Προς το περιεχόμενο

Νέα AMD Radeon RX 5500 για υπολογιστές desktop και laptops


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Γενικά δε συμφωνώ.

Δεν μπορώ να ανεβάσω και ένα παράδειγμα από το extreme power supply calculator.

Είμαι ο χρήστης μηχανήματος με GTX 1060 για 2 χρόνια.

Ο υπολογιστής είναι always on και παίζω κατά μέσο όρο μια ωρίτσα την ημέρα.

Αν πριν από 2 χρόνια είχα επιλέξει RX 580 θα είχα κάψει μια ακόμα GTX 1660 απλή σε ρεύμα...

Όταν ανοίξει το ανέβασμα φωτογραφιών θύμισε μου να ανεβάσω.

105 ευρό το χρόνο σε παραπάνω ρεύμα μου βγάζει.

Does not compute. Η διαφορά σε κατανάλωση 1060-580 σε load είναι 80w μαξ. 2 χρόνια, πες 700 μέρες οπότε 700 ώρες. 80 watt * 700 ωρες = 56,000 βαττώρες = 56 κιλοβαττώρες.

Τιμή κιλοβαττώρας με φόρους και όλα μέσα, χοντρικά 20 cents. Σύνολο γλύτωσες σκάρτα 12 ευρώ. 

Edit: Se idle η διαφορά ήταν περίπου 1 watt. Οπότε και για το always on: 1 watt * 700 * 23 ωρες = 16.1 κιλοβατώρες = άλλα €3.5 μπαγάσα.

Όλο μαζί, 15 γιούρο

Επεξ/σία από iddqdiddqd
edit: idle
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, iddqdiddqd είπε

Does not compute. Η διαφορά σε κατανάλωση 1060-580 σε load είναι 80w μαξ. 2 χρόνια, πες 700 μέρες οπότε 700 ώρες. 80 watt * 700 ωρες = 56,000 βαττώρες = 56 κιλοβαττώρες.

Τιμή κιλοβαττώρας με φόρους και όλα μέσα, χοντρικά 20 cents. Σύνολο γλύτωσες 11 ευρώ. 

Δεν το λέω εγώ το extreme outer vision το λέει.

Δεν υπολόγισες ότι ο υπολογιστής μου είναι always on.

Άντε τώρα που το ξανακοιτάω η μέση τιμή της κιλοβατώρας στο extreme power supply είναι 0,24 και όχι 0,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Γενικά δε συμφωνώ.

Δεν μπορώ να ανεβάσω και ένα παράδειγμα από το extreme power supply calculator.

Είμαι ο χρήστης μηχανήματος με GTX 1060 για 2 χρόνια.

Ο υπολογιστής είναι always on και παίζω κατά μέσο όρο μια ωρίτσα την ημέρα.

Αν πριν από 2 χρόνια είχα επιλέξει RX 580 θα είχα κάψει μια ακόμα GTX 1660 απλή σε ρεύμα...

Όταν ανοίξει το ανέβασμα φωτογραφιών θύμισε μου να ανεβάσω.

105 ευρό το χρόνο σε παραπάνω ρεύμα μου βγάζει.

Βάλε και ότι προτείνει 600άρη psu αντί για 500άρη στην περίπτωση της nvidia.

Βάλε και πως αυτή την διαφορά την βγάζει με PSU με 83-85% efficiency και θα ήταν μεγαλύτερη αν είχα κανά Deer απο το πλαίσιο...

