Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, FireKiller είπε

Καλησπέρα,

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη αλλά έχει γίνει ενα μπέρδεμα. Από νοβα μας ειπαν οτι δεν χρειάζονται πλέον τρύπες για να φερουν οπτική μέσα στο σπίτι, ισχύει ή ήταν παπαντζα για να πουλήσει?

αυτό αναρωτιέμαι και γω... έχω αρχίσει να υποπτεύομαι ότι τα λένε έτσι για διαφημιση και μόλις έρθει ο τεχνικός και βγάλει το τρυπάνι θα σου πει ότι αυτό είναι αυτονόητο...

Ας τοποθετηθούν όσοι το έχουν υλοποιήσει ήδη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη που απαντάω χωρίς να έχω βάλει οπτική,
αλλά είναι δυνατόν να φτάσει το οπτικό καλωδιακό σήμα στο χώρο
χωρίς να μπει στο σπίτι το καλώδιο της οπτικής;
Με τη σημερινή τεχνολογία FTTH τουλάχιστον.

Το 'ένα που μπορώ να σκεφτώ είναι να κλειδώσεις το ρούτερ έξω από το σπίτι.
Τότε ναι, δε θα χρειαστεί να τρυπήσεις τους τοίχους.

Και το άλλο είναι να εννοούν το FTTC... 

Τώρα άμα εννοούν να μην κάνουν τρύπες για το καλώδιο,
να βρουν χαραμάδα αντί να τρυπάνε
ας το περάσουν κι από την καμινάδα που κατεβαίνει ο Santa Claus...
Μια φορά καλώδιο θα μπει.

ΥΓ: Υποψιάζομαι ότι νέο τρόπο εννοούν τις ομορφιές με τη θερμοκόλλα.

Επεξ/σία από Jimis202
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω τι συνεννόηση κάνανε αλλά και εγώ αυτό φαντάστηκα, κάποια εξωτερική παροχή και ρουτερ εκτός (εσωτερικη σκάλα μιας και έχει πέρασμα)

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jimis202 είπε

ΥΓ: Υποψιάζομαι ότι νέο τρόπο εννοούν τις ομορφιές με τη θερμοκόλλα.

Μπα, καμία διαφορά. Και θερμοκόλλα να χρησιμοποιήσουν, πάλι τρυπάνε τοίχο, αλλιώς... πέφτουμε σ' αυτά που ανέφερες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μπα, καμία διαφορά. Και θερμοκόλλα να χρησιμοποιήσουν, πάλι τρυπάνε τοίχο, αλλιώς... πέφτουμε σ' αυτά που ανέφερες παραπάνω.

Αυτό εννοείται.
Και η θερμοκόλλα τσαπατσούλικα μασκαρέματα είναι και πάλι τρυπάνε για να μπει η ίνα στο σπίτι

το νόημα ήταν πως πίσω από το τηλέφωνο κάθεται μια τηλεφωνήτρια τηλεπωλήσεων
που κάτι ίσως της είπαν να λέει ότι τώρα δε θα τρυπάνε για να βάζουν κανάλια ,
«τί κανάλια μπαρμπούτσαλα μου λέτε, εγώ δεν ξέρω από αυτά, κρατάω που μου λέτε ότι δε θα τρυπάνε»...
και πάει και λέει στον κόσμο «δε θα τρυπάνε»

στο καλό σενάριο, γιατί στο κακό λένε εν γνώσει τους ψέμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως σου είπαν για οπτική ίνα δική σου μεχρι το ΚΑΦΑΟ;

όταν πριν κάποιους μήνες πήγα σε κατάστημα vodafone να ρωτήσω μου είπαν: ενδιαφέρεστε για οπτική ίνα που θα φτάνει μέχρι το σπίτι ή για οπτική ίνα που θα φτάνει μέχρι το ΚΑΦΑΟ;  Άλλη τιμή το ένα πρόγραμμα άλλη τιμή το άλλο.                          Οι απατεώνες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, dpz4 said:

Άλλη τιμή το ένα πρόγραμμα άλλη τιμή το άλλο.

Δεν μου φαίνεται παράλογο βέβαια. Το FTTH είναι "φτηνότερο" για τον πάροχο, ΕΙΔΙΚΑ αν είναι στο ιδιόκτητό του.

Δεν καίνε ρεύμα γιατί οι καμπίνες δεν έχουν εξοπλισμό, είσαι VoIP χωρίς άλλη επιλογή, δεν πληρώνουν διάφορα πάγια στον ΟΤΕ για τον χαλκό ή την καμπίνα του. 

