Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Αυτή είναι η επίσημη ονομασία της επερχόμενης παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, aris1986 είπε

Τα μάθαμε από έξω: killzone, God of war, το άλλο με τον Drake και κανένα last of us και κάτι τέτοια γνωστά sequel.

Καθε γενιά PS εκτος απο sequels και remasters των προηγούμενων, χαιρει και νεων, αποκλειστικών IPs.

 

PSX: Wipeout, Twisted Metal, Tekken, Suikoden, Spyro, Crash, GT, Driver, Klonoa, Vagrant Story, Einhander, κλπ κλπ

PS2: GΩW, Ratchet, Okami, Jak, Black, Shadow of the Colossus, Killzone, κλπ κλπ

PS3: Infamous, Uncharted, Demon's Souls, Resistance, Little Big Planet, Last Of Us, Motorstorm, κλπ κλπ

PS4: Horizon, Spiderman, Days Gone, Driveclub, Bloodborne, Last Guardian κλπ κλπ

 

 

Και απειρες ακομα νεες σειρές σε καθε γενιά. Αυτά που έγραψα είναι απλώς... ενδεικτικά.

 

Εισαι ΠΟΛΥ αδικος λοιπόν. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Με αγριες διαθεσεις ερχοταν και στην τωρινη γενια αλλα  δεν ψαρωσε κανεις ,μαλλον νιαουριζε ...

Αδερφέ εκεί στη Microsoft "τρομπαρουν"αγριως τα τελευταία χρόνια για αυτό κ η sony δε τρώει τη σκόνη τους.καποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν ότι τις αποκλειστικότητες τους πρέπει να τις βγάζουν μόνο για τη κονσόλα κ όχι κ στο pc...κ προτού κραξτε να ξέρετε ότι είμαι κάτοχος κ των δύο κονσολών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, cerberus1983 είπε

Αδερφέ εκεί στη Microsoft "τρομπαρουν"αγριως τα τελευταία χρόνια για αυτό κ η sony δε τρώει τη σκόνη τους.καποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν ότι τις αποκλειστικότητες τους πρέπει να τις βγάζουν μόνο για τη κονσόλα κ όχι κ στο pc...κ προτού κραξτε να ξέρετε ότι είμαι κάτοχος κ των δύο κονσολών...

Σε αυτή τη γενιά δεν έκαναν άσχημα που τα έβγαλαν και στο pc και γενικά η κυκλοφορία στο pc δεν είναι κακή κίνηση αφού θεωρητικά και πρακτικά πρόκειται για διαφορετικό κοινό

 

Στην παρούσα γενιά πάντως που δεν είχαν αρκετές αποκλειστικότητες ελάχιστοι θα έπαιρναν την κονσόλα για 5-6 δυνατά exclusives, όσοι το πήραν το πήραν αντί του pc.. για να μην στήσουν pc ειδικά το onex που είναι και σχετικά δυνατό, όχι ως συμπλήρωμα.. να συμπληρώσει τι;

 

Αν δεν έχεις τουλάχιστον καμιά 20αρια αποκλειστικότητες που να αξίζουν τον κόπο δεν παίρνει ο άλλος το μηχάνημα σου είναι απλό, για αυτό και το combo pc+ps4 είναι τόσο δημοφιλές

 

Το pc+Xbox είναι πιο άκυρη περίπτωση, ή το ένα θα έχεις ή το άλλο όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση

Και κακά τα ψέματα το ps4 που σου δίνει την ευκαιρία να παίζεις τα πάντα (έχει τη μεγαλύτερη γκάμα σε σύγχρονους τίτλους) και παμφθηνα (αν εξαιρέσουμε ότι πληρώνεις το on-line...) σε σημείο που να ανταγωνίζεται τα κλειδαδικα στο pc, δηλαδή ως επίσημο κανάλι διανομής έχει ίσως το πιο φθηνό software και ως μηχάνημα είναι σίγουρα πιο φθηνό από ένα pc , τότε καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι με ένα ps4 ακόμα και ως μοναδικό μηχάνημα είσαι οκ και τη βγάζεις φθηνά.

