Προς το περιεχόμενο

MSI B450 Tomahawk Max αρκει για 3700Χ η να παω σε Χ570?


starmanwarz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εγω θα κανω και το shameless plug μεν, αλλα θα σου προτεινω αυτη, μιας και την εκανα και review προσφατα. 
Ενα δεκαρικο ειναι, μην το λυπασαι.  

Σε σχεσηε την b450 tomahawk max τι λενε τα vrm? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, p_under είπε

Σε σχεσηε την b450 tomahawk max τι λενε τα vrm? 

Εμμμ... "Καλύτερο", από την άποψη ότι έχει 2x τα components του κάθε phase, οπότε μοιράζονται το load και έχεις καλύτερα temps. 
Και υποθέτω ότι αντέχει και παραπάνω amperage. 
Ίδια components κατα τ'αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Ανωτερη απο ποια αποψη?

 

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Εμμμ... "Καλύτερο", από την άποψη ότι έχει 2x τα components του κάθε phase, οπότε μοιράζονται το load και έχεις καλύτερα temps. 
Και υποθέτω ότι αντέχει και παραπάνω amperage. 
Ίδια components κατα τ'αλλα.

Και εχει και 2 m2,περισσοτερες usb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Η Tomahawk έχει bios flashback..

Fair point αν και πιο πολλοι βασανιζονται, παρα βρισκουν την υγεια τους απο οτι εχω καταλαβει με οτι διαβαζω στα φορουμ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Fair point αν και πιο πολλοι βασανιζονται, παρα βρισκουν την υγεια τους απο οτι εχω καταλαβει με οτι διαβαζω στα φορουμ :P 

Είναι λίγο επιλεκτικό στα στικάκια απ' ότι φαίνεται το bios flashback. Είπα να πω ένα θετικό υπέρ της Tomahawk γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :P Βέβαια το ότι έχει bios flashback η φθηνότερη και Β450 Tomahawk και δεν έχει η Χ470 με ξεπερνάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Είναι λίγο επιλεκτικό στα στικάκια απ' ότι φαίνεται το bios flashback. Είπα να πω ένα θετικό υπέρ της Tomahawk γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :P Βέβαια το ότι έχει bios flashback η φθηνότερη και Β450 Tomahawk και δεν έχει η Χ470 με ξεπερνάει..

Και εμενα με ξεπερναει, αλλα τι να κανεις, οτι σου προσφερουν παιρνεις... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα όλες οι μητρικές πέραν των εντελώς basic με τα γυμνά vrm έπρεπε να έχουν bios flashback. Δηλαδή πόσο τους κοστίζει το κουμπάκι και το ολοκληρωμένο που κάνει την εγγραφή; Ειδικά που αγοράζουν και χιλιάδες κομμάτια. Μην πω και clear cmos κουμπί έπρεπε να έχουν όλες αλλά άντε και με ένα κατσαβίδι γίνεται η δουλειά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και εχει και 2 m2,περισσοτερες usb.

Έχει 2 X m2 απλά όταν ενεργοποιήσεις και το δεύτερο "χάνεις" το 1 sata. Οι μητρικές σε λεπτομέρειες διαφέρουν. Πχ η tomahawk έχει και usb-c. Εμένα προσωπικά μου δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη η tomahawk με τις διπλάσιες ψύκτρες της . Από την άλλη η gaming plus παίρνει +1 4pin καλώδιο τροφοδοσίας.

Overall η άποψη μου είναι η εξής.

Αν θες να πάρεις μια μητρική να κάνεις τη δουλειά σου όμορφα και ωραία πάρε την Tomahawk 110€ ή την Gaming plus 125€

αλλά αν είναι να πας στα 125€ πήγαινε στα 140€ που είναι η  MSI B450 Gaming Pro Carbon AC. Αυτή τουλάχιστον έχει intel Lan, wifi καλύτερη κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

140 euros για b450 είναι προσβολή ακόμα και αν είναι η κορυφαία που είναι η pro carbon.

Τουλάχιστον εκεί πληρώνεις κάτι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Να πάρεις μια Χ570 γυμνή είναι καλύτερα? Θα δεις καλύτερες επιδόσεις ή θα έχει περισσότερες λειτουργίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι x570 στις τιμές τους κοροϊδία είναι. Αλλά με ~180 περίπου που πήρα την prime παρόλο που είναι barebones μητρική παίρνεις τουλάχιστον 400A vrms και pcie4 (συν περισσότερα usb και sata από τις b450). Για μένα το sweet spot είναι τα 130 euros της x470 gaming plus max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...