 

Συγγνωμη για να καταλαβω, εσυ μας λες τωρα οτι μια RX 580 σε σχεση με την GTX 1060 θα σου κοστιζε 105 ευρω παραπανω σε ρευμα? Αν ισχυριζεσαι κατι τετοιο και δεν με γελανε τα ματια μου δειξε μας proof γιατι μαθηματικα για να βγει ο αριθμος που δινεις θα πρεπει η καρτα σου να κανει gaming (ή rendering) 24 ωρες την ημερα-365 μερες τον χρονο. Μιλαμε για διαφορα 50-70 watt (αναλογα το workload) TOTAL SYSTEM POWER CONSUMPTION και αυτα out of the box, χωρις κανενα undervolt κλπ. Στην Ελλαδα η Kwh εχει 0.11 εως 0.09, βγαζοντας εξω τους εναλλακτικους παροχους και το νυχτερινο ρευμα. Πως βγαινουν λοιπον με μαθηματικα τα 105 ευρω?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είναι ακόμη άπιστοι μετά το τεράστιο post του @SilverMachine: Η κατανάλωση είναι έστω και λίγο μεγαλύτερη στις κάρτες AMD επειδή δεν έχουν την πολυτέλεια της Nvidia να πετάξουν τα χειρότερα dies και βάζουν 1.2v σε όλες τις κάρτες τους για να μπορούν να πουλάνε. Αν ακόμη παραπονιέστε, ησυχάστε και ρίξτε τα volts μέσω MSI Afterburner ή Wattman ή ότι άλλο εργαλείο σας κατέβει. Σε τεχνολογικό forum είστε, μπορείτε να το κάνετε αυτό, υπάρχουν και guides για αρχάριους. Εγώ έχω μία Vega 56 με 64 BIOS και την τρέχω με Soft Powerplay Table στα 800mV και δεν καταναλώνει παραπάνω από 110W (από HWInfo), ούτε ανεβάζει θερμοκρασίες πάνω από 55 °C, ούτε κάνει θόρυβο παρόλο που είναι reference, με καλές αποδόσεις μάλιστα.

1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Θυμασαι επι ημερων Athlon που ο πολυς ο κοσμος εβλεπε τις χαμηλες συχνοτητες κ νομιζε οτι οι Pentium ηταν καλυτεροι? Ομως οι Athlon καναν περισσοτερες εργασιες ανα κυκλο, ετσι κατεληγαν να τελειωνουν τα tasks γρηγοροτερα..... (κατα παραξενο τροπο για τους περισσοτερους που ηταν ακομα κολλημενοι στα GHz).

Πολλοί ξεχνάνε ότι όπως στον κινητήρα του αυτοκινήτου, όπου αν δεν έχεις ροπή δεν έχεις ιπποδύναμη, στους επεξεργαστές, χωρίς IPC δεν έχεις FLOPS. Ακόμοι περισσότεροι ξεχνάνε ότι οι AMD FX δεν ήταν η πρώτη γενιά που έκαναν την χαζομάρα να χαμηλόσουν το IPC για τρελά ρολόγια, με την πρώτη κουταμάρα να έγινε στις ημέρες της Netburst. Δυστυχώς μόνο παπαγαλιές και μηδέν γνώση ιστορίας υπάρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Δεν το λέω εγώ το extreme outer vision το λέει.

Δεν υπολόγισες ότι ο υπολογιστής μου είναι always on.

Άντε τώρα που το ξανακοιτάω η μέση τιμή της κιλοβατώρας στο extreme power supply είναι 0,24 και όχι 0,2.

Το έβαλα στο edit, λιγότερο από 3μιση γιούρο. Σύνολο περίπου 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Does not compute. Η διαφορά σε κατανάλωση 1060-580 σε load είναι 80w μαξ. 2 χρόνια, πες 700 μέρες οπότε 700 ώρες. 80 watt * 700 ωρες = 56,000 βαττώρες = 56 κιλοβαττώρες.

Τιμή κιλοβαττώρας με φόρους και όλα μέσα, χοντρικά 20 cents. Σύνολο γλύτωσες σκάρτα 12 ευρώ. 

Edit: Se idle η διαφορά ήταν περίπου 1 watt. Οπότε και για το always on: 1 watt * 700 * 23 ωρες = 16.1 κιλοβατώρες = άλλα €3.5 μπαγάσα.

Όλο μαζί, 15 γιούρο

 

Ευχαριστω για το παραδειγμα, γιατι βαριομουν να βγαλω τα κομπιουτερακια. Ειλικρινα η παραπληροφορηση που παραγεται εδω μεσα μερικους φτανει στα ορια ειτε της χαζομαρας, ειτε της προπαγανδας. Δεν μπορω να την ορισω διαφορετικα.

