Προς το περιεχόμενο

Καλύτερες του αναμενόμενου οι πωλήσεις του Samsung Galaxy Note10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tasosbacon είπε

Και στο single core είναι καλύτερος από τον 855 που θες να καταλήξεις? 

Ξέρεις τίποτα που πλέον να δουλεύει σε single core; Και σε single core είναι μόλις 5% ποιο γρήγορο το Samsung. Νομίζεις πως μόνο αυτό το κάνει καλύτερο; Δες τι προσφέρει το Oneplus στη σχεδόν μισή τιμή:

https://www.androidcentral.com/samsung-galaxy-note-10-plus-vs-oneplus-7-pro

Και για να σου φύγει η ιδέα περι Exynos δες ένα απόλυτο συγκριτικό εδώ

https://versus.com/en/qualcomm-snapdragon-855-plus-vs-samsung-exynos-9825

(όχι μόνο για την ταχύτητα, αλλά τα για features που προσφέρει).

Επεξ/σία από spectaculator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ξέρεις τίποτα που πλέον να δουλεύει σε single core; Και σε single core είναι μόλις 5% ποιο γρήγορο το Samsung. Νομίζεις πως μόνο αυτό το κάνει καλύτερο; Δες τι προσφέρει το Oneplus στη σχεδόν μισή τιμή:

https://www.androidcentral.com/samsung-galaxy-note-10-plus-vs-oneplus-7-pro

Δεν βλεπω καμια διαφορα μεταξυ των δυο σε καθημερινες λειτουργιες. Μεχρι και επεξεργασια φωτογραφιας η διάφορα multitasking πχ youtube vance και browsing ταυτόχρονα. Το πιανεις το νοημα πιστευω. Για oneplus μην μου λες σε παρακαλω μου ερχεται εμετος και προσπαθω ακομα να συνελθω από το 5T το "αληθινο σαπακι" με την "σαπια" καμερα που ακομα "φτιαχνουν" στα σουπερ ντουπερ "pure android" updates τους. Παιζει ακομα να τσακωνονται στα φορουμ τους.

Επεξ/σία από tasosbacon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasosbacon είπε

Δεν βλεπω καμια διαφορα μεταξυ των δυο σε καθημερινες λειτουργιες. Μεχρι και επεξεργασια φωτογραφιας και διάφορα multitasking πχ youtube vance και browsing ταυτόχρονα. Το πιανεις το νοημα πιστευω. Για oneplus μην μου λες σε παρακαλω μου ερχεται εμετος και προσπαθω ακομα να συνελθω από το 5T το "αληθινο σαπακι" με την "σαπια" καμερα που ακομα "φτιαχνουν" στα σουπερ ντουπερ "pure android" updates τους. Παιζει ακομα να τσακωνονται στα φορουμ τους.

Δεν σου μίλησα για το 5Τ και γι' αυτό άστο στην άκρη. Το 7 Pro, σχεδόν σε όλα είναι καλύτερο και φαίνεται σχεδόν παντού. Στο Multitasking όπου παίζει μεγάλο ρόλο το multicore/multithreaded processing το Samsung μένει πίσω. Μ' αρέσει που ανέφερες παραπάνω κάτι για single core... Ειδικά στον τομέα της φωτογραφίας δες τι προσφέρει το Oneplus 7 Pro και μετά έλα να πεις κάτι. Τώρα αν για browsing και youtube θες κινητό 1000+€, τι να σου πω; Δεν το συζητώ παραπέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Δεν σου μίλησα για το 5Τ και γι' αυτό άστο στην άκρη. Το 7 Pro, σχεδόν σε όλα είναι καλύτερο και φαίνεται σχεδόν παντού. Στο Multitasking όπου παίζει μεγάλο ρόλο το multicore/multithreaded processing το Samsung μένει πίσω. Μ' αρέσει που ανέφερες παραπάνω κάτι για single core... Ειδικά στον τομέα της φωτογραφίας δες τι προσφέρει το Oneplus 7 Pro και μετά έλα να πεις κάτι. Τώρα αν για browsing και youtube θες κινητό 1000+€, τι να σου πω; Δεν το συζητώ παραπέρα!

