Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Server


dmarop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Είμαι νέο μέλος και θα χρειαστώ την γνώμη σας.

Έχετε πάρει dedicated server από την https://www.hetzner.com/sb;

Θέλω να πάω σε καινούργιο server και έλεγα αν το έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει εντυπώσεις.

Ευχαριστώ.

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου!

Εχω αυτόν τον σερβερ εδω και 4 περίπου μήνες στην Hetzner

https://www.hetzner.com/dedicated-rootserver/px62-nvme

Οι μέχρι τωρα εντυπωσεις μου ειναι αριστες, τοσο οσον αφορα τον σερβερ οσο και με το customer support της hetzner που σε ότι χρειαστηκα,ακομα και μέσα στο ΣΚ, ηταν αμεση η απάντηση τους και γενικά ειναι πολύ εξυπηρετικοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Οι server που κοιτάω είναι σε προσφορά και δεν έχουν εγκατεστημένο κανένα λειτουργικό σύστημα.

Είναι εύκολο να εγκατασταθούν τα OS + Plesk κλπ.;

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι θυμάμαι μπορείς να μιλήσεις με το support και να σου τοποθετήσουν δωρεάν για 2-3 ώρες ένα KVM και να εγκαταστησεις μόνος σου ότι λειτουργικό θελεις - εγω τουλάχιστον έτσι έκανα στον δικό μου server. Μπορείς να το ψάξεις και λίγο με το support γιατί έχουν έτοιμα και κάποια images από λειτουργικά αλλά ο ευκολότερος τρόπος για εμενα ήταν το KVM.

Επεξ/σία από chrxour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με φοβίζει σε όλους τους dedicated, είναι το να γίνει κάποιο hardware failure. Στο παρελθόν την έχω πατήσει 2 φορές, τη μία πέθανε η μητρική σε Dell (δεν ξέρω πώς...), την άλλη μία RAM και μία τρίτη φορά που όμως πέρασε στο ντούκου ήταν όταν χάλασε ένας δίσκος. Και λέω πέρασε στο ντούκου γιατί όταν το καταλάβαμε (δυστυχώς μετά από μέρες, μιας και δεν μας είχε ειδοποιήσει κανείς από το datacenter και δυστυχώς δεν είχαμε καλό monitoring τότε) απλά αλλάξαμε τον δίσκο και έγινε replicate (ήταν σε raid). 

Ανάλογα με την εφαρμογή που φιλοξενείς, και το business critical της υπόθεσης, παίρνεις το ρίσκο. 
Προσωπικά, εκτός από 2 apps που έχουν μεγάλες απαιτήσεις από RAM, αλλά δεν φέρνουν στον πελάτη το απαιτούμενο έσοδο ακόμα, όλα τα υπόλοιπα projects παίζουν σε Cloud VPS. 

Ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερώτησή σου, αλλά απλά παραθέτω εμπειρίες, από συνολικά φιλοξενία 150-160 διαφορετικών project. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/10/2019 στις 11:30 ΜΜ, dmarop είπε

Καλησπέρα,

Οι server που κοιτάω είναι σε προσφορά και δεν έχουν εγκατεστημένο κανένα λειτουργικό σύστημα.

Είναι εύκολο να εγκατασταθούν τα OS + Plesk κλπ.;

Ποια είναι η γνώμη σας;

Eάν το θέλεις για να κάνεις πειραματισμούς και για να μάθεις τότε για αρχή θα πρότεινα κάποιο VPS που είναι πιο εύκολες οι εργασίες backup / restore σε περίπτωση που από κάποιο λάθος χειρισμό χαλάσεις κάτι. Εάν το θέλεις για να φιλοξενήσεις production ιστοσελίδες θα πρότεινα να επιλέξεις κάποια managed λύση.

