Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, chek2fire είπε

και μένα την μπρίζα για την οπτική την έβαλαν όπου ήθελα εγώ και δεν ζήτησαν να έχει μαζί τηλεφωνική γραμμή και είμαι και cosmote. 

Πάντως έχουν περάσει 10 μέρες εργάσιμες και ακόμα να έρθουν για την ενεργοποίηση 

Απο περιεργεια, ησουν ηδη στο δικτυο τους? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελουν κ 3η επισκεψη και τοση καθυστερηση. Η wind μου εβαλε την ινα στο διαμερισμα και με ενεργοποιησε αμεσως, πριν φυγουν οι τεχνικοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, stcp είπε

Απο περιεργεια, ησουν ηδη στο δικτυο τους? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελουν κ 3η επισκεψη και τοση καθυστερηση. Η wind μου εβαλε την ινα στο διαμερισμα και με ενεργοποιησε αμεσως, πριν φυγουν οι τεχνικοι.

 

ναι ήμουν ήδη στο δίκτυο τους και το συνεργείο που ήρθε να κάνει την εγκατάσταση μου είπε ότι θέλει μέχρι 15 εργάσιμες.

Kαι μένα μου κάνει εντύπωση ότι η ενεργοποίηση κάνει τόσο μεγάλο διάστημα ενώ η εγκατάσταση έγινε μέσα σε μια βδομάδα από την αίτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chek2fire είπε

ναι ήμουν ήδη στο δίκτυο τους και το συνεργείο που ήρθε να κάνει την εγκατάσταση μου είπε ότι θέλει μέχρι 15 εργάσιμες.

Kαι μένα μου κάνει εντύπωση ότι η ενεργοποίηση κάνει τόσο μεγάλο διάστημα ενώ η εγκατάσταση έγινε μέσα σε μια βδομάδα από την αίτηση 

Ισως παιζει ρολο οτι τα λεφτα τους τα παιρνουν...οποτε δεν καιγονται. Αναριωτιεμαι αν ειχες παει απο αλλο παροχο θα αργουσαν τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ikorolis είπε

κάπου έχετε μπερδέψει τα πράγματα....

όταν γίνεται εγκατάσταση οπτικών ινών FTTH σε ένα ακίνητο

μπαίνει κεντρικός κατανεμητής ή στην είσοδο του ακινήτου καθώς χρησιμοποιούν ως δίοδο διέλευσης της σκάλα

και μετά σε κάθε όροφο μπαίνει κατανεμητής ορόφου

από αυτόν φεύγει καλώδιο οπτικών ινών και μπαίνει στο εκάστοτε διαμέρισμα μέσα σε κανάλι

αυτό το καλώδιο εισέρχεται στο διαμέρισμα από την πόρτα του διαμερίσματος και εκεί τοποθετείτε μια πρίζα οπτικής ίνας όπου κουμπώνει το καλώδιο οπτικής ίνας που συνδέει το ONT και από αυτό με καλώδιο δικτύου στο ROUTER για αυτό απαιτείται πρίζα ρεύματος ώστε να τροφοδοτεί αυτές τις δύο συσκευές προκειμένου να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και VoIP τηλεφωνία συνιστάται η χρήση miniUPS ή κανονικού UPS και πολύπριζου ασφαλείας για να έχεις προστασία και παροχή ρεύματος σε διακοπή.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν κατάλαβα πολύ καλά. Επειδή περιμένω και εγώ τις επόμενες ημέρες να έρθουν να τραβήξουν ίνα από τον όροφο στο σπίτι μου, έχω μία πρίζα που είναι περίπου 1m μάξιμουμ η απόσταση από την πόρτα (εκεί που τοποθετείται και το τηλ με το υπάρχον ρούτερ). Παίζει να χρειαστώ επέκταση;

Επίσης ένα miniUPS που δίνει η Cosmote, ξέρει κανείς αν το δίνουν σε πελάτες τους δωρεάν όπως κάνανε παλιότερα; Κάνει το συγκεκριμένο λες για να υποστηρίξει τις συσκευές;

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν κατάλαβα πολύ καλά. Επειδή περιμένω και εγώ τις επόμενες ημέρες να έρθουν να τραβήξουν ίνα από τον όροφο στο σπίτι μου, έχω μία πρίζα που είναι περίπου 1m μάξιμουμ η απόσταση από την πόρτα (εκεί που τοποθετείται και το τηλ με το υπάρχον ρούτερ). Παίζει να χρειαστώ επέκταση;

Επίσης ένα miniUPS που δίνει η Cosmote, ξέρει κανείς αν το δίνουν σε πελάτες τους δωρεάν όπως κάνανε παλιότερα; Κάνει το συγκεκριμένο λες για να υποστηρίξει τις συσκευές;

αν πεις ότι έχεις συναγερμό θα σου το δώσουν...

