που βλέπω να υποστηρίζει fiber ειναι το Vigor2133FVac , έχει κάποιος γνώμη για το συγκεκριμένο και αν ξέρει αν θα παίζει με την cosmote ή καποιο αλλο μοντέλο απο draytek ?

Ακριβώς αυτο που λεει στα χαρτιά ειναι : T/P GPON NOKIA + Cord + Speedsport Plus

Διαβάζω και για Fritzbox αλλα δεν ξέρω ποιο μοντέλο θα παίζει σίγουρα και γενικά πως ειναι τα συγκεκριμένα μηχανάκια ?

Υ.Γ : Μιλάω πάντα για οπτικές ίνες μεχρι το διαμέρισμα οχι για vdsl 100 κτλπ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, SPANK said:

θα ήθελα να πάω στην εταιρία που εμπιστεύομαι χρόνια οπως την Draytek

Κάνεις κάτι που να αξίζει να πάρεις (πλέον) after market router, ή απλά κατέβασμα/gaming/wifi δλδ τα βασικά? Αν κάνεις τα βασικά μην πάρεις router, πάρε σκέτο Access Point (πχ Ubiquiti) γιατί λόγω VoIP αλλά και λόγω παρόχου (στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις)  μπορεί απλά να σου μείνει και να έχεις δώσει χρήματα αδίκως, ενώ με το Access Point το κουμπώνεις όπου θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κάνεις κάτι που να αξίζει να πάρεις (πλέον) after market router, ή απλά κατέβασμα/gaming/wifi δλδ τα βασικά? Αν κάνεις τα βασικά μην πάρεις router, πάρε σκέτο Access Point (πχ Ubiquiti) γιατί λόγω VoIP αλλά και λόγω παρόχου (στο μέλλον μπορεί να αλλάξεις)  μπορεί απλά να σου μείνει και να έχεις δώσει χρήματα αδίκως, ενώ με το Access Point το κουμπώνεις όπου θες...

Όπως ειπες τα βασικά , αυτο με ενδιαφέρει κυρίως ειναι η σταθερότητα του μηχανήματος σε ολα τα παραπάνω , με την adsl και vdsl ειχα γενικά θέματα με συγχρονισμό wifi κτλπ τα κλασσικά δηλαδή που ειχαμε / έχουμε ολοι και μονο στην Draytek χρόνια τώρα εχω κάτσει χωρίς να με απασχολεί κατι αφου ειναι απόλυτα σταθερό το μηχάνημα , ίσως με τις οπτικές να μιλάμε για αλλο πράγμα για αυτο και ρωτάω κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, SPANK said:

με την adsl και vdsl ειχα γενικά θέματα με συγχρονισμό wifi κτλπ τα κλασσικά δηλαδή που ειχαμε / έχουμε ολοι

Με την οπτική δεν υπάρχει το θέμα με συγχρονισμό/σταθερότητα και το WiFi το λύνεις αποτελεσματικότερα με ένα καλό Access Point...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ουσιαστικά στην θέση του Draytek χρειάζομαι ενα αλλο router με δυνατότητες voip για την τηλεφωνία και φυσικά αν θέλω και wifi , τώρα αν ειναι και vdsl router δεν μας απασχολεί σωστά ? , το θέμα ειναι το voip και το wifi αφου την ολη δουλειά του internet την κάνει το modem που ειναι πρώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, το οποίο να συνεργάζεται με την Cosmote, όπως πχ το Fritzbox, το θέμα όμως είναι ότι αν αλλάξει policy η Cosmote ή αν πας σε άλλο πάροχο, θα σου μείνει και θα έχεις πετάξει 200+ euro.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, SPANK said:

Καλημέρα

Πρόσφατα άρχισε η διαθεσιμότητα για οπτικές που εχει περάσει η vodafone στην περιοχή μου , χρησιμοποιώντας και το κουπόνι απο το sfbb επέλεξα την Cosmote και την 100 / 10 , έκανα την αίτηση κτλπ και περιμένω τώρα να αρχίσει η διαδικασία να έρθουν για να δούν για την εγκατάσταση κτλπ , ξέρω οτι θα πάρει πολύ χρόνο ίσως και 4 5 μήνες αλλα αυτο ειναι το τελευταίο που με απασχολεί το θέμα ηταν να αρχίσει η διαδικασία.

Όσο αφορά το router που θέλω να ρωτησω απο οτι βλέπω στα χαρτιά που μου έδωσαν λεει για Speedsport Plus αλλα μοντέλο δεν αναφέρει , επειδή σκέφτομαι οοοταν μπει με το καλό να αλλάξω router θα ήθελα να πάω στην εταιρία που εμπιστεύομαι χρόνια οπως την Draytek αλλα το μόνο μοντέλο που βλέπω να υποστηρίζει fiber ειναι το Vigor2133FVac , έχει κάποιος γνώμη για το συγκεκριμένο και αν ξέρει αν θα παίζει με την cosmote ή καποιο αλλο μοντέλο απο draytek ?

Ακριβώς αυτο που λεει στα χαρτιά ειναι : T/P GPON NOKIA + Cord + Speedsport Plus

Διαβάζω και για Fritzbox αλλα δεν ξέρω ποιο μοντέλο θα παίζει σίγουρα και γενικά πως ειναι τα συγκεκριμένα μηχανάκια ?

