Προς το περιεχόμενο

Απενεργοποίηση προεπιλεγμένου wifi.


Rust Cohle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα απενεργοποιήσω το προεπιλεγμένο κουμπάκι σε εφαρμογές του συστήματος όπως το google play store ώστε να μην κατεβάζει ούτε καν από WiFi; Διάβασα για κάποιες εφαρμογές που μπλοκάρουν κλπ αλλά θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω από το ίδιο το σύστημα του τηλεφώνου και όχι να δώσω σε κάθε τύπου εφαρμογή άδεια κλπ. Στη φωτογραφία είναι το ημιδιαφανές γαλάζιο κουμπάκι που είναι by default ανοικτό και δεν κλείνει.

Ευχαριστώ.

Screenshot_2019-10-15-06-52-10-014_com.miui.securitycenter.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεί να κατεβάσει αναβαθμίσεις για την ίδια και για άλλες εφαρμογές του συστήματος της google. 

Το πρόβλημα είναι στο κουμπί. Έχω κάνει απενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης από το play store αλλά όταν κάνω μια στο τόσο εκκαθάριση ασφάλειας στο τηλέφωνο φαίνεται πως οι ρυθμίσεις ξαναγυρνάνε στα defaults. Εκτός αυτού δεν με ενδιαφέρει μόνο η εφαρμογή του play store. Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν ακριβώς το ίδιο και θα ήθελα να κλείσω αυτό το κουμπάκι που βλέπεις. Έστω και αν καταναλωθούν λίγα kb από κάθε εφαρμογή στο πέρας της ημέρας έχω 2mb κατανάλωση από άχρηστες εφαρμογές που θεωρητικά θα έπρεπε να κλείνουν. Το ίντερνετ που χρησιμοποιώ είναι μέσω wifi δορυφορικής σύνδεσης. Το κόστος είναι 30 δολάρια τα 100mb. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πεταμένα λεφτά σε εφαρμογές. Για αυτό το λόγο θέλω και να το κλείσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις εκκαθάριση είναι σαν να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην εφαρμογή οπότε πρέπει να την ξανακάνεις να μην κατεβάζει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δεν υπάρχει δυνατότητα να απενεργοποιήσω το κουμπί; Πως απενεργοποιώ το κουμπί στη φωτογραφία;

Επεξ/σία από Rust Cohle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δοκιμασεις την επι πληρωμη εκδοση του greenify που λεει οτι σταματαει (= force stop απο τις ρυθμισεις) και τις εφαρμογες συστηματος.
Το κακο στην ολη υποθεση ειναι το λειτουργικο δινει τη δυνατοτητα σε εφαρμογες να ξεκινησουν υπο καποια προϋποθεση, πχ οταν συνδεθεις στο ιντερνετ, τρεχει αυτοματα ολη η πλεμπα των social media και messenger apps για να τσεκαρουν για ειδοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jim_p είπε

Μπορεις να δοκιμασεις την επι πληρωμη εκδοση του greenify που λεει οτι σταματαει (= force stop απο τις ρυθμισεις) και τις εφαρμογες συστηματος.
Το κακο στην ολη υποθεση ειναι το λειτουργικο δινει τη δυνατοτητα σε εφαρμογες να ξεκινησουν υπο καποια προϋποθεση, πχ οταν συνδεθεις στο ιντερνετ, τρεχει αυτοματα ολη η πλεμπα των social media και messenger apps για να τσεκαρουν για ειδοποιησεις.

Το greenify λειτουργεί με ρουταρησμα,οπότε τζάμπα τα λεφτά που θα δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rust Cohle είπε

Προσπαθεί να κατεβάσει αναβαθμίσεις για την ίδια και για άλλες εφαρμογές του συστήματος της google. 

Το πρόβλημα είναι στο κουμπί. Έχω κάνει απενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης από το play store αλλά όταν κάνω μια στο τόσο εκκαθάριση ασφάλειας στο τηλέφωνο φαίνεται πως οι ρυθμίσεις ξαναγυρνάνε στα defaults. Εκτός αυτού δεν με ενδιαφέρει μόνο η εφαρμογή του play store. Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κάνουν ακριβώς το ίδιο και θα ήθελα να κλείσω αυτό το κουμπάκι που βλέπεις. Έστω και αν καταναλωθούν λίγα kb από κάθε εφαρμογή στο πέρας της ημέρας έχω 2mb κατανάλωση από άχρηστες εφαρμογές που θεωρητικά θα έπρεπε να κλείνουν. Το ίντερνετ που χρησιμοποιώ είναι μέσω wifi δορυφορικής σύνδεσης. Το κόστος είναι 30 δολάρια τα 100mb. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πεταμένα λεφτά σε εφαρμογές. Για αυτό το λόγο θέλω και να το κλείσω.

30$ τα 100mb??? Wow... Που υπάρχει αυτη η χρέωση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rust Cohle είπε

Από την άλλη σκεφτόμουν μήπως μπορούσα "ως προγραμματιστής" αλλά δεν μου ξεκλειδώνει το κουμπάκι. Δοκίμασα.

Ανοιξε το play store... Πατησε τις 3 γραμμουλες πανω αριστερα. Κατεβα ρυθμισεις.  Το "προτιμηση ληψης εφαρμογης" απο "μονο wifi" αλλαξε το σε "ερωτηση παντα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, saruman123 είπε

Το greenify λειτουργεί με ρουταρησμα,οπότε τζάμπα τα λεφτά που θα δώσει.

Μια χαρα δουλευει το greenify χωρις root (εικονα). Το εχω σε τουλαχιστον 10+ γνωστους και φιλους που δεν ξερουν καν τι εινια root και τους δουλευει κανονικα, κλεινοντας τις σαπιες εφαρμογες για να μην τρεχουν συνεχεια. Απλα αλλιως δουλευει με root και αλλιως χωρις, γιαυτο και σε ρωταει την 1η φορα που θα το ανοιξεις.
Με root κανει kill τις processes των εφαρμογων και τερμα. Χωρις root απλα παει στις πληροφοριες καθεμιας και παταει "force stop", γιαυτο ζηταει accessibilyty access (και γιαυτο δεν βγαινει και ευκολα μετα).

Screenshot_20191016-090019.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...