είναι πολύ απλό...

όταν γίνεται μια εγκατάσταση οπτικών ινών σε ένα ακίνητο

κουμπώνουν ένα μεγάλο μεταλλικό κουτί που ονομάζεται κεντρικός κατανεμητής στην είσοδο του ακινήτου ανάμεσα στις σκάλες και στον ανελκυστήρα από εκεί φεύγουν τόσα καλώδια οπτικών ινών όσοι οι όροφοι του ακινήτου και συνδέονται σε μικρότερα μεταλλικά κουτιά που ονομάζονται κατανεμητές ορόφου από αυτά τα κουτιά φεύγουν τόσα καλώδια οπτικών ινών όσα και τα διαμερίσματα σε κάθε όροφο αυτά τα καλώδια οπτικών ινών έρχονται μέσα στο κάθε διαμέρισμα από μια μικρή τρύπα που γίνεται κοντά στην πόρτα του διαμερίσματος και μπαίνουν μέσα στο διαμέρισμα και τοποθετείτε μια πρίζα οπτικών ινών στην οποία συνδέεται το καλώδιο οπτικής ίνας από έξω και σε αυτή την πρίζα κουμπώνει ένα άλλο καλώδιο οπτικών ινών που συνδέεται στο ONT από αυτό ένα καλώδιο δικτύου που κουμπώνει στο ROUTER για όλο αυτό είναι απαραίτητη μια πρίζα ηλεκτρικού ρεύματος

ή για να συνδέσει ένα miniUPS ή για να συνδέσει κανονικό UPS ή για να συνδέσει ένα πολύπριζο ασφαλείας που θα τα τροφοδοτεί με ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πήραν σήμερα τηλέφωνο και Τετάρτη έρχονται για ενεργοποίηση, όντος κάνανε 15 μέρες εργάσιμες για να έρθουν. 

Eύχομαι η ενεργοποίηση να δουλέψει με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chek2fire είπε

με πήραν σήμερα τηλέφωνο και Τετάρτη έρχονται για ενεργοποίηση, όντος κάνανε 15 μέρες εργάσιμες για να έρθουν. 

Eύχομαι η ενεργοποίηση να δουλέψει με την μια.

Όταν θα έρθει θα συνδέσει το ont Huawei η nokia και θα ενεργοποιήσει στο ρουτερ να έχει σύνδεση από wlan.Σε εμένα η ενεργοποίηση έγινε 13 μέρες μετά την εγκατάσταση της οπτικής ίνας .Ωστόσο για 13 μέρες δεν είχα ίντερνετ γιατί χάλασε η κάθετη από τους εργολάβους και δεν είχαμε σκοπό να την επιδιορθώσουμε γιατί θα έπρεπε να ξηλωθεί η οπτική ίνα και να δούμε που προκλήθηκε η ζημιά .Μετά από αρκετά τηλέφωνα και δυο φορές επίσκεψη τεχνικού της cosmote έγινε επικοινωνία με το τμήμα που ασχολείται ftth και κλείστηκε ραντεβού για την επόμενη μέρα αλλιώς το προκαθορισμένο ραντεβού ήταν μετά από 23  μερες  απο την εγκατάσταση της οπτική ίνας στο χώρο μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο off-topic αλλα υπάρχει κάποιος που να του έχει λήξει η επιδότηση 2 ετών από το sfbb να μας πει άμα σου κάνουν καμιά προσφορά οι πάροχοι για το 100αρι internet?Με την επιδότηση σου βγαίνει 29 ευρώ περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dionisis241 είπε

