Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, wesker είπε

Να ρωτήσω και εγώ παιδάκια. Το κουπόνι πότε το δίνουμε; Μαζί με την αίτηση; Σκέφτομαι να κανω καινουρια γραμμή στο σπιτι που αγοράσαμε (και να μην μεταφέρω την υπάρχουσα) για να κερδίσουμε τους μήνες της εγκατάστασης μιας και στο σπιτι θα παμε τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη. Στο ραντεβού για την αυτοψία πρέπει να ειμαι και εγώ υποχρεωτικά; Γιατι ο διαχειριστής δεν εχει μεν προβλημα λεει μιας και ειναι συνταξιούχος οπότε είναι διαθέσιμος 24/7, εγώ πρεπει να κανω ματσακονιά στην δουλειά μιας και δεν έχω άλλη άδεια. Αν παει η αραββωνιαστικιά μου αντι για εμένα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα....

στην αίτηση όταν πάρεις τηλέφωνο θα στο ζητήσουν και τηλεφωνικά να τους πει το νούμερο του κουπονιού αλλά και να το στείλεις μετά σε email ένα αντίγραφο του η να το παραδόσεις σε ένα τοπικό υποκατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Aυτο το εβαλαν περιμενω αυτο που συνδεεται στο ρουτερ ... πως λεγεται το εχω ξεχασει

Το ΟΝΤ εννοείς. Εμένα αυτό μου ήρθε με κούριερ (βασικά δεν ήρθε ποτέ - κλασικά ΕΛΤΑ - εγώ πήγα και το πήρα). Μία εβδομάδα έκανε από τη στιγμή που έγινε η εγκατάσταση της γραμμής μέσα στο σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση :  Φιλος μενει σε ενοικιο και εχει  στο ονομα του γραμμη cosmote οπτικη ινα με επιδοτηση. Ο ιδιοκτητης ομως θελει το σπιτι και τον αναγκαζει να ψαξει για νεο σπιτι στην ιδια κωμόπολη.

Στη περιπτωση αυτη τι παιζει  με την οπτικη ινα;;;

Προφανως η τηλεφωνικη γραμμη θα μεταφερθει στο νεο σπιτι , αλλα η οπτικη ινα που ειναι  επιδοτουμενη ;;;;

Εχει συμβει σε καποιον :: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, chek2fire είπε

στην αίτηση όταν πάρεις τηλέφωνο θα στο ζητήσουν και τηλεφωνικά να τους πει το νούμερο του κουπονιού αλλά και να το στείλεις μετά σε email ένα αντίγραφο του η να το παραδόσεις σε ένα τοπικό υποκατάστημα. 

Επειδή θα κινουμε αρκετά συχνά σε μέρη που εχει Γερμανό, μάλλον θα πρέπει να το παω απο εκει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, aenaos15 said:

Ερωτηση :  Φιλος μενει σε ενοικιο και εχει  στο ονομα του γραμμη cosmote οπτικη ινα με επιδοτηση. Ο ιδιοκτητης ομως θελει το σπιτι και τον αναγκαζει να ψαξει για νεο σπιτι στην ιδια κωμόπολη.

Στη περιπτωση αυτη τι παιζει  με την οπτικη ινα;;;

Προφανως η τηλεφωνικη γραμμη θα μεταφερθει στο νεο σπιτι , αλλα η οπτικη ινα που ειναι  επιδοτουμενη ;;;;

Εχει συμβει σε καποιον :: 

 

Καταρχάς, το νέο σπίτι θα είναι σε γειτονιά που έχει FTTH?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Καταρχάς, το νέο σπίτι θα είναι σε γειτονιά που έχει FTTH?

Γενικα η κωμοπολη ειναι προνομιουχα και εχει  οπτικη ινα παντου σχεδον.

Τωρα αν εχει ηδη εγκατεστημενη στο σπιτι που θα ενοικιασει , δεν το γνωριζω γιατι δεν το εχει βρει ακομη αυτο το σπιτι.

Ας παρουμε την περιπτωση που δεν υπαρχει ηδη προεγκατεστημενη οπτικη ινα.

