Προς το περιεχόμενο

«Πάντα προσπαθούμε να διατηρήσουμε τις τιμές των iPhone όσο το δυνατόν χαμηλότερα» λέει ο CEO της Apple, Tim Cook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Οσο και να σας φαινεται παραξενο την αληθεια λεει ο ανθρωπος...αυτος φυσικα υπολογιζει και ολα τα υπολοιπα οχι μονο το κοστος του hardware οπως τα σαινια εδω μεσα, αλλα κοστη τα οποια εμεις δεν ξερουμε καν, τον ανταγωνισμο που δεν τον αφηνει να ξεφυγει γιατι θα εχει προβλημα στις πωλησεις...δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα για την Apple οπως παλια.
 

Επειδή βλέπω γραμμένο αρκετές φορές αυτό το επιχείρημα.... Οι άλλες εταιρίες, που πουλάνε τα κινητά τους 300-400-500 ευρώ, δεν έχουν άλλα κόστη; Μόνο η Apple τα έχει αυτά; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Επειδή βλέπω γραμμένο αρκετές φορές αυτό το επιχείρημα.... Οι άλλες εταιρίες, που πουλάνε τα κινητά τους 300-400-500 ευρώ, δεν έχουν άλλα κόστη; Μόνο η Apple τα έχει αυτά; 

Η Samsung και η Ηuawei στις ναυαρχιδες τους λιγο πιο κατω πουλανε χωρις να εχουν δικο τους λειτουργικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Επειδή βλέπω γραμμένο αρκετές φορές αυτό το επιχείρημα.... Οι άλλες εταιρίες, που πουλάνε τα κινητά τους 300-400-500 ευρώ, δεν έχουν άλλα κόστη; Μόνο η Apple τα έχει αυτά; 

Συμφωνώ απόλυτα... βλέπεις το λειτουργικό φυτρώνει εδώ και αιώνες στους εφόρους κάμπους του Κουπερτίνο, ενώ η συντήρηση των σέρβερ για το cloud & store είναι ευγενική προσφορά της κυβέρνησης των ΗΠΑ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ScorpioX777 είπε

Η Samsung και η Ηuawei στις ναυαρχιδες τους λιγο πιο κατω πουλανε χωρις να εχουν δικο τους λειτουργικο.

Δεν έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά πάντα παραμετροποιούν το android πριν το προσαρμόσουν στο εκάστοτε μοντέλο τους. Οπότε, πάνω-κάτω, το ίδιο είναι. Αλλά εγώ δεν μίλησα μόνο για το λειτουργικό αλλά γενικά για τα υπόλοιπα έξοδα όπως Μarketing, R&D, κ.τ.λ. Όλες οι εταιρίες, όχι μόνο στον κλάδο των κινητών τηλεφώνω, έχουν αυτά τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Ο επεξεργαστής είναι καλύτερος ο a13 σε σχέση με τον 855 και τον exynos.o a12 γιατί είναι νέος με άλλη λιθογραφικη μεθοδο.σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερος από 855.Αναμενουμε τον 865 για να συγκρίνουμε.

Η διαχείριση ενέργειας ίσως είναι καλύτερη αλλά με μικρότερη μπαταρία οπότε δεν έχεις κανένα κέρδος σε διάρκεια μέσα στην ημέρα αλλά κρατάει και λιγότερο με την ίδια χρήση.

Χρήση out of the box?δηλαδή στο android τι κάνεις παραπάνω όταν το ανοίγεις?βάζεις λογαριασμό google και δουλεύουν τα πάντα.Τι εννοείς τα ringtones που πρέπει να ρυθμίσεις?

Μεταπώληση εννοείς το xs max που βγήκε στα 1300 και τώρα το πουλάνε 800Ε?μόνο 500Ε έχασε κάποιος σε 8 μήνες.

Καλύτερη αδιάβροχοποίηση πως το εννοείς?ip68 sammy με ip68 iphone τι διαφορά έχουν?

Η οθόνη των samsung είναι κλάσεις ανώτερη από των iphone.Εαν τα καλιμπραρουν καλύτερα ίσως αλλά δεν είναι καλύτερες σε καμία περίπτωση.

-Ο επεξεργαστής είναι καλύτερος ο a13 σε σχέση με τον 855 και τον exynos 9820 & 9825, για αυτούς μιλάμε.