Γραφει ο ενας "οι καρτες της AMD καινε πολυ, μου κοστιζουν 105 ευρω παραπανω ρευμα τον χρονο σε σχεση με την αντιστοιχη του ανταγωνισμου".

Παει ο αλλος και γραφει "ασε που τηγανιζεις αυγα πανω τους".

Και η πραγματικοτητα ειναι ξερω εγω 5-10 ευρω τον χρονο παραπανω καταναλωση & 5 βαθμους κελσιου σε προϊον που ειναι φτιαγμενο να μαξαρει στους 105 βαθμους.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Crus είπε

Ευχαριστω για το παραδειγμα, γιατι βαριομουν να βγαλω τα κομπιουτερακια. Ειλικρινα η παραπληροφορηση που παραγεται εδω μεσα μερικους φτανει στα ορια ειτε της χαζομαρας, ειτε της προπαγανδας. Δεν μπορω να την ορισω διαφορετικα.

Γραφει ο ενας "οι καρτες της AMD καινε πολυ, μου κοστιζουν 105 ευρω παραπανω ρευμα τον χρονο σε σχεση με την αντιστοιχη του ανταγωνισμου".

Παει ο αλλος και γραφει "ασε που τηγανιζεις αυγα πανω τους".

Και η πραγματικοτητα ειναι ξερω εγω 5-10 ευρω τον χρονο παραπανω καταναλωση & 5 βαθμους κελσιου σε προϊον που ειναι φτιαγμενο να μαξαρει στους 105 βαθμους.

Δεν ξέρω αν θα ανοιξουν κάτσε να δοκιμάσω.

GTX 1060

f6rBj3Q8dkTN0qK0-pIjR86RgsW8riuda7giwfv_

 

RX 580

 

-XYlovi0yC_pkOJPPXpFiw3LKgbE7CFhuI9ERAfv

 

Όλα τα άλλα ίδια...

Γενικά πολύ μεγάλη μου φαίνεται και η γενικότερη κατανάλωση για μόνο 1 pc 24/7 αλλά αυτά βγάζει το extreme 

Ίσως έπρεπε να πατήσω μικρότερο cpu utilization αλλά εχω και στα 2 τα ίδια οπότε η διαφορά βγαίνει απ την 1 ώρα Gaming/Video Editing

 

Αν έχετε κάποιο πρόβλημα χώστε τα στο συγκεκριμένο site όχι σε μένα. :P

 

Κοίτα που αργούν να απαντήσουν γιατί έχουν μπεί να τσεκάρουν το site. :)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Δεν ξέρω αν θα ανοιξουν κάτσε να δοκιμάσω.

GTX 1060

f6rBj3Q8dkTN0qK0-pIjR86RgsW8riuda7giwfv_

RX 580

-XYlovi0yC_pkOJPPXpFiw3LKgbE7CFhuI9ERAfv

Όλα τα άλλα ίδια...

Τωρα αυτο το εβαλες για να μου δειξεις οτι εχεις δικιο?

Φιλε μου, μετρας peak system load. Εσενα το μηχανημα σου τραβαει 24 ωρες την ημερα και 365 μερες τον χρονο συνεχες 470 watt?

Επισης οι τιμες της ΔΕΗ ανα κιλοβατωρα ειναι λιγοτερο απο το μισο απο αυτο που υπολογιζεις (0.24€/ΚWh).

για την ακριβεια:

-Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, ειναι 0,11058 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

-Από 2000 κιλοβατώρες και πάνω η τιμή είναι 0,11936 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

-Για το νυχτερινό ρεύμα η τιμή διαμορφώνεται σε 0,07897 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mandurang είπε

Την Quadro γιατί δεν την αναφέρεις; 

Συγκεκριμένα όμως είπα ότι όπως μου φαίνεται προσφέρει τα ίδια που προσφέρει μια αρκετά high range κάρτα της Nvidia σε πολύ χαμηλότερο price point. Αν είχα λεφτά για να πάρω μια τέτοια κάρτα, θα προτιμούσα την AMD - αν καταλαβαίνω καλά. Το ότι δεν προσφέρει κάρτες με μεγαλύτερες επιδόσεις και (πολύ) ψηλότερες τιμές είναι λίγο διαφορετικό ζήτημα. 