Όταν θα έρθει θα συνδέσει το ont Huawei η nokia και θα ενεργοποιήσει στο ρουτερ να έχει σύνδεση από wlan.Σε εμένα η ενεργοποίηση έγινε 13 μέρες μετά την εγκατάσταση της οπτικής ίνας .Ωστόσο για 13 μέρες δεν είχα ίντερνετ γιατί χάλασε η κάθετη από τους εργολάβους και δεν είχαμε σκοπό να την επιδιορθώσουμε γιατί θα έπρεπε να ξηλωθεί η οπτική ίνα και να δούμε που προκλήθηκε η ζημιά .Μετά από αρκετά τηλέφωνα και δυο φορές επίσκεψη τεχνικού της cosmote έγινε επικοινωνία με το τμήμα που ασχολείται ftth και κλείστηκε ραντεβού για την επόμενη μέρα αλλιώς το προκαθορισμένο ραντεβού ήταν μετά από 23  μερες  απο την εγκατάσταση της οπτική ίνας στο χώρο μου .

η βλάβη στην οπτική ίνα πως προκλήθηκε? Γιατί αυτοί όταν την βάζουν κάνουν και έναν έλεγχο για να δουν αν λειτουργεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, chek2fire είπε

η βλάβη στην οπτική ίνα πως προκλήθηκε? Γιατί αυτοί όταν την βάζουν κάνουν και έναν έλεγχο για να δουν αν λειτουργεί. 

Οπως τοποθετουσαν το καναλι της οπτικης ινας χτυπησαν το καλωδιο του χαλκου που ειναι μεσα στο τοιχο .

Επεξ/σία από dionisis241
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionisis241 είπε

Οπως τοποθετουσαν το καναλι της οπτικης ινας χτυπησαν το καλωδιο του χαλκου που ειναι μεσα στο τοιχο .

είναι να μην σου τύχει βέβαια αλλά πως την έκαναν αυτή την μλκ όταν το κανάλι μπαίνει εξωτερικά και το βάζουν με σιλικόνι. Δλδ απλά έκαναν κάτι που δεν έπρεπε οι τύποι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Antonis3d είπε

Λιγο off-topic αλλα υπάρχει κάποιος που να του έχει λήξει η επιδότηση 2 ετών από το sfbb να μας πει άμα σου κάνουν καμιά προσφορά οι πάροχοι για το 100αρι internet?Με την επιδότηση σου βγαίνει 29 ευρώ περίπου.

εγώ

μου έληξε η επιδότηση από το sfbb.gr και συνεχίζω να έχω COSMOTE FTTH 100/10 με 36,90 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chek2fire είπε

είναι να μην σου τύχει βέβαια αλλά πως την έκαναν αυτή την μλκ όταν το κανάλι μπαίνει εξωτερικά και το βάζουν με σιλικόνι. Δλδ απλά έκαναν κάτι που δεν έπρεπε οι τύποι 

Δεν εγινε με  σιλικονη μεσα στο χωρο μου αλλα τρυπησαν τοιχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα έγινε η ενεργοποίηση και όλα πήγαν μια χαρά και η ταχύτητα του internet πάει σφαίρα.Screenshot_20210922_113306.png.923a66c2cf14cacb517043b8690ce6fa.png

τώρα για πείτε καμία ιδέα σε κάτι που θέλω να φτιάξω. Θέλω να συνδέσω το draytek σαν router και να μην έχω αυτό του ote. Μου είπε και ο τεχνκός του ote ότι απλά θα πρέπει να φτιάξω την wan θύρα του router. Το έφτιαξα με οδηγίες που βρήκα αλλά αν συνδέσω στην wan του draytek το optical της huawei δεν βλέπει internet το draytek αντιθέτως βλέπει μια χαρά αν το συνδέσω στο router του cosmote. 

Τώρα νομίζω είναι too much να έχω δύο ρουτερ συν ότι δεν το θέλω καν αυτό του ote.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιο Draytek?

26 minutes ago, chek2fire said:

τώρα για πείτε καμία ιδέα σε κάτι που θέλω να φτιάξω. Θέλω να συνδέσω το draytek σαν router και να μην έχω αυτό του ote. Μου είπε και ο τεχνκός του ote ότι απλά θα πρέπει να φτιάξω την wan θύρα του router. Το έφτιαξα με οδηγίες που βρήκα αλλά αν συνδέσω στην wan του draytek το optical της huawei δεν βλέπει internet το draytek αντιθέτως βλέπει μια χαρά αν το συνδέσω στο router του cosmote. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...