Υ.Γ : Μιλάω πάντα για οπτικές ίνες μεχρι το διαμέρισμα οχι για vdsl 100 κτλπ

Ευχαριστώ

 

το δικο μου post διαβασε.δεν ξερω αν θα σε αφησουν να βαλεις δικο σου fiber προς ωρας.πρεπει να περασουν το serial number της συσκευης σου. οποτε μπορεις να βαλεις το draytek που εχεις ως ρουτερ. για το voip του οτε πισω απο το δικο σου εκτος αν σου δωσουν στοιχεια voip

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

το δικο μου post διαβασε.δεν ξερω αν θα σε αφησουν να βαλεις δικο σου fiber προς ωρας.πρεπει να περασουν το serial number της συσκευης σου. οποτε μπορεις να βαλεις το draytek που εχεις ως ρουτερ. για το voip του οτε πισω απο το δικο σου εκτος αν σου δωσουν στοιχεια voip

Καλα ναι ας έρθει και ας παίξει η γραμμή με το καλό και βλέπουμε

Έdit : Το διάβασα , οποτε ουσιαστικά οτι πάει μετα το modem της nokia ειναι απλα υπεύθυνο για το voip και το wifi ειτε ειναι vdsl ειτε adsl. Αυτο που ειναι στο μυαλό μου και που μαλλον ηταν λάθος ειναι αν έπαιζε πχ καποιο moder router οπως πχ το nokia + router μαζι της draytek δηλαδή fiber οποτε βάζεις αυτο επάνω , αλλα οπως καταλαβαίνω το nokia δεν αλλάζει

Edit 2 : Διαβάζωντας και το review σου για το FRITZ νομίζω ειναι πολύ καλή επιλογή και αυτο ( αν και δεν ειχα ασχοληθεί ποτε με την συγκεκριμένη εταιρία ) το οποιο σίγουρα θα το συνδιάσω με καποιο access point για το κάτω σπίτι απο τα οποία βλέπω οτι και η fritz βγάζει καλά μηχανήματα

Edit 3 : Όπως ανέφερε και το Thresh καταλαβαίνω οτι η αλλη επιλογή ειναι οτι μπορώ να βάλω το speedsport να έχει την voip κανονικά και μετα να συνδέσω με microtik πχ Mikrotik CRS109-8G-1S-2HD-IN και απο εκεί να συνδέω οτι συσκευές θέλω επάνω απο lan + το wifi ? , δηλαδή να κλείσω τα πάντα στο speedsport και μονο να έχει το voip και στα αλλα να παίζω με mikrotik ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 06/10/2019 at 07:36, SPANK said:

Καλα ναι ας έρθει και ας παίξει η γραμμή με το καλό και βλέπουμε

Έdit : Το διάβασα , οποτε ουσιαστικά οτι πάει μετα το modem της nokia ειναι απλα υπεύθυνο για το voip και το wifi ειτε ειναι vdsl ειτε adsl. Αυτο που ειναι στο μυαλό μου και που μαλλον ηταν λάθος ειναι αν έπαιζε πχ καποιο moder router οπως πχ το nokia + router μαζι της draytek δηλαδή fiber οποτε βάζεις αυτο επάνω , αλλα οπως καταλαβαίνω το nokia δεν αλλάζει

Edit 2 : Διαβάζωντας και το review σου για το FRITZ νομίζω ειναι πολύ καλή επιλογή και αυτο ( αν και δεν ειχα ασχοληθεί ποτε με την συγκεκριμένη εταιρία ) το οποιο σίγουρα θα το συνδιάσω με καποιο access point για το κάτω σπίτι απο τα οποία βλέπω οτι και η fritz βγάζει καλά μηχανήματα

Edit 3 : Όπως ανέφερε και το Thresh καταλαβαίνω οτι η αλλη επιλογή ειναι οτι μπορώ να βάλω το speedsport να έχει την voip κανονικά και μετα να συνδέσω με microtik πχ Mikrotik CRS109-8G-1S-2HD-IN και απο εκεί να συνδέω οτι συσκευές θέλω επάνω απο lan + το wifi ? , δηλαδή να κλείσω τα πάντα στο speedsport και μονο να έχει το voip και στα αλλα να παίζω με mikrotik ?

της Nokia θα κανει το Fiber σε ethernet.μετα θες Router απο πισω.υπαρχουν Modem router fiber πχ το fritz!box 5491 ή το Huawei δεν θυμαμαι μοντελο που ειναι Fiber και ταυτοχρονα router και voip.οποτε ολα σε ενα.το θεμα ειναι οτι πρεπει ο παροχος να περασει το Serial number(αναγνωριστικο) του fiber modem router σου ενω τωρα περναει το serial του nokia ont. οποτε το Nokia αλλαζει αλλα πρεπει να δηλωθει το sn Που δεν ξερω αν θα το κανουν προς ωρας.αργοτερα μαλλον ναι

τα fritz ειναι πολυ καλα.διαφορετικο στυλ απο draytek μεν με την εννοια οτι βαζουν Fxs,dect και διαφορα τετοια.

μπορεις να εχεις το Ont να βαλεις το δικο σου router και πισω απο αυτο το speedport για τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...