Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

i have this in the house now and the signal is good according to the guy that checked it:

viber_image_2019-09-24_14-43-27.jpg.047c

Do i just need this cable and box now?

viber_image_2019-09-24_14-16-17.jpg.b69d

Can I just buy this and connect myself?  Does anyone know what make/model it is?

Cosmote arent helpful at all via the phone.

 

image.png

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

09/12 Αίτηση τηλεφωνικά για FTTH (100αρα με sfbb κουπόνι) στην Cosmote. Στείλανε και το οπτικό Nokia G-010G-Q αλλά έρχεται με ΕΛΤΑ Courier οπότε καλό 2021 :P.

14/12 Τηλέφωνο για ραντεβού με συνεργάτη για αυτοψία του κτηρίου και επίσκεψη την ίδια μέρα.

16/12 Ήρθε συνεργείο εγκατέστησε όλα τα box και τα κανάλια και το πριζάκι της οπτικής και την οπτική με αναμονές στα box για να συνδεθούν από άλλον συνεργάτη. Το μπρίζακι μπήκε και εγκαταστάθηκε στο σπίτι.

Μένει η σύνδεση της οπτικής με την αναμονή στο δρόμο καθώς και η σύνδεση της οπτικής στα διάφορα box. Αυτά θα γίνουν εντός 1 βεδομάδας μου είπαν (χλωμό λόγω Χριστουγέννων) από συνεργάτη του ΟΤΕ. Η όλη διαδικασία σήμερα πήρε περίπου 4 ώρες, καθαρή και καλή προσεγμένη δουλειά. 

Μετά από αυτό το στάδιο είναι που περιμένω να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει την τελική σύνδεση. 

 

Ως τώρα έγιναν όλα αρκετά γρήγορα παρά τα ότι διάβαζα σε διάφορα φόρουμ. Ας ελπίζω να κυλίσουν όλα ομαλά και γρήγορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bo0da είπε

We ordered it on 7/11 and they have only just done the inside box last week.  Now waiting for the technician.  We are in Chalandri.

We havent been sent a router 😕

 

The onlyt thing that you are missing is a router that will connect via ethernet to the ont (the black box in the pictures) 

I really don't get why they didn't bring it with them in the first place!

 

You probably need to start calling them every hour or perhaps try visiting a cosmote shop and explain that you just need the router? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, TSELIOSTHEBEST said:

09/12 Αίτηση τηλεφωνικά για FTTH (100αρα με sfbb κουπόνι) στην Cosmote. Στείλανε και το οπτικό Nokia G-010G-Q αλλά έρχεται με ΕΛΤΑ Courier οπότε καλό 2021 :P.

14/12 Τηλέφωνο για ραντεβού με συνεργάτη για αυτοψία του κτηρίου και επίσκεψη την ίδια μέρα.

16/12 Ήρθε συνεργείο εγκατέστησε όλα τα box και τα κανάλια και το πριζάκι της οπτικής και την οπτική με αναμονές στα box για να συνδεθούν από άλλον συνεργάτη. Το μπρίζακι μπήκε και εγκαταστάθηκε στο σπίτι.

17/12 Σύνδεση με την αναμονή στο δρόμο, φύσημα ίνας μέχρι το καφάο και μέτρηση της σύνδεσης μέχρι και το πριζάκι.

Μένει η σύνδεση της οπτικής με την αναμονή στο δρόμο καθώς και η σύνδεση της οπτικής στα διάφορα box. Αυτά θα γίνουν εντός 1 βεδομάδας μου είπαν (χλωμό λόγω Χριστουγέννων) από συνεργάτη του ΟΤΕ. Η όλη διαδικασία σήμερα πήρε περίπου 4 ώρες, καθαρή και καλή προσεγμένη δουλειά. 

Μετά από αυτό το στάδιο είναι που περιμένω να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ να κάνει την τελική σύνδεση. 

 

Ως τώρα έγιναν όλα αρκετά γρήγορα παρά τα ότι διάβαζα σε διάφορα φόρουμ. Ας ελπίζω να κυλίσουν όλα ομαλά και γρήγορα.

17/12 Σύνδεση με την αναμονή στο δρόμο, φύσημα ίνας μέχρι το καφάο και μέτρηση της σύνδεσης μέχρι και το πριζάκι.

Ακόμα περιμένω τα ΕΛΤΑ Courier για το οπτικό modem :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TSELIOSTHEBEST είπε

17/12 Σύνδεση με την αναμονή στο δρόμο, φύσημα ίνας μέχρι το καφάο και μέτρηση της σύνδεσης μέχρι και το πριζάκι.

Ακόμα περιμένω τα ΕΛΤΑ Courier για το οπτικό modem :P

Πολύ γρήγορα πήγες μέχρι στιγμής, μην τα θες ολα δικά σου 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elta took almost one month to deliver me something from thessaloniki, i think they are very busy!

Everytime we call cosmote, we get the same reply - "Someone will call within 48 hours." we have called at least 10 times, no one ever calls back. 

They cant put you through to anyone else.

If i was to call vodafone for example are they able to use this connection?  Or is it a separate fibre line?