Εσυ τι κανεις ακριβως με τα σουπερ multithread στο 7plus pro που δεν κανω εγω με το σαπακι όπως ειπες τον exynos για πες μου.

Επεξ/σία από tasosbacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasosbacon είπε

Εσυ τι κανεις ακριβως με τα σουπερ multithread στο 7plus pro που δεν κανω εγω με το σαπακι όπως ειπες τον exynos για πες μου.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari5&hl=en

Με αυτό έχω κάνει το τηλεσκόπιό μου Goto. Στον snapdragon είναι super smooth ενώ στον exynos (η αδερφή μου το έχει, το δοκίμασα γιατί μου γυάλισε το μάτι) κομπιάζει και το module καθοδήγησης σταματά ενώ το τηλέφωνο παίρνει "φωτιά".

Επίσης το Samsung αδειάζει γρήγορα με HD video στα 60fps. Αν θέλεις θα σου φέρω παραδειγματάκια μπόλικα σε πρακτικά θέματα και όχι απλά σε νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spectaculator είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari5&hl=en

Με αυτό έχω κάνει το τηλεσκόπιό μου Goto. Στον snapdragon είναι super smooth ενώ στον exynos (η αδερφή μου το έχει, το δοκίμασα γιατί μου γυάλισε το μάτι) κομπιάζει και το module καθοδήγησης σταματά ενώ το τηλέφωνο παίρνει "φωτιά".

Επίσης το Samsung αδειάζει γρήγορα με HD video στα 60fps. Αν θέλεις θα σου φέρω παραδειγματάκια μπόλικα σε πρακτικά θέματα και όχι απλά σε νούμερα.

Εκτελει εντολη goto και ζεματάει το τηλεφωνο? Κατι δεν μας λες καλα εδώ. Τωρα εάν θες 700 ευρω κινητο για goto τι να σου πω... Δεν το συζητω παραπερα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasosbacon είπε

Εκτελει εντολη goto και ζεματάει το τηλεφωνο? Κατι δεν μας λες καλα εδώ. Τωρα εάν θες 700 ευρω κινητο για goto τι να σου πω... Δεν το συζητω παραπερα!!!!

Όσα ξέρεις τόσα λες. Για να χρησιμοποιήσεις κινητό σαν goto σε τηλεσκόπιο των 3000€ για να πετύχεις κάτι θέλεις εξαιρετικό GPS. Τα Xiaomi των 200€ ξέρεις τι επιδόσεις έχουν στο GPS; Τύφλα να έχει ο Peter Pan. Επίσης το πλανητάριο θέλει επεξεργαστική ισχύ. Περισσότερη = Καλύτερη εμπειρία.

Επίσης δεν σου είπα πως όταν δίνεις goto ανάβει και κρασάρει. Όταν κάνεις pan φρικάρει το samsung. Και φυσικά το τηλέφωνο δεν το έχω μόνο για goto. Παράδειγμα σου ανάφερα όπου το Samsung τρώει σκόνη από καθαρά επεξεργαστικής άποψης.

Έχει κι άλλα, αλλά μιας και δεν το συζητάς παραπέρα άστο για άλλη φορά. Ίσως με την επόμενη ναυαρχίδα της Samsung.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Όσα ξέρεις τόσα λες. Για να χρησιμοποιήσεις κινητό σαν goto σε τηλεσκόπιο των 3000€ για να πετύχεις κάτι θέλεις εξαιρετικό GPS. Τα Xiaomi των 200€ ξέρεις τι επιδόσεις έχουν στο GPS; Τύφλα να έχει ο Peter Pan. Επίσης το πλανητάριο θέλει επεξεργαστική ισχύ. Περισσότερη = Καλύτερη εμπειρία.

Επίσης δεν σου είπα πως όταν δίνεις goto ανάβει και κρασάρει. Όταν κάνεις pan φρικάρει το samsung. Και φυσικά το τηλέφωνο δεν το έχω μόνο για goto. Παράδειγμα σου ανάφερα όπου το Samsung τρώει σκόνη από καθαρά επεξεργαστικής άποψης.

