Προς το περιεχόμενο

Αγορα Επεξεργαστή


aris2134

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σκοπεύω να φτιάξω νέο PC. Το θέλω για επαγγελματική χρήση (προγραμματισμος, Web) μιας και δουλεύω μέσω του υπολογιστή αλλά ενδιαφέρομαι και για ερασιτεχνικό 4Κ μοντάζ σε ελευθερο χρονο. Δεν είμαι Gamer αλλά αν στο μέλλον παίξω και κανένα παιχνίδι δεν θα με χαλάσει. Κυρίως όμως με ενδιαφέρει να είναι ένα καλό σύστημα που θα κρατήσει στο χρόνο και θα είναι σφαίρα. Θελω να τον κρατησω χρόνια. Το PC που έχω τώρα το έχω γύρως στα 10-11 χρόνια. 

Είμαι λοιπόν ανάμεσα στους παρακατω επεξεργαστές:

  • Intel Core i7-9700 Box
  • Intel Core i7-9700K Box
  • AMD Ryzen 7 3700X Box
  • AMD Ryzen Threadripper 1920X Box

Αυτούς που έχω με Bold είναι περισσότερο υποψήφιοι.

Τείνω προς τον 9700Κ της intel αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Αξίζει περισσότερο ο Threadripper 1920X παρ' όλο που ειναι μοντελο του 2017 και η φθηνότερη μητρική κάνει 340 €; Γνωρίζω ότι εχει περισσότερα cores και threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει ούτε ο ένας (μόνο 8 threads), ούτε ο άλλος (o TR πρώτης γενιάς είναι πλέον χειρότερος από Ryzen 3ης γενιάς). Ή 9900Κ ή 3700Χ ή 3900Χ αν θες 12 πυρήνες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Δεν αξίζει ούτε ο ένας (μόνο 8 threads), ούτε ο άλλος (o TR πρώτης γενιάς είναι πλέον χειρότερος από Ryzen 3ης γενιάς). Ή 9900Κ ή 3700Χ ή 3900Χ αν θες 12 πυρήνες.

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Δεν αξίζει ούτε ο ένας (μόνο 8 threads), ούτε ο άλλος (o TR πρώτης γενιάς είναι πλέον χειρότερος από Ryzen 3ης γενιάς). Ή 9900Κ ή 3700Χ ή 3900Χ αν θες 12 πυρήνες.

ρε παιδια τα θελετε και τα λετε , ο tr4 χειροτερος απο τριτης γενιας ryzen βαση ποιας λογικης λες κατι τετοιο ,  κανονικα καποιοι πρεπει να μην μιλατε αν δεν εχετε ιδεα γιατι αναφερεστε γιατι παιρνετε ατομα στο λαιμο σας 

λοιπον ο tr4 1920x εχει 12 cores, 24 threads and up to 32MB of L3 cache. The processor has a 3.5 GHz base clock and a boost clock that hits the 4 GHz.

για σοβαρες εφαρμογες πολλαπλων πυρινων ειναι μια χαρα ιδιαιτερα αν τον βρεις σε καλη τιμη

οι μητρικες x570 πλησιαζουν σε τιμη τις x399 , εχοντας 1920x και συντομα 2950χ σου τον προτεινω , αυτη την απαξιωση μολις βγει επομενη γενια επεξεργαστων πραγματικα δεν την αντιλαμβανομαι . εγω τον χρησιμοποιω για Gis , και εφυγα απο 8700κ .....

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

ρε παιδια τα θελετε και τα λετε , ο tr4 χειροτερος απο τριτης γενιας ryzen βαση ποιας λογικης λες κατι τετοιο

https://www.anandtech.com/show/14605/the-and-ryzen-3700x-3900x-review-raising-the-bar/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tanasen01 είπε

ασε benches κλπ μπουρδες ,αν εχεις τον επεξεργαστη μιλας αν οχι δεν...

μου ριχνεις ενα συγκριτικο και λες οτι ολα ειναι οκ

σε ρωταω ειναι?

οταν αναλογιστεις οτι πολλα benches ειναι favourite για πλασαρισμα νεων cpu τοτε οτι μου εμφανιζεις ξερα δεν ισχυει....

για την χρηση που θελει ο 1920x ειναι μια χαρα , ιδιαιτερα αν τον βρει γυρω στα 250....

καποιοι κολλατε σε benches χωρις να αναλογιστειτε τι παιζει μαζι τους

οπως με το πλασαρισμα των rtx που ξαφνικα ολες οι καρτες εγιναν inferior.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, forgotten είπε

ασε benches κλπ μπουρδες ,αν εχεις τον επεξεργαστη μιλας αν οχι δεν...

μου ριχνεις ενα συγκριτικο και λες οτι ολα ειναι οκ

σε ρωταω ειναι?

οταν αναλογιστεις οτι πολλα benches ειναι favourite για πλασαρισμα νεων cpu τοτε οτι μου εμφανιζεις ξερα δεν ισχυει....

για την χρηση που θελει ο 1920x ειναι μια χαρα , ιδιαιτερα αν τον βρει γυρω στα 250....

καποιοι κολλατε σε benches χωρις να αναλογιστειτε τι παιζει μαζι τους

οπως με το πλασαρισμα των rtx που ξαφνικα ολες οι καρτες εγιναν inferior.....

Οκ ό,τι πεις. Ας κάνει και την έρευνά του ο ΤS, ό,τι προτείνουμε εδώ μέσα άλλωστε δεν είναι νόμος. Με την ίδια λογική βέβαια και συ δεν έχεις τον 3900X να δεις πώς δουλεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tanasen01 είπε

Οκ ό,τι πεις. Ας κάνει και την έρευνά του ο ΤS, ό,τι προτείνουμε εδώ μέσα άλλωστε δεν είναι νόμος. Με την ίδια λογική βέβαια και συ δεν έχεις τον 3900X να δεις πώς δουλεύει. 

συμφωνω με εσενα σε αυτο , αν δεν επιανα τον 2950x θα εψαχνα τον 3900x ωστοσο για μενα λογω του οτι εχω χ399 συμφερον ειναι ο 2950x παρα ο 3900x , δεν θα εριχνα ξανα 300 για μητρικη x570 με active cooler....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τι απόψεις σας.

Για τον ryzen 2700X τι γνώμη έχετε; Είναι του 2018 και νομίζω ότι είναι περισσότερο vfm από τον 3700X που δεν βλέπω να προσφέρει και τίποτα τρομερο πέρα από χαμηλότερη κατανάλωση. 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν σε ενδιαφερει ακομα ο 3700Χ το Πλαισιο τον εχει στα 335, οσο και τα σκρουτζομαγαζα δηλαδη, αλλα με δωρεαν μεταφορικα, 3ετη εγγυηση, game pass και ισως τα παιχνιδια απο AMD bundle.

Εγω μολις εριξα την παραγγελια :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris2134 είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τι απόψεις σας.

Για τον ryzen 2700X τι γνώμη έχετε; Είναι του 2018 και νομίζω ότι είναι περισσότερο vfm από τον 3700X που δεν βλέπω να προσφέρει και τίποτα τρομερο πέρα από χαμηλότερη κατανάλωση. 

Ευχαριστω.

Είναι πολύ πιο κάτω σε απόδοση απ' ό,τι έχει προταθεί. VFM; Σίγουρα, αν δεν μπορείς να διαθέσεις λεφτά για να πας σε κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...