I will try the shop also!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, and_64 said:

Πολύ γρήγορα πήγες μέχρι στιγμής, μην τα θες ολα δικά σου 😆

χαχα το αστειο της υποθεσης ειναι να ρθει (λεμε τωρα :P ) τεχνικος του ΟΤΕ αυριο και να με πει φιλαρακι δεν μπορουμε και ολα αυτα εξαιτιας ΕΛΤΑ 😂. Ελπιζω οτι θα το λαβω "συντομα". Ως τωρα η εμπειρια αρκετα καλη. Τα μαστορια καλες καθαρες δουλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bo0da είπε

elta took almost one month to deliver me something from thessaloniki, i think they are very busy!

Everytime we call cosmote, we get the same reply - "Someone will call within 48 hours." we have called at least 10 times, no one ever calls back. 

They cant put you through to anyone else.

If i was to call vodafone for example are they able to use this connection?  Or is it a separate fibre line?

I will try the shop also!

The fibre line is the same for everyone, but it's not your best move to change to a different provider at this stage, since you started the procedure with cosmote.

You would have to cancel everything and probalby get into even more trouble and delays!

You should definitely try a shop and even file a complaint  on eett website just for the sake of it. It could perhaps speed things up a bit (or not!) 

Also try persisting on the phone to speak to a supervisor or even better have a Greek call them...he/she will know what to say 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 8:49 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Στα 200 είναι άλλο προφίλ (35b), που δίνει παραπάνω. Μάλλον θα ανεβείς κάμποσο, αλλά και πάλι δεν νομίζω να τα πιάσεις τα 200.

Στα 100 δηλαδή τι προφίλ παίζει; 35a να υποθέσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρόνια πολλά σε όλους,

ας πω κι εγώ την ιστορία μου, έχω την vodafone που θέλει λέει 28,70 ευρώ με το κουπόνι sfbb που δίνει 13 ευρώ μηνιαία (για 2 χρόνια) και 50 για εγκατάσταση / εξοπλισμό (το αποτέλεσμα είναι λέει 0 ευρώ για εγκατάσταση / εξοπλισμό, δηλαδή modem router οπτικής και αποκωδικοποιητή και καλώδια και πριζάκια, λούκια κουτάκια κτλ) και προσφέρει 100mbps με δωρεάν εθνικά σταθερά, 360 λεπτά προς κινητά ή διεθνή και vodafone tv (στο πακέτο που με ενδιαφέρει).

έχει γίνει η εγκατάσταση στον δρόμο μέχρι το κεντρικό κουτί οπτικής ίνας στην οικοδομή και το ανέβασαν σε όλους τους ορόφους (από το κούφιο κάγκελο της σκάλας) και έφτασε έως έξω από την πόρτα μου (κουτάκι στον διάδρομο).

τώρα τα θεματάκια μου είναι τα εξής (αν αποφασίσω να το βάλω)

α) το τηλέφωνο πλέον θα είναι voip, so no dei no phone, κάτι που δεν μου πολυαρέσει (στην περιοχή μου έχω συχνές διακοπές ΔΕΗ)

β) θα έχω 2 κουτιά το modem router και τον αποκωδικοποιητή για tv, και όπως καταλαβαίνω πρέπει να μπουν και τα δυο στο σαλόνι μου διότι η τηλεόραση θέλει σύνδεση με τον αποκωδικοποιητή (hdmi υποθέτω) και αυτός θέλει σύνδεση (lan καλώδιο υποθέτω) με το modem, άρα κακός χαμός και ας πούμε ακτινοβολία (?), οκ όχι ακτινοβολία ας το αφήσουμε αυτό, λέω σωστά?

γ) μπορώ να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή με wifi με το modem? όχι λέει ο μάστορας της voda διότι λέει τον έχουν κλειδωμένο (έχει την hardware δυνατότητα αλλά είναι κλειδωμένη) και λέει δεν μπορείς να βάλεις και άλλες εφαρμογές αν και είναι android (είναι και αυτό κλειδωμένη δυνατότητα), σωστά? ξέρει κάποιος σχετικά?

δ) βάζοντας τηλεφωνικό σήμα στα πριζάκια μου μπορώ να δώσω σήμα στο παλιό μου tplink modem router (όπως παλιά)? πχ το κάνω κάτι σαν access point? δεν ξέρω

ε) λέει ότι μετά τα 2 χρόνια δεν μπορείς να επιστρέψεις σε 24αρα γραμμή (μόνο με άλλο πάροχο ή μετακόμιση)

στ) και τι γίνεται μετά τα 2 χρόνια από κόστος? λέει συν 5-7 ευρώ (από τα 13 ευρώ συνεχίζει η voda έκπτωση 5 ευρώ), ελπίζω αυτό να γίνει καλύτερο έως τότε, τι λέτε?, αλλά δεν μου αρέσει διότι ήδη από 23 πάω στα 29 ευρώ

παρακαλώ πείτε μου αν ξέρετε αυτά που λέω είναι σωστά? και πως τα λύσατε εσείς? ποια η γνώμη σας?

και πάλι χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και του χρόνου όλοι με τους ανθρώπους που αγαπάνε

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Να κάνω μια ερώτηση,  καθότι στους επόμενους μήνες θα έχω και εγώ οπτική ίνα ( έχουν σκάψει στο δρόμο και έχει μπει μέσα στην πολυκατοικία η σωλήνα για την οπτική )

Μετά το ΟΝΤ ( Αν το λέω σωστά,  το μαύρο κουτί , το modem δεν είναι αυτό  ; ) μπαίνει απαραίτητα μόνο το  router του παρόχου;

Αφού συνδέεται με ethernet δεν μπορώ να βάλω εγώ κάποιο δικό μού  ?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...