Στις 15/10/2019 στις 11:08 ΠΜ, polaki είπε

Το μόνο που με φοβίζει σε όλους τους dedicated, είναι το να γίνει κάποιο hardware failure. Στο παρελθόν την έχω πατήσει 2 φορές, τη μία πέθανε η μητρική σε Dell (δεν ξέρω πώς...), την άλλη μία RAM και μία τρίτη φορά που όμως πέρασε στο ντούκου ήταν όταν χάλασε ένας δίσκος. Και λέω πέρασε στο ντούκου γιατί όταν το καταλάβαμε (δυστυχώς μετά από μέρες, μιας και δεν μας είχε ειδοποιήσει κανείς από το datacenter και δυστυχώς δεν είχαμε καλό monitoring τότε) απλά αλλάξαμε τον δίσκο και έγινε replicate (ήταν σε raid). 

Το να χαλάσει μητρική, τροφοδοτικό ή RAM είναι από τα πιο σπάνια προβλήματα που θα αντιμετωπίσει κάποιος σε dedicated server.

Όσο αφορά την RAM υπάρχουν κάποια εργαλεία που μπορείς να τρέχεις ανά διαστήματα (π.χ. memtester, redis-server --test-memor) που συνήθως εντοπίζουν προβληματική RAM ώστε να την αντικαταστήσεις έγκαιρα πριν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Όσο αφορά τους δίσκους εάν έχεις RAID και κάνεις monitoring (π.χ. smartd) τότε δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μιας και μπορεί να γίνει άμεσα η αντικατάσταση και στις περισσότερες περιπτώσεις χωρίς downtime (π.χ. hot-swapping).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Το να χαλάσει μητρική, τροφοδοτικό ή RAM είναι από τα πιο σπάνια προβλήματα που θα αντιμετωπίσει κάποιος σε dedicated server.

Όσο αφορά την RAM υπάρχουν κάποια εργαλεία που μπορείς να τρέχεις ανά διαστήματα (π.χ. memtester, redis-server --test-memor) που συνήθως εντοπίζουν προβληματική RAM ώστε να την αντικαταστήσεις έγκαιρα πριν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Όσο αφορά τους δίσκους εάν έχεις RAID και κάνεις monitoring (π.χ. smartd) τότε δεν έχεις κάποιο πρόβλημα μιας και μπορεί να γίνει άμεσα η αντικατάσταση και στις περισσότερες περιπτώσεις χωρίς downtime (π.χ. hot-swapping).

Γι'αυτό και έχω ήδη πακέτο με Creta Force, για να μην χρειάζεται να ανησυχώ εγώ για αυτά! :)

Πέραν αυτού, τα παραδείγματα που περιγράφω ήταν σε εποχές 2009 και 2011, και σε αρκετά οικονομικό host ο οποίος δεν μας έδινε τέτοιες πληροφορίες. Σίγουρα τα πράγματα έχουν εξελιχθεί αλλά όπως και να έχει η managed λύση για τα πιο "σοβαρά" production apps είναι σίγουρα η καλύτερη λύση τόσο για το πρακτικό της υπόθεσης όσο και για το peace of mind που προσφέρει. Ήμουν και είμαι πάντα της άποψης ότι ο καθένας πρέπει να "παίζει" στα γήπεδα που μπορεί. Όπως ένας ποδοσφαιριστής δεν μπορεί να απασχολείται με το κούρεμα του γκαζόν, έτσι και ένας προγραμματιστής καλό είναι να μην ασχολείται παρά ελάχιστα με το περιβάλλον hosting, ειδικά αν δεν γνωρίζει ακριβώς τί κάνει (ή -ακόμα πιο σοβαρό- τί ΠΡΕΠΕΙ να κάνει σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Γι'αυτό και έχω ήδη πακέτο με Creta Force, για να μην χρειάζεται να ανησυχώ εγώ για αυτά! :)

Eυχαριστώ για τα καλά λόγια. Από το nickname σου δεν είχα καταλάβει ότι συνεργαζόμαστε. Εάν θέλεις στείλε μου PM για να καταλάβω ποιος είσαι :-)