-Μα και το s10 έχει υποτίθεται μεγαλύτερη μπαταρία από το  11 pro και βλέπω στο τέλος της ημέρας 20% παραπάνω μπαταρία στο pro οπότε σαφώς και έχω κέρδος ιδιαιτέρως αφού το s10 δουλεύει μόνο με το wifi ανοιχτό και το pro έχει πάνω την sim και ανοιχτά τα πάντα, το pro είναι out of the box και το σάμυ σεταρισμένο με τις περισσότερες εφαρμογές σε sleep mode, αν το δουλέψω όπως το πήρα θα μιλάμε για επική διαφορά!  Εν ολίγοις το σάμυ με λιγότερη χρήση και μεγαλύτερη μπαταρία έχει 20% λιγότερη μπαταρία στο τέλος της ημέρας, τα συμπεράσματα δικά σου. 

-Τα galaxy θέλουν σετάρισμα και ύπνο στις περισσότερες εφαρμογές ειδάλλως το battery drain είναι επικό! Το βίωσα το διάβασα το ένιωσα στο πετσί μου.

-Μπερδεύεσαι, το Xs max είναι πάνω από χρόνο στην αγορά και πωλήται καινούργιο κοντά στα 900, το s10+ είναι μισό χρόνο στην αγορά και έχασε παραπάνω από 500 σαν καινούργιο, στα μεταχειρισμένα πέφτουν τσεκουρώματα όσων αφορά τα galaxy, τα είχα τα πούλησα το ένιωσα στο πετσί μου!

-Samsung και λοιπές εταιρίες βυθίζουν τα κινητά τους 1,5 μέτρο για 30 λεπτά για να πάρουν το ip68, το 11άρι βυθίστηκε στα 4 μέτρα για μισή ώρα, ίδιο rating μεν, ποιο ανθεκτικό το μήλο δε!

-Δεν ξέρω αν πήρε η apple την τελευταία οθόνη της σάμυ φέτος είτε αν έχει προηγούμενης γενιάς οπότε και ναι, καλύτερη δεν είναι αν είναι έτσι αλλά καλύτερη δείχνει...και αυτό είναι που μετράει!

Και πάλι λέω, 2 κατοστάρικα πάνω για το μήλο αξίζει, διπλή τιμή από Galaxy δεν αξίζει!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δεν έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά πάντα παραμετροποιούν το android πριν το προσαρμόσουν στο εκάστοτε μοντέλο τους. Οπότε, πάνω-κάτω, το ίδιο είναι. Αλλά εγώ δεν μίλησα μόνο για το λειτουργικό αλλά γενικά για τα υπόλοιπα έξοδα όπως Μarketing, R&D, κ.τ.λ. Όλες οι εταιρίες, όχι μόνο στον κλάδο των κινητών τηλεφώνω, έχουν αυτά τα έξοδα.

Ναι , το ότι υπάρχουν ως τμήματα δε λέει κάτι για το budget λειτουργίας τους. 

Στον κλάδο των τροφίμων με τον οποίο ασχολούμαι έχω δει μεγάλες διαφορές από εταιρεία σε εταιρεία. 

Άλλος έχει ξεχωριστά τμήματα ποιοτικού ελέγχου, διασφάλισης ποιότητας και r&d ενώ σε άλλους ποιοτικός και r&d είναι ένα. Πολύ μικρό παράδειγμα. 

Δηλαδή είναι πραγματικά κουτό να μπαίνουμε σε τέτοιες συζητήσεις καθώς ΚΑΝΕΙΣ εδώ μέσα δεν ξέρει τα χρήματα που επενδύουν οι apple, samsung κλπ στα τμήματά τους, στην επιμόρφωση του προσωπικού κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Δεν έχουν δικό τους λειτουργικό αλλά πάντα παραμετροποιούν το android πριν το προσαρμόσουν στο εκάστοτε μοντέλο τους. Οπότε, πάνω-κάτω, το ίδιο είναι. Αλλά εγώ δεν μίλησα μόνο για το λειτουργικό αλλά γενικά για τα υπόλοιπα έξοδα όπως Μarketing, R&D, κ.τ.λ. Όλες οι εταιρίες, όχι μόνο στον κλάδο των κινητών τηλεφώνω, έχουν αυτά τα έξοδα.

Δεν είναι το ίδιο μην λέμε ότι θέλουμε... Ακόμα και η παραμετροποίηση με τις διάφορες προσθήκες που κάνει η Xiaomi με την miui στο android δεν έχει καμία σχέση με την δημιουργία ενός os... αν ήταν έτσι η ίδια η Xiaomi θα είχε εγκατάλειψη το android και θα έβγαζα το δικό της λειτουργικό...

