Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/10/2019 στις 11:39 ΠΜ, liapinio είπε

Καλημέρα σε όλους,

έχω κάνει ένα αίτημα για fiber to the home μιας και υπάρχει η δυνατότητα στην περιοχή που μένω Λάρισα. Το πρόβλημα είναι ότι η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούρια αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει προεγκατάσταση για να τοποθετηθεί.

Η μηχανικός της wind που ήρθε να κάνει την μελετη για το πως θα μπορουσε να μπει, μου ειπε οτι θα χρειαστούν αρκετές εργασίες για να μπορέσει να ανέβει μεχρι τον 4ο.

Έγινε γενική συνέλευση στην πολυκατοικια, γενικότερα όλοι ηταν θετικοι απλα θέλουν να καταλαβουν τι εργασιες θα γινουν και ποσο μεγάλα ειναι τα καλωδια κτλπ.

Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ήδη και θα μπορουσε να ανεβάσει κάποιες φώτο για να το δω? Η αν είναι κάποιος απο Λάρισα να το δω απο κοντα. 

Επίσης μιλώντας με γνωστό μου απο Θεσσαλονικη μου είπε οτι τα καλώδια εκει περάσανε μέσα απο το ασανσερ, την μηχανικο που ρώτησα μου είπε οτι αυτο δεν επιτρεπεται στη Λάρισα.

Σε ποια περιοχή της Λάρισας βρίσκεσαι; Έχει ολοκληρωθεί το έργο τελικά, κι αν ναι είσαι ευχαριστημένος με την ποιότητα της υπηρεσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι όσοι βάζουν στις οικοδομές τους FTTH , το καλώδιο περνάει εξωτερικά της οικοδομής σε κάθε μπαλκόνι, όπως πχ με τις σωλήνες τους φυσικού αερίου?

Τα καλώδια του τηλεφώνου μένουν ως έχουν?

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/12/2020 at 02:09, DimosthenisG said:

Όλοι όσοι βάζουν στις οικοδομές τους FTTH , το καλώδιο περνάει εξωτερικά της οικοδομής σε κάθε μπαλκόνι, όπως πχ με τις σωλήνες τους φυσικού αερίου?

Τα καλώδια του τηλεφώνου μένουν ως έχουν?

ναι. και ναι.αν θες μπορεις να γυρισεις την τηλεφωνια απο το modem/router στον χαλκο του σπιτιου σου για να εχεις τηλεφωνο σε ολα τα πριζακια.το σωστο βεβαια θα ειναι εκει να αποσυνδεσεις την γραμμη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας /η στο κεντρικο πριζακι για να μην πηγαινει πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 2:09 ΠΜ, DimosthenisG είπε

Όλοι όσοι βάζουν στις οικοδομές τους FTTH , το καλώδιο περνάει εξωτερικά της οικοδομής σε κάθε μπαλκόνι, όπως πχ με τις σωλήνες τους φυσικού αερίου?

Τα καλώδια του τηλεφώνου μένουν ως έχουν?

Mπορεί να περάσουν και εσωτερικά (εχω δει πχ εντος κουπαστης και να βγαίνει σε κάθε οροφο κατανεμητής στο διάδρομο) αλλά συνήθως είναι εξωτερικά ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 2:09 ΠΜ, DimosthenisG είπε

Όλοι όσοι βάζουν στις οικοδομές τους FTTH , το καλώδιο περνάει εξωτερικά της οικοδομής σε κάθε μπαλκόνι, όπως πχ με τις σωλήνες τους φυσικού αερίου?

Τα καλώδια του τηλεφώνου μένουν ως έχουν?

Την περνάνε και εσωτερικά μέσα από τα κάγκελα της οικοδομής 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια. Εχω μια απορια. Περα απο οτι περιμενω τον τεχνικο του ΟΤΕ και στα τηλεφωνα που παιρνω κανεις δεν ξερει και δεν μπορει να μου κλεισει ραντεβου. Στο sfbb.gr μου βγαζει ακομα οτι δειχνει η εικονα. Ειναι λογικο και θα εμφανιστει οτι το εξαργυρωσα μολις ενεργοποιηθει η συνδεση μου? Γιατι στο τηλεφωνο που ειχα κανει το συμβολαιο με ειπε να στειλω τα δικαιολογητικα στο [email protected], αλλα οσες φορες και να τους εχω στειλει για επιβεβαιωση οτι τα λαβανε και ολα καλα δεν απαντησαν.

sfbb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tigkas said:

Παίρνει λίγο καιρό να τα επεξεργαστούν και να απαντήσουν και να έρθει ο τεχνικός, συνεπώς υπομονή...

Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες για ραντεβου στην 3η εβγαλα ακρη. Την 1η μου ειπαν θα με καλεσουν απο τον τοπικο ΟΤΕ και την 2η οτι ειναι εξωτερικος συνεργατης. Ο.τι να ναι. Στην 3η καλος υπαλληλος και βοηθητικος. Αμεσως μου εκλεισε το ραντεβου. Την Τριτη θα ερθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο, μια χαρά ταχύτητες βλέπω! Τελικά με το voucher όλα καλά; Άλλαξε το status στην ιστοσελίδα;

Επεξ/σία από F1insight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, F1insight said:

Μπράβο, μια χαρά ταχύτητες βλέπω! Τελικά με το voucher όλα καλά; Άλλαξε το status στην ιστοσελίδα;

Παραμένει κενό είναι η αλήθεια. Στο 13888 που πήρα μου είπανε ότι για να προχώρησε η αίτηση το έχουνε δεχτεί. Το sfbb που ειχα στειλε ερωτηση μου ειπε οτι δεν το εχει εξαργυρωσει ο παροχος ακομα. Στο mycosmote βλεπω κανονικα το νεο πακετο. Τι να πω, θα φανει στον 1ο λογαριασμο και αν θα χρειαστουν τηλεφωνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα και απο εμενα..

προχθες ηρθε ενα συνεργειο για να περασει την καλωδιοση της οπτικης ινας αφου εφαλε τα κουτακια και την καλωδιοση και εφυγαν μετα παρατηρησα οτι η ταχυτητα του internet που ειχα 50 vdsl επεσε στα 7.5 ενω το upload παρεμεινε εκει που ηταν!

τι μπορει να πειραξανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mike0402 είπε

παιδια καλησπερα και απο εμενα..

προχθες ηρθε ενα συνεργειο για να περασει την καλωδιοση της οπτικης ινας αφου εφαλε τα κουτακια και την καλωδιοση και εφυγαν μετα παρατηρησα οτι η ταχυτητα του internet που ειχα 50 vdsl επεσε στα 7.5 ενω το upload παρεμεινε εκει που ηταν!

τι μπορει να πειραξανε?

Λογικά τίποτα γιατί είναι άλλο δίκτυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, and_64 said:

Λογικά τίποτα γιατί είναι άλλο δίκτυο....

αυτο το ξερω οτι ειναι αλλο δικτυο αλλα υπαρχει περιπτωση να τρυπησανε καπου λαθος η να πειραξανε κατι στο κεντρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...