Έχει κι άλλα, αλλά μιας και δεν το συζητάς παραπέρα άστο για άλλη φορά. Ίσως με την επόμενη ναυαρχίδα της Samsung.

Επεσες και στη περιπτωση βασικα γιατι τυχαινει να εχω το SKYWATCHER EQ5 SYNSCAN για χρηση goto. Εσυ ασχολείσαι με το κινητο σου εφόσον εχεις τηλεσκοπιο 3000 ευρω? Θα μου στειλεις και ένα βιντεο που φρικαρει το Samsung βρε defender of the faith μου? Και στο τελος θα σου πω και την ιδιοτητα μου για να δουμε ποσα ξερω από αυτά που λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasosbacon είπε

Επεσες και στη περιπτωση βασικα γιατι τυχαινει να εχω το SKYWATCHER EQ5 SYNSCAN για χρηση goto. Εσυ ασχολείσαι με το κινητο σου εφόσον εχεις τηλεσκοπιο 3000 ευρω? Θα μου στειλεις και ένα βιντεο που φρικαρει το Samsung βρε defender of the faith μου? Και στο τελος θα σου πω και την ιδιοτητα μου για να δουμε ποσα ξερω από αυτά που λεω.

Αυτό που λες δεν είναι τηλεσκόπιο. Είναι ισημερινή βάση. Το δικό μου τηλεσκόπιο είναι αυτό το dobsonian:

https://www.planitario.gr/dobsonian-16-anadiploumeno-dobson-truss.html

Τώρα κοστίζει και φτηνότερα από όσο όταν το πήρα εγώ. Το Goto με αυτό είναι ουσιαστικά panning στο πλανητάριο του κινητού. Το Samsung δεν το σηκώνει.

Έχω και μικρότερο Celestron CPC με goto, αλλά αν είσαι αυτό που ισχυρίζεσαι θα γνωρίζεις γιατί προτιμώ το Dob.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αυτό που λες δεν είναι τηλεσκόπιο. Είναι ισημερινή βάση. Το δικό μου τηλεσκόπιο είναι αυτό το dobsonian:

https://www.planitario.gr/dobsonian-16-anadiploumeno-dobson-truss.html

Τώρα κοστίζει και φτηνότερα από όσο όταν το πήρα εγώ. Το Goto με αυτό είναι ουσιαστικά panning στο πλανητάριο του κινητού. Το Samsung δεν το σηκώνει.

Έχω και μικρότερο Celestron CPC με goto, αλλά αν είσαι αυτό που ισχυρίζεσαι θα γνωρίζεις γιατί προτιμώ το Dob.

Το θεμα είναι άλλο. Ξεκινησα να κανω αντιπαραθεση για να φτασουμε στο ζουμι (πως καταλαβαινει καποιος τον exynos και τον snapdragon) και με ειρωνεύτηκες χωρις να πιασεις καν το νοημα. Τελοσπαντων δεν το συνεχιζω αν και γενικα δεν γραφω τιποτα στο ινσομνια γιατι εδώ μεσα μερικοι τρελαινουν και ψυχολογο. Καλο υπολοιπο. Παρεμπιπτόντως δεν μιλησα για τηλεσκοπιο. Μιλησα για βαση με λειτουργιες. 

Επεξ/σία από tasosbacon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Voodooman είπε

Είμαι ένας από αυτούς που είχαν Note και πήραν S!..

Ξέφυγαν υπερβολικά σε μέγεθος, έγιναν υπερβολικά μακρόστενα  και απέκτησαν και αυτά το μισητό edge screen, όλα αυτά ακύρωσαν για εμένα την ιδιότητα του Note ως "σημειωματάριο". 

Αγόρασα ένα καλό active stylus και όλα καλά...

Φίλος τι stylus χρησιμοποιείς στο s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Deadpool 1 είπε

Κάποιος που αγόρασε πέρυσι ένα XS max στα 1300Ε τώρα έχει 900E δηλαδή 400Ε κάτω.

