Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έφερε fiber η voda στην πολυκατοικία που διαμένω. Μάλιστα, σήμερα ο γείτονας στο ισόγειο έκανε ενεργοποίηση (ήταν ο τεχνικός και περνούσε την καλωδίωση στο σπίτι του).

Έχω πάρει κουπόνι από SFBB και στο site τους γράφει ότι και οι τρεις παροχοι μπορούν να καλύψουντην πολυκατοικία μου. 

Έχω, όμως, 3 ερωτήσεις. 

1)Ισχύει αυτό που μου είπαν από την Cosmote (που με ενδιαφέρει) οτι πρέπει να έχω υπογραφή του διαχειριστή για να γίνει η εγκατάσταση της ίνας στο σπίτι μου; Αυτό νόμιζα ότι ισχύει μόνο για την εναρξη των διαδικασιών απο τον παροχο που αναλαμβάνει το έργο της εγκατάστασης στην εκάστοτε πολυκατοικία που χρειάζεται το οκ από τον διαχειριστή. 

2)Στο site του SFBB γράφει για τα συνεργαζομενα μαγαζιά που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω αίτηση. Είναι μόνο αυτά που αναγράφονται εκεί ή μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε Γερμανό/Κοσμοτε να κάνω αίτηση για ενεργοποίηση;

3)Από την ημέρα της αίτησης υπολογίζω κάναν μήνα για ενεργοποίηση ή επειδή έχει βάλει ο από κάτω παίζει να επισπευθεί η διαδικασία;

Ευχαριστώ παίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
8 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Πρόσφατα έφερε fiber η voda στην πολυκατοικία που διαμένω. Μάλιστα, σήμερα ο γείτονας στο ισόγειο έκανε ενεργοποίηση (ήταν ο τεχνικός και περνούσε την καλωδίωση στο σπίτι του).

Έχω πάρει κουπόνι από SFBB και στο site τους γράφει ότι και οι τρεις παροχοι μπορούν να καλύψουντην πολυκατοικία μου. 

Έχω, όμως, 3 ερωτήσεις. 

1)Ισχύει αυτό που μου είπαν από την Cosmote (που με ενδιαφέρει) οτι πρέπει να έχω υπογραφή του διαχειριστή για να γίνει η εγκατάσταση της ίνας στο σπίτι μου; Αυτό νόμιζα ότι ισχύει μόνο για την εναρξη των διαδικασιών απο τον παροχο που αναλαμβάνει το έργο της εγκατάστασης στην εκάστοτε πολυκατοικία που χρειάζεται το οκ από τον διαχειριστή. 

2)Στο site του SFBB γράφει για τα συνεργαζομενα μαγαζιά που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω αίτηση. Είναι μόνο αυτά που αναγράφονται εκεί ή μπορώ να πάω σε οποιονδήποτε Γερμανό/Κοσμοτε να κάνω αίτηση για ενεργοποίηση;

3)Από την ημέρα της αίτησης υπολογίζω κάναν μήνα για ενεργοποίηση ή επειδή έχει βάλει ο από κάτω παίζει να επισπευθεί η διαδικασία;

Ευχαριστώ παίδες. 

Εφοσον εχει γινει η εγκατασταση ηδη στην οικοδομη δεν θελει αλλη εγκριση

αναλογα το φορτο εργασιας θα ειναι ο χρονος αλλα λογικα πανω απο μηνα δεν νομιζω να τους παρει (βαλε οτι τωρα ειναι και αδειες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι guys.
Πήγα σε συνεργαζόμενο κατάστημα κοσμοτέ για αίτηση φορητότητας και ενώ όλα προχωρούσαν καλώς, μου είπαν ότι υπάρχει συστημικό θέμα και δεν μπορώ να πάω απευθείας σε fiber 100 αλλά πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθώ σε vdsl 50 και όταν ενεργοποιηθώ θα προχωρήσει η διαδικασία για το 100άρι.

Κουλό μου ακούγεται παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει μπερδέψει λίγο το site της Cosmote.

Βλέπω μια προσφορά 36,90€ COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL. Αλλού βλέπω το ίδιο πακέτο (όταν πάω μέσα από τη διαδικασία κουπονιού) 41,90€.

Αυτές είναι τιμές ανεξάρτητα από κουπόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, -WISE- είπε

Επανέρχομαι guys.
Πήγα σε συνεργαζόμενο κατάστημα κοσμοτέ για αίτηση φορητότητας και ενώ όλα προχωρούσαν καλώς, μου είπαν ότι υπάρχει συστημικό θέμα και δεν μπορώ να πάω απευθείας σε fiber 100 αλλά πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθώ σε vdsl 50 και όταν ενεργοποιηθώ θα προχωρήσει η διαδικασία για το 100άρι.

Κουλό μου ακούγεται παιδιά

Μην μπερδευεις τα "fiber" πακετα με τα πακετα ftth

εχει γινει εγκατασταση στην οικοδομη για οπτικες ινες?, αν οχι το sfbb.gr σου βγαζει διαθεσιμοτητα στην οδο σου ?

2 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Με έχει μπερδέψει λίγο το site της Cosmote.