ΥΓ ακόμα και η Huawei μετά το ban θα βασιστεί στο android, μάλλον κάτι θα ξέρει από κόστη... ;)

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ρε παιδιά, για απαντήστε μου λοιπόν. Άντε εμείς οι ''Αιλληνάρες μπακάληδες'', όπως αποκαλείτε πολλούς εδώ μέσα μόλις πουν καμιά κακή κουβέντα για την Apple, δεν ξέρουμε από οικονομικά και γράφουμε αρλούμπες. Εσείς, οι οπαδοί της Apple, εκτός από το κράξιμο, θα απαντήσετε ποτέ γιατί τα κοστολογούν τόσο ακριβά τα κινητά; Θέλω όμως επίσημες αναφορές και έρευνες καθώς και επίσημα στοιχεία που να αποδεικνύουν και να δικαιολογούν αυτή την υπεροκοστολόγηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υ.Γ. Πάντως, έχω δει εδώ μέσα στο forum κατά καιρούς να επικρίνονται και άλλες εταιρίες όπως Samsung, Huawei, Sony, Xiaomi, κ.τ.λ. Μόνο σε άρθρα που αφορούν την Apple υπάρχει αυτός ο υπέρμετρος φανμποϊσμός και αυτή η νοοτροπία του ''ότι και να κάνει η Apple, είναι πάντα το σωστό και δεν δεχοόμαστε αντίθετες απόψεις''

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, JcD είπε

-Ο επεξεργαστής είναι καλύτερος ο a13 σε σχέση με τον 855 και τον exynos 9820 & 9825, για αυτούς μιλάμε.

-Μα και το s10 έχει υποτίθεται μεγαλύτερη μπαταρία από το  11 pro και βλέπω στο τέλος της ημέρας 20% παραπάνω μπαταρία στο pro οπότε σαφώς και έχω κέρδος ιδιαιτέρως αφού το s10 δουλεύει μόνο με το wifi ανοιχτό και το pro έχει πάνω την sim και ανοιχτά τα πάντα, το pro είναι out of the box και το σάμυ σεταρισμένο με τις περισσότερες εφαρμογές σε sleep mode, αν το δουλέψω όπως το πήρα θα μιλάμε για επική διαφορά!  Εν ολίγοις το σάμυ με λιγότερη χρήση και μεγαλύτερη μπαταρία έχει 20% λιγότερη μπαταρία στο τέλος της ημέρας, τα συμπεράσματα δικά σου. 

-Τα galaxy θέλουν σετάρισμα και ύπνο στις περισσότερες εφαρμογές ειδάλλως το battery drain είναι επικό! Το βίωσα το διάβασα το ένιωσα στο πετσί μου.

-Μπερδεύεσαι, το Xs max είναι πάνω από χρόνο στην αγορά και πωλήται καινούργιο κοντά στα 900, το s10+ είναι μισό χρόνο στην αγορά και έχασε παραπάνω από 500 σαν καινούργιο, στα μεταχειρισμένα πέφτουν τσεκουρώματα όσων αφορά τα galaxy, τα είχα τα πούλησα το ένιωσα στο πετσί μου!

-Samsung και λοιπές εταιρίες βυθίζουν τα κινητά τους 1,5 μέτρο για 30 λεπτά για να πάρουν το ip68, το 11άρι βυθίστηκε στα 4 μέτρα για μισή ώρα, ίδιο rating μεν, ποιο ανθεκτικό το μήλο δε!

-Δεν ξέρω αν πήρε η apple την τελευταία οθόνη της σάμυ φέτος είτε αν έχει προηγούμενης γενιάς οπότε και ναι, καλύτερη δεν είναι αν είναι έτσι αλλά καλύτερη δείχνει...και αυτό είναι που μετράει!

Και πάλι λέω, 2 κατοστάρικα πάνω για το μήλο αξίζει, διπλή τιμή από Galaxy δεν αξίζει!

Συγκρίνεις a13 με 855 και exynos.το ίδιο έκαναν κάποιοι πονηροί πέρυσι για να μας πουν ότι ο α12 υπερέχει του 845 και όταν βγήκε ο 855 στην ίδια λιθογραφικη μέθοδο έκαναν την πάπια μετά.περιμενε να βγει ο 865 σε λίγο για να συγκρίνουμε.