Εγώ πάντως αν μου έβαζε κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό και έπρεπε να μείνω με μια μόνο από τις πλατφόρμες που παίζω αυτή θα ήταν ασυζητητί το ps4

 

Βέβαια και το gamepass είναι αρκετά οικονομικό, αλλά ακόμα και στην εποχή του digital πιστεύω ότι έχει ακόμα πέραση το να έχεις το "δικό" σου παιχνίδι και όχι να το νοικιάζεις

Βέβαια και αυτοί θέλουν να προσφέρουν κάτι το αντίστοιχο, θα δούμε πώς θα πάει, δε νομίζω ή δε γνωρίζω  πάντως ότι/εάν η μεγάλη πλειοψηφία των παικτών είναι ακόμα έτοιμη για συνδρομή σε σχέση με την αγορά

Θα μου πεις όπως δέχτηκε τα ψηφιακά θα δεχτεί και τη συνδρομή.. θα δείξει

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, bobgames41 είπε

στα τέλη του 2019 έπρεπε να το λανσάρει η  Sony και οχι στα τέλη του 2020. 

Το PS4 πουλαει ακομα πολυ καλα. 

Σωστα κανει και δεν το βιαζεται. Δεν κανιβαλιζεις το επιτυχημένο σου προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bobgames41 είπε

στα τέλη του 2019 έπρεπε να το λανσάρει η  Sony και οχι στα τέλη του 2020. 

Βιαζεσαι! Και εγω θελω στα τελη του '18 να το λανσαρει!😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, logistoulis είπε

Σε αυτή τη γενιά δεν έκαναν άσχημα που τα έβγαλαν και στο pc και γενικά η κυκλοφορία στο pc δεν είναι κακή κίνηση αφού θεωρητικά και πρακτικά πρόκειται για διαφορετικό κοινό

Στην παρούσα γενιά πάντως που δεν είχαν αρκετές αποκλειστικότητες ελάχιστοι θα έπαιρναν την κονσόλα για 5-6 δυνατά exclusives, όσοι το πήραν το πήραν αντί του pc.. για να μην στήσουν pc ειδικά το onex που είναι και σχετικά δυνατό, όχι ως συμπλήρωμα.. να συμπληρώσει τι;

Αν δεν έχεις τουλάχιστον καμιά 20αρια αποκλειστικότητες που να αξίζουν τον κόπο δεν παίρνει ο άλλος το μηχάνημα σου είναι απλό, για αυτό και το combo pc+ps4 είναι τόσο δημοφιλές

Το pc+Xbox είναι πιο άκυρη περίπτωση, ή το ένα θα έχεις ή το άλλο όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση

Και κακά τα ψέματα το ps4 που σου δίνει την ευκαιρία να παίζεις τα πάντα (έχει τη μεγαλύτερη γκάμα σε σύγχρονους τίτλους) και παμφθηνα (αν εξαιρέσουμε ότι πληρώνεις το on-line...) σε σημείο που να ανταγωνίζεται τα κλειδαδικα στο pc, δηλαδή ως επίσημο κανάλι διανομής έχει ίσως το πιο φθηνό software και ως μηχάνημα είναι σίγουρα πιο φθηνό από ένα pc , τότε καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι με ένα ps4 ακόμα και ως μοναδικό μηχάνημα είσαι οκ και τη βγάζεις φθηνά.

Εγώ πάντως αν μου έβαζε κάποιος το μαχαίρι στο λαιμό και έπρεπε να μείνω με μια μόνο από τις πλατφόρμες που παίζω αυτή θα ήταν ασυζητητί το ps4

Βέβαια και το gamepass είναι αρκετά οικονομικό, αλλά ακόμα και στην εποχή του digital πιστεύω ότι έχει ακόμα πέραση το να έχεις το "δικό" σου παιχνίδι και όχι να το νοικιάζεις

Βέβαια και αυτοί θέλουν να προσφέρουν κάτι το αντίστοιχο, θα δούμε πώς θα πάει, δε νομίζω ή δε γνωρίζω  πάντως ότι/εάν η μεγάλη πλειοψηφία των παικτών είναι ακόμα έτοιμη για συνδρομή σε σχέση με την αγορά