Βλέπω μια προσφορά 36,90€ COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 XL. Αλλού βλέπω το ίδιο πακέτο (όταν πάω μέσα από τη διαδικασία κουπονιού) 41,90€.

Αυτές είναι τιμές ανεξάρτητα από κουπόνι;

Διαβασε οτι εγραψα και στον απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, -WISE- said:

Επανέρχομαι guys.
Πήγα σε συνεργαζόμενο κατάστημα κοσμοτέ για αίτηση φορητότητας και ενώ όλα προχωρούσαν καλώς, μου είπαν ότι υπάρχει συστημικό θέμα και δεν μπορώ να πάω απευθείας σε fiber 100 αλλά πρέπει πρώτα να ενεργοποιηθώ σε vdsl 50 και όταν ενεργοποιηθώ θα προχωρήσει η διαδικασία για το 100άρι.

Κουλό μου ακούγεται παιδιά

Πάλι καλά, σε άλλους βάζουν 24αρα και περιμένουν μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Μην μπερδευεις τα "fiber" πακετα με τα πακετα ftth

εχει γινει εγκατασταση στην οικοδομη για οπτικες ινες?, αν οχι το sfbb.gr σου βγαζει διαθεσιμοτητα στην οδο σου ?

Διαβασε οτι εγραψα και στον απο πανω

Καλησπέρα. Ναι έχει γίνει. Μάλιστα στον από κάτω μου ήρθε τεχνικός να του περάσει την ίνα στο σπίτι.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πάλι καλά, σε άλλους βάζουν 24αρα και περιμένουν μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Α καλά... Οι τύποι είναι απερίγραπτοι.
Παραλαμβάνω εξοπλισμό, υπογράφω μια χαρά και πάω δουλειά και διαβάζω ότι στο συμβόλαιο έχουν γράψει λάθος διεύθυνση! Ό,τι ναναι αριθμό. Πολύ φοβάμαι ότι αυτό το "συστημικό" πρόβλημα που δεν τους άφηνε να προχωρήσουν απευθείας στην καταχώρηση για 100άρα και έπρεπε πρώτα να γίνω vdsl πολύ πιθανόν να ήταν αυτό. Και τώρα έχω μείνει στο "θα το κοιτάξω και θα σε πάρω τηλ".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Μην μπερδευεις τα "fiber" πακετα με τα πακετα ftth

εχει γινει εγκατασταση στην οικοδομη για οπτικες ινες?, αν οχι το sfbb.gr σου βγαζει διαθεσιμοτητα στην οδο σου ?

Διαβασε οτι εγραψα και στον απο πανω

Δεν μπερδεύτηκα κάπου. Στο site τους το ίδιο ακριβώς πακέτο είναι. Τεσπα, μίλησα τηλεφωνικά. Ισχύει το 36,90.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Q-Taxys said:

Δεν μπερδεύτηκα κάπου. Στο site τους το ίδιο ακριβώς πακέτο είναι. Τεσπα, μίλησα τηλεφωνικά. Ισχύει το 36,90.

 

Για κάποιο λόγο δεν έχουν κάνει update την σελίδα του sfbb.gr κι εκεί υπολογίζει το κουπόνι με την παλιά τιμή. 

Από ότι φαίνεται όμως η Cosmote δίνει με την καινούρια, 36.90 (που είναι και για VDSL) η οποία πέφτει στα 23.90 με το κουπόνι.

Οι άλλοι 2 πάροχοι όμως δίνουν ακόμα με τιμή 40+ ευρώ αντί με τις τιμές που έχουν στις VDSL (29.90).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Για κάποιο λόγο δεν έχουν κάνει update την σελίδα του sfbb.gr κι εκεί υπολογίζει το κουπόνι με την παλιά τιμή. 

Από ότι φαίνεται όμως η Cosmote δίνει με την καινούρια, 36.90 (που είναι και για VDSL) η οποία πέφτει στα 23.90 με το κουπόνι.

Οι άλλοι 2 πάροχοι όμως δίνουν ακόμα με τιμή 40+ ευρώ αντί με τις τιμές που έχουν στις VDSL (29.90).

Ναι, αυτή είναι η τιμή. 23,90€. Απλώς και μέσα από το site της Cosmote αν πήγαινες από άλλη σελίδα είχε την ίδια λανθασμένη τιμή για το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα. Μικρό το κακό, ήταν αρκετά εξυπηρετικοί στο 13888.

Έκανα το βήμα κι εγώ μια που το έφεραν ήδη στην πολυκατοικία μου. Κερδίζω καθόλου χρόνο στην διαδικασία;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χαζη ερωτηση αλλα δεν βγαζω ακρη

στο speedport plus που βλεπουμε σε τι ταχυτητα συνχρονιζει μεσα απο το μενου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
57 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

χαζη ερωτηση αλλα δεν βγαζω ακρη

στο speedport plus που βλεπουμε σε τι ταχυτητα συνχρονιζει μεσα απο το μενου ?

Επειδη δεν ημουν εδω στην εγκατασταση ο τεχνικος ειπε (και το εγραψαν της πρωτες 2-3 βδομαδες να ελεγχουν το συχρονισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει συγχρονισμός όπως στο VDSL κι αν υπήρχε την δουλειά αυτή την κάνει το ΟΝΤ στο οποίο δεν έχουμε πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...