Σε όλα τα συγκριτικά τα iphone τελείωνει πιο γρήγορα η μπαταρία από τα android δοκίμασε να βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις στις 2 συσκευές και έλα να μου πεις ποιο κρατάει περισσότερο.Στο xs max με το s10+ το S10+ με την ιδία χρήση κρατάει μια ώρα παραπάνω 

https://bgr.com/2019/04/01/iphone-xs-max-vs-galaxy-s10-plus-battery-life-comparison/amp/

 

 

Εάν θεωρείς ρύθμιση το να κλείσεις όλες τις εφαρμογές για να γλιτώσεις μπαταρία οκ, όχι ότι δεν δουλεύει το android out of the box και θέλει κάποια ειδική ρύθμιση.

το max έπεσε 450Ε κάτω καινούργιο.Βαλε κάποιον που έδωσε 1300+ και τώρα μεταχειρισμένο πουλιέται 700Ε να δεις πόσα έχασε σε 1 χρόνο.

Αυτό με τα 4 μέτρα στο YouTube το είδες η είναι κάποιο νέο στάνταρτ?

Περσινή οθόνη έχουν τα iPhone εννοείται ότι τα Samsung έχουν ανώτερη οθόνη.για διάβασε εδώ για να δεις

https://wccftech.com/iphone-11-pro-max-vs-galaxy-note-10-plus-displays-compared/amp/

Και έλα να μου πεις

Επεξ/σία από Deadpool 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Πάντως, έχω δει εδώ μέσα στο forum κατά καιρούς να επικρίνονται και άλλες εταιρίες όπως Samsung, Huawei, Sony, Xiaomi, κ.τ.λ. Μόνο σε άρθρα που αφορούν την Apple υπάρχει αυτός ο υπέρμετρος φανμποϊσμός και αυτή η νοοτροπία του ''ότι και να κάνει η Apple, είναι πάντα το σωστό και δεν δεχοόμαστε αντίθετες απόψεις''

Υπάρχει και η αντίστοιχη νοοτροπία του "ότι και να κάνει η Apple, είναι πάντα λάθος και δεν δεχόμαστε αντίθετες απόψεις". 

Όταν επικρίνεται η Apple από διάφορους "γνωστούς" εδώ μέσα, γράφονται συνήθως πολλές υπερβολές, ανακρίβιες και μηδενισμός ως προς τα όποια καλά στοιχεία που μπορεί να έχουν τα προιόντα. Δεν μπορούμε λοιπόν να πέρνουμε στα σοβαρά ούτε αυτές τις απόψεις.

 

Είναι πολύ ακριβά γι αυτό που προσφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό? Σίγουρα. Ας αποφασίσει όμως ο καθένας για τον εαυτό του αν αξίζει να δώσει αυτά τα χρήματα ή όχι. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Ωραία ρε παιδιά, για απαντήστε μου λοιπόν. Άντε εμείς οι ''Αιλληνάρες μπακάληδες'', όπως αποκαλείτε πολλούς εδώ μέσα μόλις πουν καμιά κακή κουβέντα για την Apple, δεν ξέρουμε από οικονομικά και γράφουμε αρλούμπες. Εσείς, οι οπαδοί της Apple, εκτός από το κράξιμο, θα απαντήσετε ποτέ γιατί τα κοστολογούν τόσο ακριβά τα κινητά; Θέλω όμως επίσημες αναφορές και έρευνες καθώς και επίσημα στοιχεία που να αποδεικνύουν και να δικαιολογούν αυτή την υπεροκοστολόγηση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Υ.Γ. Πάντως, έχω δει εδώ μέσα στο forum κατά καιρούς να επικρίνονται και άλλες εταιρίες όπως Samsung, Huawei, Sony, Xiaomi, κ.τ.λ. Μόνο σε άρθρα που αφορούν την Apple υπάρχει αυτός ο υπέρμετρος φανμποϊσμός και αυτή η νοοτροπία του ''ότι και να κάνει η Apple, είναι πάντα το σωστό και δεν δεχοόμαστε αντίθετες απόψεις''

 