Γι' αυτό μπορεί να δίνει πχ η Nova στο δικό της την 1000αρα στα 33 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σε μένα ήρθαν σήμερα και μου κάνανε την εγκατάσταση της οπτικής ίνας (αμήν 😩) συν ότι με έστησε ο τεχνικός (ραντεβού 1-3 και ήρθε 4 μιση κοντά) παρόλα αυτά ήρθε. Παιδεύτηκε πολύ να ανοίξει τρύπα στον τοίχο γιατί πέφταμε σε μπετόν και βέργες.. Εν τέλη τα καταφέραμε τα πέρασε σύνδεσε την ίνα (με θερμόκολλα και τα σχετικά) και μου είπε ότι έχω καλά db -20.4 (τώρα αν είναι καλό δεν ξέρω🤷‍♂️) και τώρα περιμένω τον εξοπλισμό να έρθει για να ενεργοποιηθώ.. Αύριο μάλλον θα τον παραλάβω. Και όλο αυτό μετά από αίτηση που έκανα στις 18/4! Τους πήρε μερικά μπινελίκια στην Cosmote αλλά κάτι κάνανε αυτή τη φορά! Η πρώτη αίτηση ξεκίνησε στις 25/1 και την ακύρωσα στις 17/4 γιατί ακύρωσε το συμβόλαια της εργολαβίας που ανέλαβε η πρώτη εταιρία και έμεινα στον αερα χωρίς να μου περάσουν ινα στο σπίτι παρα μόνο στην πολυκατοικία μου!! Εν αναμονή λοιπόν κοντεύει η ώρα! (Τώρα πριν το Πάσχα.. μετά το Πάσχα ποιος ξέρει..)🙄

Επεξ/σία από s_mduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, s_mduck είπε

Παιδεύτηκε πολύ να ανοίξει τρύπα στον τοίχο γιατί πέφταμε σε μπετόν και βέργες.. Εν τέλη τα καταφέραμε τα πέρασε σύνδεσε την ίνα (με θερμόκολλα και τα σχετικά)

Αμα θέλει τέτοια προσωπικά να μου λείπει... θα κρατήσω το χάλκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mitsos_z είπε

Αμα θέλει τέτοια προσωπικά να μου λείπει... θα κρατήσω το χάλκινο

Όχι βέβαια. Είναι ειδικές οι περιπτώσεις που έχει τόσο μεγάλο βαθμό δυσκολίας, όπως σε όλα εξάλλου τα μερεμέτια. Σε εμένα πχ έκαναν μια απλή τρύπα, μια και πίσω από τον τοίχο ήταν το ρούτερ, ένα μικρό καναλάκι 30-40cm, πριζάκι, σύνδεση και... εις άλλο με υγεία!

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, s_mduck είπε

Λοιπόν σε μένα ήρθαν σήμερα και μου κάνανε την εγκατάσταση της οπτικής ίνας (αμήν 😩) συν ότι με έστησε ο τεχνικός (ραντεβού 1-3 και ήρθε 4 μιση κοντά) παρόλα αυτά ήρθε. Παιδεύτηκε πολύ να ανοίξει τρύπα στον τοίχο γιατί πέφταμε σε μπετόν και βέργες.. Εν τέλη τα καταφέραμε τα πέρασε σύνδεσε την ίνα (με θερμόκολλα και τα σχετικά) και μου είπε ότι έχω καλά db -20.4 (τώρα αν είναι καλό δεν ξέρω🤷‍♂️) και τώρα περιμένω τον εξοπλισμό να έρθει για να ενεργοποιηθώ.. Αύριο μάλλον θα τον παραλάβω. Και όλο αυτό μετά από αίτηση που έκανα στις 18/4! Τους πήρε μερικά μπινελίκια στην Cosmote αλλά κάτι κάνανε αυτή τη φορά! Η πρώτη αίτηση ξεκίνησε στις 25/1 και την ακύρωσα στις 17/4 γιατί ακύρωσε το συμβόλαια της εργολαβίας που ανέλαβε η πρώτη εταιρία και έμεινα στον αερα χωρίς να μου περάσουν ινα στο σπίτι παρα μόνο στην πολυκατοικία μου!! Εν αναμονή λοιπόν κοντεύει η ώρα! (Τώρα πριν το Πάσχα.. μετά το Πάσχα ποιος ξέρει..)🙄

Σου φέρα γούρι... 😁. Αντε με το καλό να την χαρείς... 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dj_takis είπε

Σου φέρα γούρι... 😁. Αντε με το καλό να την χαρείς... 

Ετσι φαίνεται χαχα σημερα πεειμενω εξοπλισμο. για να δω τα στειλανε μαζι η χωρια παλι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τερμα τα αγχη ηρθε ο τεχνικος και συνδεθηκα! Έβαλα πάνω το fritzbox 7530 μαζι με το ont nokia γιατι μου στειλανε παλι το speedport και δεν ξερω γτ και κλειδωνω στα 940/100. ισως λογο θυρας επειδη δεν ειναι gigabit 2.5. παντως με τα παλια στοιχεια που ειχα στο φριτζ κουμπωσε και δουλεψε κανονικα! αυτο που μου κανει εντυπωση παντως και στην αρχη λεω τι στο καλο ειναι πως με το mesh wifi της tplink που εχω το deco x20 στο κατεβασμα πιανω μεχρι 600 κατι και ανεβασμα 100.. τι να φταιει δεν ξερω. στον υπολογιστη με ethernet εχω τα μεγιστα. Αυταα

Επεξ/σία από s_mduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, s_mduck said:

πως με το mesh wifi της tplink που εχω το deco x20 στο κατεβασμα πιανω μεχρι 600 κατι και ανεβασμα 100.

Ασυρματα συνδεδεμενο στο φριτζ? Στα ποσα ? Γενικως υπαρχει πολλη χασουρα στις ασυρματες συνδεσεις. Στο δικο μου ρουτερ , τα μηχανηματα μου συνδεονται στα 866 mbps (ενω θεωρητικα , ρουτερ και ασυρματες καρτες εχουν παραπανω δυνατοτητες) , και οταν τραβας "εσωτερικο" τεστ , η αποδοση ειναι πολυ κατω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...