Τι γινεται στη περιπτωση αυτη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά αρχή πρέπει να δώσει το οκ ο ιδιόκτητης δεν λαμβάνουν υποψη την επιθυμία του ενοικιαστή επίσης αν είναι σε πολυκατοικία  θα χρειαστεί και υπογραφή του διαχειριστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, aenaos15 said:

Τι γινεται στη περιπτωση αυτη;;;

Καλό ερώτημα, διότι η επιδότηση της εγκατάστασης έχει ήδη χρησιμοποιηθεί, μόνο αν πείσει τον ιδιοκτήτη να κάνει την αίτηση με δικό του ΑΦΜ, ώστε να βγει νέο κουπόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιοκτητης θα τη γλυτωσει πιο φθηνα απ ολους με μια φορητοτητα ειτε σε χαμηλοτερη ταχυτητα , ειτε με ενα νεο κουπονι στο αφμ του , αφου το σπιτι ειναι δικο του.

 

το παλικαρι που νοικιαζει θα εχει θεμα, καθως ειναι θεμα τυχης αν θα εχει και στην επομενη κατοικια ftth και αν θα ειναι διασυνδεδεμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω βρε παιδιά.
Εμένα ήρθαν πέρασαν την οπτική ίνα στο σπίτι μου τη Δευτέρα 08/11.
Από εκεί και πέρα, πόσο χρόνο θέλει ο ΟΤΕ να μου κλείσει το ρημάδι το ραντεβού για επίσκεψη/ενεργοποίηση της γραμμής;
Δεν υποτίθεται πως αυτό είναι το εύκολο κομμάτι;
Ρώτησα και στο υποκατάστημα που έκανα την αίτηση αλλά και στην εξυπηρέτηση και μου λένε να περιμένω ειδοποίηση και πως η αίτηση δεν έχει ολοκληρωθεί...
Ξέρω, ίσως βιάζομαι, σε σχέση με άλλους που έχουν τραβήξει τόσα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, NickTSPre είπε

Να ρωτήσω βρε παιδιά.
Εμένα ήρθαν πέρασαν την οπτική ίνα στο σπίτι μου τη Δευτέρα 08/11.
Από εκεί και πέρα, πόσο χρόνο θέλει ο ΟΤΕ να μου κλείσει το ρημάδι το ραντεβού για επίσκεψη/ενεργοποίηση της γραμμής;
Δεν υποτίθεται πως αυτό είναι το εύκολο κομμάτι;
Ρώτησα και στο υποκατάστημα που έκανα την αίτηση αλλά και στην εξυπηρέτηση και μου λένε να περιμένω ειδοποίηση και πως η αίτηση δεν έχει ολοκληρωθεί...
Ξέρω, ίσως βιάζομαι, σε σχέση με άλλους που έχουν τραβήξει τόσα. Ευχαριστώ.

Αναλογα τι φορτο εργασιας εχουν τα συνεργεια που εξηπηρετουν την περιοχη σου , υπαρχουν περιπτωσεις που ηρθαν σε 2-3 μερες εχει περιπτωσεις που πηρε 15+ μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 10:38 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Εμένα κανονικά μου το βγάζει για νέα γραμμή.image.png.85c8ac90510fa8763651ec642535d1e8.png

Μίλησα με την cosmote και μου είπαν ότι αυτή η τιμή δεν παίρνει επιδότητση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jenswern είπε

Μίλησα με την cosmote και μου είπαν ότι αυτή η τιμή δεν παίρνει επιδότητση. Τα συμπεράσματα δικά σας.

H cosmote  δεν  παρέχει σε όλους τους συνδρομητές της τις νέες τιμές με την επιδοτηση. Οπως έχει αναφερθεί στο παρελθόν υπάρχουν  περιπτώσεις που έγιναν συμβόλαια με την νέα τιμή  και χρησιμοποιήθηκε το κουπόνι άλλα αυτό δυστυχώς γίνεται μονό  για ένα μάρκο μέρος των συνδρομητών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μου εμφανίζει την μειωμένη τιμή στην εφαρμογή και μπορώ να προχωρήσω κανονικά την παραγγελία.

Όμως, κάλεσα στην εξυπηρέτηση για να ξεκαθαρίσω το θέμα με το κουπόνι και ήταν αρνητικοί, ότι αυτή η προσφορά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί συνδυαστικά με το κουπόνι. Το ερώτημα είναι αν κάποιος προχώρησε στην παραγγελία διαδικτυακά και χρησιμοποίησε μετέπειτα το κουπόνι;

Επεξ/σία από jenswern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μήνες φίλος μου πήρε αυτή την τιμή με επιδότηση κάνοντας online την αίτηση και νομίζω του ζήτησαν μετά να στείλει και το κουπόνι, οπότε του έβγαινε 23,90€ / μήνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...