Τι ψάχνεις να βρεις ... γιατί η apple, η samsung κτλ κοστολογεί ότι κοστολογεί? Δεν υπάρχει απλή απάντηση ούτε απλή εκτίμηση κόστους για εταιρείες τέτοιου μεγέθους. Προφανώς το κάνει "γιατί μπορει" αν το πούμε χαριτολογώντας.
Να το δούμε σοβαρά? Θα γίνεται κάπως έτσι: Το τμήμα hardware έχει ήδη προσυμφωνήσει για το κόστος κατασκεύης με το τμήμα marketing και sales. Το τμήμα marketing κάνει μελέτες και αναλύσεις στο που μπορεί να φτάσει η τιμή χωρίς να μειωθεί αισθητά η ζήτηση του προιόντος, κάνει τις προτάσεις του στο τμήμα sales, αυτοί φέρνουν τα νούμερα σε συζήτηση και με τους παρόχους (ειδικά us αυτό παίζει) .... meetings στα meetings με το executive board, με τα μάτια στραμένα στους investors και στα 3μηνα οικονομικά αποτελέσματα και κάπου κάθεται η τιμή του.


Ο φανμποισμός κάνει πάντα κακό, η apple πάντως ξέρει να τον συντηρεί καλά και μπράβο της, έχει καταφέρει θαύματα στις πωλήσεις μέσω αυτού :). Εδώ έχουν ΟΛΟΙ πειστεί ότι ακόμα δεν χρειάζονται type C για φόρτιση ... τι συζητάμε τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχει και η αντίστοιχη νοοτροπία του "ότι και να κάνει η Apple, είναι πάντα λάθος και δεν δεχόμαστε αντίθετες απόψεις". 

Όταν επικρίνεται η Apple από διάφορους "γνωστούς" εδώ μέσα, γράφονται συνήθως πολλές υπερβολές, ανακρίβιες και μηδενισμός ως προς τα όποια καλά στοιχεία που μπορεί να έχουν τα προιόντα. Δεν μπορούμε λοιπόν να πέρνουμε στα σοβαρά ούτε αυτές τις απόψεις.

Επίσης το μεγαλύτερο flame φένεται να γίνεται σε θέματα που αφορούν την τιμή. Αυτό δείχνει πολλά για την ψυχοσύνθεση και το κόμπλεξ που έχουν μερικοί.

Είναι πολύ ακριβά γι αυτό που προσφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό? Σίγουρα. Ας αποφασίσει όμως ο καθένας για τον εαυτό του αν αξίζει να δώσει αυτά τα χρήματα ή όχι. 

Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο συμφωνώ απόλυτα. Ο καθένας αποφασίζει πόσα θα δώσει για κάποιο προϊόν και αν όντως του καλύπτουν τις ανάγκες του. Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε αυτή την υπερκοστολόγηση και να την ''περνάμε στο ντούκου''.  Μέχρι να κάνει κάτι η Apple όσον αφορά τις τιμές της, πάντα θα υπάρχουν στο προσκήνιο τέτοιες συζητήσεις και δυστυχώς ή ευτυχώς πάντα θα είναι θέμα συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Συγκρίνεις a13 με 855 και exynos.το ίδιο έκαναν κάποιοι πονηροί πέρυσι για να μας πουν ότι ο α12 υπερέχει του 845 και όταν βγήκε ο 855 στην ίδια λιθογραφικη μέθοδο έκαναν την πάπια μετά.περιμενε να βγει ο 865 σε λίγο για να συγκρίνουμε.

Σε όλα τα συγκριτικά τα iphone τελείωνει πιο γρήγορα η μπαταρία από τα android δοκίμασε να βάλεις τις ίδιες ρυθμίσεις στις 2 συσκευές και έλα να μου πεις ποιο κρατάει περισσότερο.Στο xs max με το s10+ το S10+ με την ιδία χρήση κρατάει μια ώρα παραπάνω 

https://bgr.com/2019/04/01/iphone-xs-max-vs-galaxy-s10-plus-battery-life-comparison/amp/

Εάν θεωρείς ρύθμιση το να κλείσεις όλες τις εφαρμογές για να γλιτώσεις μπαταρία οκ, όχι ότι δεν δουλεύει το android out of the box και θέλει κάποια ειδική ρύθμιση.

το max έπεσε 450Ε κάτω καινούργιο.Βαλε κάποιον που έδωσε 1300+ και τώρα μεταχειρισμένο πουλιέται 700Ε να δεις πόσα έχασε σε 1 χρόνο.

Αυτό με τα 4 μέτρα στο YouTube το είδες η είναι κάποιο νέο στάνταρτ?

