Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα Κατανάλωσης Υλικών ( + Forecast)


goodjohn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,


Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω.
Υπάρχει κάποιο εξελ ή λογισμικό που μπορεί να μου υπολογίζει την κατανάλωση κάποιον υλικών που χρησιμοποιώ στο εργαστήριο; Επειδή είναι σχετικά λίγα τα υλικά ,δεν θα ήθελα να πληρώσω για κάποιο ακριβό λογισμικό πιστεύοντας πως μπορεί να επιτευχθεί μέσω εξέλ.
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από goodjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δουλειά για Access...βάζεις τα υλικά που θες...πως θα τα "παρακολουθείς"...και προχωράς ...

Μπορεί και αυτόματα να σου βγάζει ενημερωτικά και να ετοιμάζει και τις παραγγελίες για τα επόμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2019 στις 11:05 ΠΜ, goodjohn είπε

Καλημέρα σας,


Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω.
Υπάρχει κάποιο εξελ ή λογισμικό που μπορεί να μου υπολογίζει την κατανάλωση κάποιον υλικών που χρησιμοποιώ στο εργαστήριο; Επειδή είναι σχετικά λίγα τα υλικά ,δεν θα ήθελα να πληρώσω για κάποιο ακριβό λογισμικό πιστεύοντας πως μπορεί να επιτευχθεί μέσω εξέλ.
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οταν λες υπολογιζει...βαση τι κριτιριων? εχεις φορμουλες και προγραμμα αναλυσεων κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας,

Θα αναλύσω την κατάσταση μήπως σας βοηθήσω καλύτερα.
Δουλεύω σε ένα εργοστάσιο που καταναλώνει αρκετά χημικά στις μηχανές και γενικά αρκετά αναλώσιμα τα οποία θέλουν συνεχώς νέες παραγγελίες γιατί ξεμένουν και δεν έχουν κάποιο άτομο να τα καταγράφει.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι στην ουσία ένα excel/access στο οποίο θα καταχωρήσω τα προϊόντα που θέλω, το διαθέσιμο στοκ που έχουμε , ένα κριτήριο re-order point και να σημειώνω εγώ τις καταναλώσεις που γίνονται καθημερινά και να μου έρχεται ειδοποίηση ότι πρέπει να κάνω παραγγελία κάποιο προϊόν. Θα ήθελα επίσης να κάνω και ένα forecast (πιο μετά) στο οποίο βάση της εβδομαδιαίας κατανάλωσης να κάνει πρόβλεψη για το πότε θα πρέπει να γίνει η παραγγελία.

Υ.Γ έχω στο μυαλό μου να το κάνω appsheet για εφαρμογή σε κάποιο Tablet ώστε να καταναλώνουν οι εργαζόμενοι την κατανάλωση και να ειδοποιεί εμένα πότε πρέπει να γίνει η παραγγελία 

Ελπίζω να είμαι κατανοητός.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι χρειάζεσαι μια καταγραφή των δεδομένων σου

Θα ξεκινήσεις με την καταχώρηση των χημικών/ αναλώσιμων και θα προχωρήσεις στην καταγραφή των αναλώσεων.

Μέσω της καταγραφής θα μπορέσεις να πάρεις μια εικόνα πως κινείται η ανάλωση σου και αναλόγως θα προσαρμόζεις τον όγκο των παραγγελιών σου.

Πιθανόν - γιατί δεν ξέρω την δουλειά που κάνεις - να πρέπει να το συνδέσεις με το σύστημα παραγγελιοληψιών σου το οποίο θα ελέγχει τις επερχόμενες παραγγελίες και με βάση τις απαιτήσεις των πελατών σου να αναπροσαρμόζεις κάποιους δείκτες και με βάση αυτούς να αυξομειώνει το ύψος/είδος της παραγγελίας σου..

Σε 1η φάση η Access θα σε καλύψει πλήρως σε αυτή την φάση...στην συνέχεια για το tablet υπάρχουν λύσεις να συνδέσεις με 3ου την εφαρμογή και να μπορέσεις να περνάς απο κινητό/tablet τα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...