6 ώρες πριν, polaki είπε

Σίγουρα τα πράγματα έχουν εξελιχθεί αλλά όπως και να έχει η managed λύση για τα πιο "σοβαρά" production apps είναι σίγουρα η καλύτερη λύση τόσο για το πρακτικό της υπόθεσης όσο και για το peace of mind που προσφέρει. Ήμουν και είμαι πάντα της άποψης ότι ο καθένας πρέπει να "παίζει" στα γήπεδα που μπορεί. Όπως ένας ποδοσφαιριστής δεν μπορεί να απασχολείται με το κούρεμα του γκαζόν, έτσι και ένας προγραμματιστής καλό είναι να μην ασχολείται παρά ελάχιστα με το περιβάλλον hosting, ειδικά αν δεν γνωρίζει ακριβώς τί κάνει (ή -ακόμα πιο σοβαρό- τί ΠΡΕΠΕΙ να κάνει σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά). 

Ακριβώς αυτό. Για να είναι κάποιος αποδοτικός και γρήγορος, οπότε μεγαλύτερο κέρδος για τις ώρες που εργάζεται, χρειάζεται εμπειρία. Και για να αποκτήσει εμπειρία χρειάζεται να επικεντρωθεί σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν χρειάζονται και πιο σφαιρικές γνώσεις σε σχέση με παρεμφερή επαγγέλματα για να κάνει κάποιος μικροεργασίες όπου απαιτηθεί αλλά και να μπορεί να συνεννοηθεί με τους συνεργάτες του. Κάποιον που να είναι άριστος σε πολλούς ταυτόχρονα τομείς μέχρι στιγμής δεν έχω δει. Δυστυχώς αυτό δεν το κατανοούν όλοι οι επαγγελματίες και "χάνουν" χρόνο με δευτερεύουσες εργασίες νομίζοντας ότι θα γλιτώσουν χρήματα εάν τις αναλάβουν οι ίδιοι αντί να τις αναθέσουν αλλού, κάτι που τους αποσπάει από την κύρια εργασία τους που αυτή είναι που θα τους φέρει το εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Eυχαριστώ για τα καλά λόγια. Από το nickname σου δεν είχα καταλάβει ότι συνεργαζόμαστε. Εάν θέλεις στείλε μου PM για να καταλάβω ποιος είσαι :-)

Δυστυχώς αυτό δεν το κατανοούν όλοι οι επαγγελματίες και "χάνουν" χρόνο με δευτερεύουσες εργασίες νομίζοντας ότι θα γλιτώσουν χρήματα εάν τις αναλάβουν οι ίδιοι αντί να τις αναθέσουν αλλού, κάτι που τους αποσπάει από την κύρια εργασία τους που αυτή είναι που θα τους φέρει το εισόδημα.

Όπως είπες, η εμπειρία είναι αυτή που σε κάνει να καταλαβαίνεις τί είναι υπέρ σου στο γενικότερο σύνολο και τί απλά χάσιμο χρόνου, για να γλιτώσεις 100-150€ ενώ αν αφιερωθείς σε αυτά που κάνεις καλά μπορεί στον ίδιο χρόνο να βγάλεις x7 τα χρήματα αυτά. Δυστυχώς ειδικά στο χώρο μας υπάρχει πολύ αυτό, όχι μόνο από εμάς τους ίδιους αλλά και από τον υπόλοιπο κόσμο, τους πελάτες που έχουν την απαίτηση (λόγω προφανώς έλλειψης εμπειρίας προς το αντικείμενο) να τα κάνει ένας όλα. 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ελεύθερος επαγγελματίας του χώρου να κάνει και hosting, και development, και social media, και SEO. Οκ ας πάμε στον οδοντίατρο λοιπόν επειδή πονάει η καρδιά μας, τί να πω..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ελεύθερος επαγγελματίας του χώρου να κάνει και hosting, και development, και social media, και SEO. Οκ ας πάμε στον οδοντίατρο λοιπόν επειδή πονάει η καρδιά μας, τί να πω..... :)

Σιγά δύο τρία βίντεο με tutorials να δει ο οδοντίατρος από το youtube και κάνει και εγχείριση καρδιάς μια χαρά. Εξάλλου και αυτός αντίστοιχα εργαλεία έχει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...