Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC για gaming


mikrossatrapis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους. 

 

Παίζω εδω και αρκετό καιρό το DCS World 2.5 για όσους το έχουν ακουστά. Για τους λιγότερο γνώστες πρόκειται και παιχνίδι προσωμοίωσης, ιδιαίτερα απαιτητικό αν θέλει κανείς να το τρέξει ικανοποιητικά. Προς το παρόν με τον σύστημα που έχω, έχω ικανοποιητικές αποδόσεις ακόμα και σε αρκετά ψηλά γραφικά καθώς το τρέχω στα 20-25 FPS. Τα specs μου είναι 

 

CPU: I3 3,2 GhZ

Graphics:Gigabyte Geforce 1060 3Gb

RAM: 16 GB DDR3

 

 

Το παιχνίδι το τρέχω απο SSD φυσικά. Όπως είπα, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, απλώς σκεφτόμουν να κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή καθότι είναι αρκετά παλιός. Προσανατολίζομαι σε Ryzen και είμαι ανάμεσα στους Ryzen 5 2600x kai 3600x. Περιττό να αναφέρω ότι θα αλλάξω και μητρική καθώς επίσης και RAM. Εκείνο το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Υπάρχει μεγάλη διαφορά αναμέσα στους 2 επεξεργαστές; με τον 2600 θα είμαι ευχαριστημένος ή σε λίγο καιρό θα θεωρείται πολύ παλιός; Θα δω αισθητή διαφορά στο παιχνίδι και τα FPS? 

Ό,τι άλλο έχετε να προτείνετε προφανώς ευπρόσδεκτο, ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μόνες πληροφορίες που βρήκα εδώ για αυτό το game δεν δίνουν αρκετές πληροφορίες ώστε να καταλάβω που ακριβώς είναι το bottleneck στο σύστημα σου. Πάντως ο 3600 είναι περίπου 16-%18% ποιο γρήγορος από τον 2600 ενώ είναι 60% ακριβότερος. Αν κάνεις full OC με aftermarket cooling η διαφορά μπορεί να πέσει και στο 10%-12%. Σχετικά με το αν θα θεωρείται πολύ παλιός σε λίγο καιρό κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστή ερώτηση, για πολλούς ο 2600 είναι υπεραρκετός για άλλους ακόμα και ένας 2200g, όλα έχουν σχέση με τις ανάγκες σου κάθε στιγμή. Αν σε 2-3 χρόνια παίζεις ακόμα DCS World 2.5 τότε ο 2600 είναι πολύ πιθανό να είναι μια χαρά, αν σε τρία χρόνια βγει το DCS World 3.5 και εκμεταλεύεται όλους τους πυρήνες (όχι μόνο τους πρώτους 4) τότε πιθανότατα όποιον από τους δύο και να πάρεις να είσαι πάλι εδώ ψάχνοντας για 8 core (ή 16 core αν είναι φτηνοί τότε..).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα σε gaming η gpu πεζει τον μεγαλυτερο ρολο. Αν το budget σου το σηκωνει πας για 3600 αν οχι και ο 2600 ειναι υπεραρκετος.

Προσωπικα με τον 2600 στο παλιο pc παιζω μια χαρα shadow of the tomb raider, assasin's creed odysey, cod ολες τις εκδοσεις με full γραφικα μονο και  μονο

χαρη στην RX590 XT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα βαλε τον r5 3600 τον σκετο στα 197 ευρω ειναι πολυ καλα σε συγκριση με τον 2600 μεσα στα games η διαφορες ειναι 30fps και περισσοτερο και σε cinebench η διαφορα ειναι τρομερη ασε τι λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...