Θα μου πεις όπως δέχτηκε τα ψηφιακά θα δεχτεί και τη συνδρομή.. θα δείξει

Δεν ξερω αν γνωριζετε-εχετε ξεχασει οτι υπηρχαν πολυ εντονες συζητησεις πριν καποια χρονια  να κοπει εντελως το τμημα gaming της MS καθως αρκετοι δεν το πιστευαν μεσα στην εταιρεια οσον αφορα το hardware και δεν ηθελαν να συνεχισουν να ανταγωνισμο με SONY + Nintendo και ηθελαν απλα να κανουν focus στο marketplace. Μεσα απο αυτη την αβεβαιοτητα στρατηγικης βγηκαν κατι προγραμματα buy once play everywhere που αγοραζεις 1 τιτλο και μπορεις να το παιξεις και στο pc και στη κονσολα σου πραγμα ισως καλο για μια μεριδα καταναλωτων αλλα πολυ κακο για business. Για ποιο λογο να παρω xbox απο τη στιγμη που εχω ενα αξιοπρεπες pc; Το αγοραζω εκει και τελειωνει η ιστορια και εχω το ps4 να παιζω ολα τα υπολοιπα. Ο μονος λογος ειναι αν δεν εχω pc οπως πολυ σωστα ειπες που τοτε και η στρατηγικη αυτη δεν εχει λογο υπαρξης συν οτι ακομα και εκει το ps4 υπερτερει( καλυτερη επιδοση στα multiplatform, περισσοτερα αποκλειστικα), μιλαω για τις base κονσολες. Προσωπικα θεωρω οτι πλεον με τις εξελιξεις στο cloud gaming μεσω streams κτλ. η MS θα ειναι η πρωτη που θα αποχωρησει απο το χορο, η θα βγαζει καθαρα streaming-subscription based μηχανηματα που δεν θα εχουν καμμια σχεση με την παραδοσιακη κονσολα οπως την ξερουμε, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη γενιά έφαγε τρελή σφαλιάρα το Xbox. Και εγώ δεν άντεξα το πούλησα. Μόνος είχα μείνει, όλοι οι φίλοι στο ps4. Τελικά κατέληξα όμως με switch (!) και έχει πολύ πλάκα. Ωραία παιχνίδια ποιοτικά και άλλη φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Σε αυτή τη γενιά έφαγε τρελή σφαλιάρα το Xbox. Και εγώ δεν άντεξα το πούλησα. Μόνος είχα μείνει, όλοι οι φίλοι στο ps4. Τελικά κατέληξα όμως με switch (!) και έχει πολύ πλάκα. Ωραία παιχνίδια ποιοτικά και άλλη φιλοσοφία.

Το switch είναι ο,τι καλύτερο (είναι η αγαπημένη μου κονσόλα και έχει αγαπημένα μου παιχνίδια), αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα το πρότεινα σε κάποιον ως βασική πλατφόρμα να παίζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Το switch είναι ο,τι καλύτερο (είναι η αγαπημένη μου κονσόλα και έχει αγαπημένα μου παιχνίδια), αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα το πρότεινα σε κάποιον ως βασική πλατφόρμα να παίζει

Για μενα δεν υπάρχει βασική πλατφόρμα. Τι σημαίνει βασική; Δλδ τα άλλα είναι 1600cc και το switch είναι smart 600cc διεθεσιο?

Βασική πλατφόρμα είμαι να παίζεις τα γνωστά multiplatform με καλά γραφικά ας πούμε;

Gamer φόρμες είναι αυτά πια. 

Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό απο την γενιά του Wii και μετά η Nintendo.

Οι άλλες είναι παραδοσιακές κονσόλες που λίγο πολύ από το 2000+ μας έρχονται σε κουτί μέσα με ένα cd-dvd-br driver και με αποθηκευτικό μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Για μενα δεν υπάρχει βασική πλατφόρμα. Τι σημαίνει βασική; Δλδ τα άλλα είναι 1600cc και το switch είναι smart 600cc διεθεσιο?

Βασική πλατφόρμα είμαι να παίζεις τα γνωστά multiplatform με καλά γραφικά ας πούμε;

Gamer φόρμες είναι αυτά πια. 

Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό απο την γενιά του Wii και μετά η Nintendo.

Οι άλλες είναι παραδοσιακές κονσόλες που λίγο πολύ από το 2000+ μας έρχονται σε κουτί μέσα με ένα cd-dvd-br driver και με αποθηκευτικό μέσο.

Εννοώ σε κάποιον που δεν έχει τίποτα δεν θα πρότεινα το switch, εκτός συγκεκριμένων ατόμων με πολύ συγκεκριμένες ανάγκες

Σε κάποιον χωρίς τίποτα θα πρότεινα ps4 βέβαια όσο οι μήνες πλησιάζουν έχει περισσότερη λογική να περιμένει κανείς το 5

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...