Μα δεν ειναι δυσκολο να ανταγωνιστεις σε τιμη. Το θεμα ειναι να ανταγωνιζεσαι και σε επιδοσεις. Αν η 5700xt απεδιδε οσο η 1060 θα κοστιζε 150€ και παλι το ιδιο επιχειρημα θα εθετες, οτι δηλαδη " Η 5700 XT ανταγωνίζεται στα ίσα την 1060 και είναι €20 πιο φτηνή, χάνω κάτι;"

Αυτο το λες ανταγωνισμο? Ακομα παλευει να φτασει επιδοσεις 3ετιας, την 1080ti....φαινεται ο μη ανταγωνισμος απο το κοστος των nvidia αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Crus είπε

Τωρα αυτο το εβαλες για να μου δειξεις οτι εχεις δικιο?

Φιλε μου, μετρας peak system load. Εσενα το μηχανημα σου τραβαει 24 ωρες την ημερα και 365 μερες τον χρονο συνεχες 470 watt?

Επισης οι τιμες της ΔΕΗ ανα κιλοβατωρα ειναι λιγοτερο απο το μισο απο αυτο που υπολογιζεις (0.24€/ΚWh).

για την ακριβεια:

-Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες το τετράμηνο, ειναι 0,11058 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

-Από 2000 κιλοβατώρες και πάνω η τιμή είναι 0,11936 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

-Για το νυχτερινό ρεύμα η τιμή διαμορφώνεται σε 0,07897 ευρώ ανά κιλοβατώρα.

 

Αν βάλεις συμπληρωματικές χρεώσεις θα δείς πως πιο κοντά στα 0,24 είσαι παρά στα 0,1

Επίσης μου αρέσει να παίζω μόλις γυρίζω μετά την δουλειά σιγά μην περιμένω να νυχτώσει για να παίξω.

Σε λίγο θα πεις να κάνω και κοινωνικό τιμολόγιο....

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αν βάλεις συμπληρωματικές χρεώσεις θα δείς πως πιο κοντά στα 0,24 είσαι παρά στα 0,1

ενταξει, βαλε και τα δημοτικα τελη εσυ αν θες να βγαλεις 105 ευρω διαφορα...

τουλαχιστον αυτο με το ποσο ρευμα καταναλωνεις το καταλαβες η πρεπει να στο αναλυσω περαιτερω?

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάλισα και εγώ. Και 0 ώρες 3d/gaming να βάλεις βγάζει μεγάλη διαφορά, οπότε είτε δε μετράνε σωστά το idle, είτε προεξοφλούν μεγάλο utilization της gpu και εκτός gaming. Σε κάθε περίπτωση, θα επιλέξω να πιστέψω το anandtech.

Για την τιμή της kwh: 0,1105+0,00527+0,0213+0,0069+0,017+0,00007+0,0022  +ειδικό τέλος + ΦΠΑ= 17,36 cents. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέσπα αποκλείεται η διαφορά να είναι 105 που βγάζει η μλκια αλλά κανά πενηντευράκι αναλόγως και του καψίματος το χάνεται.

Ε δεν τις πήραμε και για να κάθονται.😉

 

Ρε crus γαμό το φ.... μ

Αφού και αυτά στο λογαριασμό μπαίνουν.

Η Kwώρα στην ελλάδα με όλα αυτά κοντά στα 0,2 πάει εκτός αν έχεις 1 δωμάτιο μόνο να μείνεις και τρως έξω...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Το σκάλισα και εγώ. Και 0 ώρες 3d/gaming να βάλεις βγάζει μεγάλη διαφορά, οπότε είτε δε μετράνε σωστά το idle, είτε προεξοφλούν μεγάλο utilization της gpu και εκτός gaming. Σε κάθε περίπτωση, θα επιλέξω να πιστέψω το anandtech.