Περσινή οθόνη έχουν τα iPhone εννοείται ότι τα Samsung έχουν ανώτερη οθόνη.για διάβασε εδώ για να δεις

https://wccftech.com/iphone-11-pro-max-vs-galaxy-note-10-plus-displays-compared/amp/

Και έλα να μου πεις

 

-Εγώ τα συγκρίνω? Εσύ τα συγκρίνεις! Δική σου δήλωσή ήταν ότι είναι καλύτερο το note..  ε δεν είναι τι να κάνουμε τώρα!

-Ότι τεστ και να μου βάλεις εγώ έχω και τις δύο συσκευές, βάλε και το ότι είμαι φανμπου της σάμυ, γι'αυτο μπορείς να πάρεις διαπιστευτήρια από του mods που με έχουν σκίσει στα μπαν σε θέματα apple, καταλαβαίνεις ότι στην πραγματική ζωή τα σάμυ έχουν πατάτα διαχείριση και στην πράξη λιγότερη αυτονομία. Βγάλε την ιστορία με τις ψεύτικές δηλώσεις χωρητικότητας, βρίθει το ιντερνετ για μπαταρίες κατά δήλωση 3400, κατά την επιγραφή στην μπαταρία 3300, κατά τις μετρήσεις των χρηστών 3150-όπως και η δική μου.!

Μα γιατί επαναλαμβανόμαστε? Και το s10+ ξεκίνησε στα 1050 και πωλήται στα 550 μεταχείρα, πιστέυεις ότι αν πουλήσω εγώ το 11 pro που πήρα 1200 σε 6 μήνες θα το πουλήσω 700? Με τίποτα!

-Είπαμε δεν είναι νέο στάνταρ, είναι ip68 απλά η apple ανέβασε τον πήχη, και μαγκιά της μετά την πατατιά του 8.

-Δεν αντιλέγω για το αν έχουν καλύτερη τεχνολογικά οθόνη, το ότι όποιος παίρνει όμως σάμυ παίζει στην λεγόμενη λοταρία οθονών της σάμυ είναι γνωστό από το s8 ήδη. Η φήμες λένε ότι οι amoled κόβονται από ένα μεγάλο πάνελ σε μικρότερα και αυτοί που θα έχουν την "τύχη" να πάρουν από την άκρη του πάνελ έχουν το γνωστό θέμα με τις π΄ρασινες κίτρινες κόκκινες μπλε, καραβάκια του αγαίου δεν με παίρνεται καλέ! Μέρες τώρα θάβω την αγαπαημένη μου εταιρία εππειδή μου έκατσε μία τέτοια οθόνη, απ'την άλλη μεριά δεν ακούγεται τίποτα και ΝΑΙ η οθόνη του 11 είναι καλύτερη του σάμυ που μου έτυχε!. Να έχεις σκάσει χιλιάρικο για το s10 και να μην μπορείς να δεις άσπρο πάει πολύ το λοιπόν!

Από το άρθρο που μου έδωσες...

Based on APL, which reflects real-life usage, the iPhone 11 Pro Max is superior. Its whites are slightly more accurate than the Note 10’s for DCI-P3 and sRGB, and its average color error is almost a quarter of the Note.

Επεξ/σία από JcD
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Όσον αφορά την τελευταία παράγραφο συμφωνώ απόλυτα. Ο καθένας αποφασίζει πόσα θα δώσει για κάποιο προϊόν και αν όντως του καλύπτουν τις ανάγκες του. Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε αυτή την υπερκοστολόγηση και να την ''περνάμε στο ντούκου''.  Μέχρι να κάνει κάτι η Apple όσον αφορά τις τιμές της, πάντα θα υπάρχουν στο προσκήνιο τέτοιες συζητήσεις και δυστυχώς ή ευτυχώς πάντα θα είναι θέμα συζήτησης.

Στην πρώτη που διαφωνείς?

Δεν ξέρω τι στρατηγική θα ακολουθήσει η Apple στο μέλλον, αλλά και τίποτα να μην κάνει, υπάρχουν πλέον στην αγορά πολλές vfm λύσεις από άλλες εταιρίες οι οποίες είναι πολύ αξιόλογες. Υπάρχουν δηλαδή επιλογές για όλα τα γούστα και τσέπες.

Η Apple ποτέ δεν ήταν η εταιρία που φημιζόταν για φθηνές συσκευές. Πάντα στόχευαν στην ακριβή κατηγορία. Αν είναι να αλλάξει κάτι, μένει να το δούμε.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...