Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση σε 3700X, x570, 32GB RAM απο 4770Κ build, αξιζει?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις πηρα 1440p monitor και μια 5700ΧΤ και τωρα μου μπηκε το μικροβιο να αναβαθμισω ολο το PC της υπογραφης. Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να φαω μπουκαλι απο τον 4770Κ (o οποιος τρεχει στα 4.5) σε παιχνιδια οπως RDR2, Cyberpunk, Borderlands 3, Odyssey etc.

Αξιζει μια τετοια αναβαθμιση η πιστευετε οτι ο 4770Κ εχει και αλλα να δωσει? Σε περιπτωση αναβαθμισης πρεπει να αγορασω:

CPU

Cooler (Εκτος αν μπορω να χρησιμοποιησω το Noctua D14 που εχω τωρα)

RAM (16 η 32GB?)

Motherboard (x570 chipset?)

Case

PSU (εκτος αν μπορω να χρησιμοποιησω το Seasonic G-650 Gold?)

Οποτε μιλαμε για αρκετα πραγματα και σημαντικο ποσο.

Αξιζει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξίζει μείνε όπως είσαι.

Εκτός και αν έχεις βρει να καλοπουλήσεις τα παλιά.

Από hardware αν τελικά το κάνεις χρειάζεσαι Mobo-γρήγορη ram (3200 και πάνω με χαμηλά latencies) - cpu.

Τροφοδοτικο έχεις και λογικά η noctua αν δεν έχεις πετάξει τα παρελκόμενα θα έχει και mount για am4.

Εγώ προσωπικά αν ήμουν με τόσο ισχυρό hardware θα περίμενα να δω την απάντηση της intel.

Αποκλείεται να μην απαντήσει και θα απαντήσει και σκληρά.:P

 

Όσον αφορά το μπουκάλι που λες.

Τρέξε ένα σχετικά παλιό 3d mark. ΠΧ 3dmark 2011 performance και κάνε compare συστήματα με ίδια GPU.

Απ ότι βλέπω στα results του 3dmark παίζει μια διαφορά 35% (21845 με 4770k και 29450 με 3700X) με την 5700 XT, αλλά το δείγμα έχει μόνο 2 i7 4770k και δεν είναι αντιπροσωπευτικό και ο δικός σου είναι και αρκετά καλό κομμάτι.

Αν δεις τελικά ότι ο δικός σου βγάζει κάτι στο -15% (κάπου εκεί σε κόβω) μην πειράξεις τπτ.

 

Στην δική μου περίπτωση πήγα από i5 3470 σε r5 3600 είχα και εγώ 35% μπουκάλι σε GTX 1060 το οποίο ήταν ανεκτό αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν σημαντικό. 

Παρόλα αυτά ήμουν με τον αρχικό συνδυασμό 1 χρόνο και ήμουν ανέλπιστα καλά οφείλω να ομολογήσω.

 

Στην συνέχεια που έβαλα την 2060 super δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα να την βάλω στον i5 3470.

Για πλάκα που το δοκίμασα είχα την μισή ακριβώς απόδοση απ την ίδια κάρτα...

Βασικά ήμουν πιο γρήγορος με GTX 1060 και ryzen 5 απ ότι με i5 3470 και RTX 2060 super

 

Α και κάτι ακόμα με ryzen ξέχνα τα 1000 mhz overclock. Είναι ήδη τσίτα οι συχνότητες τους. 300-400 plus θα πας και αν.

 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει πολλά φρούτα εδώ μέσα που τα σκάνε για 4770Κ, οπότε mobo+cpu+ram (υποθέτω έχεις 16GB), 250+ ευρώ το δίνεις εύκολα. άρα άμα σε περισσεύουν άλλα 250 τότε αξίζει κατά τη γνώμη μου.

3700x-->340e

b450 asrock K4 -->90e

gskill 3200MHz 16GB--> 70e

την χ570 δεν τη χρειαζεσαι, 32GB είναι άχρηστα άμα το θες για gaming αυστηρά, και 3700x είναι κομπλε μεν, αλλά άμα θες να κάνεις λίγο οικονομία επειδή λες και για 1440p που δεν θέλει τόσο single thread performance, μπορείς να συμβιβαστεις και με έναν 2700x στα 200e, άρα η αναβάθμιση να σου βγει 110e!