Για πες αυτος που αγορασε το note9 ποσο το αγορασε και ποσο το πουλαει στις αγγελιες να δουμε ποιος ζει σε ποιο παραμυθι :)

Και αυτο γιατι ουτως ή αλλως η τωρινη αναβαθμιση σε Android 10 θα ειναι και η τελευταια του,αρα που να δεις του χρονου ποσο θα πωλειται το xs max και ποσο το Note 9(και περαν των τιμων ποιο θα φευγει πιο ευκολα) :)

Η μεταπωλητικη αξια ειδικα σε Android ναυαρχιδες απο αυτο εχει προκυψει,κοινως απο την μικρη software υποστηριξη αλλα ταυτοχρονα και απο την πιο γρηγορη απαξιωση που τρωνε.

Το note10+ καλα καλα δεν προλαβε να κυκλοφορησει στην αγορα και μετα απο λιγες μερες οι εδω αλυσιδες το βγαλανε σε εκπτωση 24%.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasosbacon είπε

Το θεμα είναι άλλο. Ξεκινησα να κανω αντιπαραθεση για να φτασουμε στο ζουμι (πως καταλαβαινει καποιος τον exynos και τον snapdragon) και με ειρωνεύτηκες χωρις να πιασεις καν το νοημα. Τελοσπαντων δεν το συνεχιζω αν και γενικα δεν γραφω τιποτα στο ινσομνια γιατι εδώ μεσα μερικοι τρελαινουν και ψυχολογο. Καλο υπολοιπο. Παρεμπιπτόντως δεν μιλησα για τηλεσκοπιο. Μιλησα για βαση με λειτουργιες. 

Νόμιζα πως και τα δυο κινητά είχαν Snapdragon. Μου έκανε όμως εντύπωση η διαφορά στις επιδόσεις και είδα με το CPU-Z τι είχε το Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για πες αυτος που αγορασε το note9 ποσο το αγορασε και ποσο το πουλαει στις αγγελιες να δουμε ποιος ζει σε ποιο παραμυθι :)

Και αυτο γιατι ουτως ή αλλως η τωρινη αναβαθμιση σε Android 10 θα ειναι και η τελευταια του,αρα που να δεις του χρονου ποσο θα πωλειται το xs max και ποσο το Note 9(και περαν των τιμων ποιο θα φευγει πιο ευκολα) :)

Η μεταπωλητικη αξια ειδικα σε Android ναυαρχιδες απο αυτο εχει προκυψει,κοινως απο την μικρη software υποστηριξη αλλα ταυτοχρονα και απο την πιο γρηγορη απαξιωση που τρωνε.

Το note10+ καλα καλα δεν προλαβε να κυκλοφορησει στην αγορα και μετα απο λιγες μερες οι εδω αλυσιδες το βγαλανε σε εκπτωση 24%.

Σε όλες τις συσκευές χάνεις χρήματα.Πες εσύ σ αυτόν που πέρυσι αγόρασε το xs max 1300 και το πούλησε προχθές 700Ε και εχασε 600Ε σε 10 μήνες οτι σε 3 χρόνια θα έχανε μόνο 200Έ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Σε όλες τις συσκευές χάνεις χρήματα.Πες εσύ σ αυτόν που πέρυσι αγόρασε το xs max 1300 και το πούλησε προχθές 700Ε και εχασε 600Ε σε 10 μήνες οτι σε 3 χρόνια θα έχανε μόνο 200Έ ακόμα.

Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι το ενα κινητο(xs max)σου δινει σοβαρο κινητρο να το κρατησεις για πολλα χρονια(και αρα αν το θελεις να δωσεις τα πολλα χρηματα day one) λογω ios και υποστηριξης.

Αν ο αλλος χρυσοπληρωσε day one το xs max για να το δωσει μετα απο ενα χρονο,τοτε κακως εξ αρχης το αγορασε το εν λογω κινητο και day one.

Επισης μην κανεις το λαθος και βλεπεις μονο τιμες πωλησης απο διαφορους.Δες κιολας αν τα αγοραζουν οι αλλοι σε αυτες τις τιμες.

Οσο και να το βαλουν στις αγγελιες το galaxy note8,ποιος θα δωσει πολλα χρηματα για μεταχειρισμενο κινητο για το οποιο οχι μονο εχει σταματησει η υποστηριξη του,αλλα εχει ηδη μεινει 1 εκδοση πισω?

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...