Για την τιμή της kwh: 0,1105+0,00527+0,0213+0,0069+0,017+0,00007+0,0022  +ειδικό τέλος + ΦΠΑ= 17,36 cents. 

Απο τα στατιστικα του UPS tool που εχω (που δεν ειναι και τερμα ακριβες, ας πουμε 95% ακριβεια) σε μια μερα με 4-5 ωρες gaming, 1-2 idling & 3-4 ωρες web browsing εχω average watt total system consumption 173watt. Αυτα με Βεγγο που κατα πολλους καταναλωνει την μανα του και τον πατερα του. Αυτα τα 173watt ειναι επι 10 και οχι 24 ωρες, ενω λαβετε υποψιν σας μερες που θα παιξετε λιγοτερο (η και περισσοτερ) ή/και μερες που δεν θα ανοιξετε καν pc.

Μια αντιστοιχη GTX 1070ti θα ειχε με την ιδια χρηση ενα average 20watt παρακατω, διοτι idle ή σε light loads (δηλαδη στο 50% του χρονου που ειχα ανοιχτο το PC) η διαφορα στην καταναλωση θα ηταν 1-2watt. Και μιλαμε για τον Βεγγο ετσι, οχι την RX 580 που ειναι σε αρκετα καλυτερο επιπεδο απο πλευρας κατανωλωσης συγκριτικα. Που βγαινουν ρε παιδια τα 105 ευρω, μην τρελαθουμε τωρα. Αφηστε τα εργαλεια, παρτε ενα κομπιουτερακι και υπολογιστε.

22 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Τέσπα αποκλείεται η διαφορά να είναι 105 που βγάζει η μλκια αλλά κανά πενηντευράκι αναλόγως και του καψίματος το χάνεται.

Ε δεν τις πήραμε και για να κάθονται.😉

Ρε crus γαμό το φ.... μ

Αφού και αυτά στο λογαριασμό μπαίνουν τα πληρώνεις δεν τα πληρώνεις εσυ...

Η Kwώρα στην ελλάδα με όλα αυτά κοντά στα 0,2 πάει εκτός αν έχεις 1 δωμάτιο μόνο να μείνεις και τρως έξω...

Ουτε 50 ειναι. Ο καμμενος που παιζει 10-12 ωρες την ημερα και 365 μερες τον χρονο μπορει να δει κανα 30αρι ευρω διαφορα και αυτο τραβηγμενο απο τα μαλλια.

Ειχε κανει ενα video ο HWU νομιζω που συγκρινε GTX1050ti με RX570 που η δευτερη πατουσε την πρωτη με 50 ευρω λιγοτερο κοστος βγηκε ο ανθρωπος και ειπε, μην ειστε μαλακες παρτε RX570. Μπηκαν καποια τρολς απο κατω στα σχολια και του γραψανε ναι αλλα η μια καιει 150watt και η αλλη 100watt, οποτε θα τα πληρωσεις σε ρευμα. Καθισε ο τρελος μετρησε καταναλωσεις και με μεσο κοστος KWh ξερω εγω τα 0.25 ειχε βγαλει οτι η διαφορα στα χρηματα θελει 3 χρονια να βγει και παλι δυσκολα. Διαστημα που εντωμεταξυ εσυ εχεις αγορασεις αλλη καρτα...

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

Καλά τα λεφτά για το ρεύμα μόνο δεν είναι πολλά, αλλά η εξτρά κατανάλωση σε βάζει να πληρώσεις για εξτρά τροφοδοτικό, καλύτερο case cooling, ίσως να προσέξεις να πάρεις ιδιαίτερα προσεγμένη υλοποίηση για να μην απογειωθεί όλο το tower κλπ. Με χαμηλότερη κατανάλωση όλα αυτά τα εξτρά έξοδα περιορίζονται.

Με δουλεύεις τώρα έτσι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...