η mobo άμα πας σε 3700χ θα θέλει bios update εκτός αν προτιμήσεις καμιά Tomahawk της msi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταμενα λεφτα,δες αν η καρτα παιζει 99% (που παιζει σε ολα τα παιχνιδια)

μετα ψαξε στα διαφορα sites να δεις πως αποδιδει η 5700xt με 9900κ(συνηθως αυτον εχουν τα γνωστα sites) και οταν δεις οτι εισαι στα ιδια σχεδον τοτε μαζευεις λεφτα για την επομενη σου αναβαθμιση.

Ειμαι στην ιδια φαση δυο χρονια τωρα,σε λιγο θα εχω μαζεψει λεφτα για αλλαγη  πλατφορμας και 2080ti ταυτοχρονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Azeroth είπε

υποθέτω έχεις 16GB

8GB δυστυχως :(

20 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Στα πόσα Hz

144!

22 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Α και κάτι ακόμα με ryzen ξέχνα τα 1000 mhz overclock

Το αποκλειω το OC καθως πλεον δεν εχω ουτε χρονο ουτε ορεξη! Οποτε θα παραμεινει σε στοκ ταχυτητες... Για τον Haswell ειχα αφιερωσει αρκετο χρονο για να πετυχω stable OC, τωρα ο χρονος που εχω ειναι περιορισμενος οποτε προτιμω να τον αφιερωνω στο gaming :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

8GB δυστυχως :(

144!

Το αποκλειω το OC καθως πλεον δεν εχω ουτε χρονο ουτε ορεξη! Οποτε θα παραμεινει σε στοκ ταχυτητες... Για τον Haswell ειχα αφιερωσει αρκετο χρονο για να πετυχω stable OC, τωρα ο χρονος που εχω ειναι περιορισμενος οποτε προτιμω να τον αφιερωνω στο gaming :)

Tότε ναι χρειάζεσαι αλλαγή. Έκανες όμως λάθος επιλογή monitor γιατί με την 5700ΧΤ δεν θα μπορέσεις να φτάσεις τα 144fps, ενώ τα 75 τα έχει.

H ψύκτρα σου δεν μπαίνει έτσι σε ΑΜ4 μητρική. Aγόρασε το ΑΜ4 mounting kit της https://www.skroutz.gr/c/680/diafora-fans/m/7831/Noctua.html?from=cat-match&keyphrase=mounting+kit+am4&o=noctua+mounting+kit+am4. Δοκίμασε να στείλεις και ένα mail στη Noctua, μπορεί και να στο στείλουν πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά...

Μητρικές για τον 3700Χ https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=19600276%2C15564874%2C19849369

Μνήμες https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=17350598%2C17501081%2C17350611%2C17501160

Aυτές είναι ποιοτικές και vfm προτάσεις για την περίπτωσή σου. Τα παραπάνω λεφτά που είχες υπόψη σου να δώσεις για Χ570 και 32GB ram κράτα τα στην άκρη και μάζευε για μελλοντικό GPU upgrade (επιπέδου RTX2080 Super ή RX5800 ΧΤ(;;;))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, 3DJIN είπε

πεταμενα λεφτα,δες αν η καρτα παιζει 99% (που παιζει σε ολα τα παιχνιδια)

Εβαλα λιγο το Borderlands 3 και με το AMD overlay το log μου εγραψε στο τελος 78% GPU utilization και 32% CPU μετα απο 5 λεπτα περιπου... Τι ακριβως σημαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Εβαλα λιγο το Borderlands 3 και με το AMD overlay το log μου εγραψε στο τελος 78% GPU utilization και 32% CPU μετα απο 5 λεπτα περιπου... Τι ακριβως σημαινει αυτο?

Ότι μάλλον δεν σε κόβει ο επεξεργαστης σου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν παιζεις multiplayer παιχνιδια θα εχεις γερο μπουκαλι με τον 4770k. Υπαρχουν και single player τιτλοι που ζητανε πυρηνες οπως το assassins creed

Σε bfv παντως με μια μιξη high/ultra με την 5700xt παιζω μεταξυ 120-144 σε 1440p

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Την εχω παρει (σχεδον) την αποφαση, παω για αναβαθμιση. Σκεφτηκα μηπως εβαζα αλλα 8GB RAM στο παλιο συστημα αλλα δεν ψηνομαι να πληρωσω για DD3 το 2019. Τα 8 παντως ειναι σιγουρα λιγα.

Εχω ξεκινησει εντατικο research (εχω να ψαξω απο το 2013!) και συντομα θα παρω τις αποφασεις μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...