Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Windows 98


desp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ο παππούς μου έχει ένα προιστορικό pc (Pentium III, 256 ΜΒ RAM, 128αρα AGP,  HD 20GB Seagate ) με Win 98, το οποίο χρησιμοποιεί αποκλειστικά για να τρέχει ένα DOSαδικο πρόγραμμα. Δυστυχώς το πρόγραμμα δεν δουλεύει σε άλλα Windows. Τις προάλλες του έκανε ξαφνικά restart και έκτοτε δεν μπορεί να μπει στο περιβάλλον των Windows. Μόλις πάει να μπει, πετάει το μήνυμα "Αn internal stack overflowhas caused this session to be halted. Change the STACKS settings in your Config.Sys file, and then try again" και έπειτα σβήνει απότομα.

Μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ, πρόσθεσα τις παρακάτω εντολές στο config.sys, χωρίς ωστόσο να με αφήσει να μπω στο desktop.
"STACKS=64,512
FILES=60
BUFFERS=40"

Eχω κάνει scandisk τον δίσκο, έχω αλλάξει τις 2 RAM μήπως και προκαλούν κάποιο πρόβλημα αλλά τίποτα. Από Safe Mode μπαίνει μια χαρά. Τι μου προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πολύ καλό άρθρο για το stack overflow είναι στο παρακάτω λινκκ ιδίως η απάντηση του csmith.

https://www.techrepublic.com/forums/discussions/stacks-setting-in-configsys/

Βάση των παραπάνω (δηλαδή στο 64,512 το 64 είναι ο αριθμός των sacks και το 512 το μέγεθος την μνήμης) στην γραμμή stack και επειδή τα standard PC  έχουν μέχρι 16 irqs, το 64 είναι υπερβολικό και τρώει τζάμπα μνήμη. Το καλύτερο νούμερο είναι 16,512. Αν δε δουλέψει έτσι προσπάθησε βάζοντας ένα rem πριν το stacks, δηλαδή...

REM STACKS=16.512

ή βάλε το παρακάτω στην αρχή

DOS=HIGH,UMB

Αν πάλι δεν μπαίνει τότε πρέπει να ψάξεις για ιούς.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...