Προς το περιεχόμενο

Aναβάθμιση budget 500-600


tasval

Προτεινόμενες αναρτήσεις



Καλησπέρα παιδιά

 

Ήρθε η ώρα  για αναβάθμιση  στο πιστό πλην τίμιο  πισι το οποίο με υπηρέτησε πάνω από 11 χρόνια .

Spoiler

Intel Core Quad Q8200   ATI HD4600  2X500 GB HDD  4 GB RAM .

Επειδή σιγά σιγά αισθάνομαι είναι στα τελευταία του , νομίζω ήρθε η ώρα για την απόσυρση του . Το budget μου είναι γύρω στα 500-600  ευρώ , επειδή όμως οι καιροί είναι δύσκολοι ,  πρώτος στόχος είναι να πετύχουμε  όσο το δυνατόν  πιο value for money . Θα  στηθεί  για gaming pc και ιδανικά θα ήθελα σε πρώτο χρόνο να παίζει 1080p με max setting και στην πορεία θα γίνει αναβάθμιση και στο monitor σε 1440p (έστω και medium settings).

Για cpu σκέφτομαι για  Ryzen 5 2600 X  ( τιμές ξεκινάνε από 140 ε) , δεν ξέρω βέβαια εάν αξίζει να δώσουμε 50 εύρω παραπάνω και να πάμε  AMD Ryzen 5 3600 (~190) σαν μια πιο future proof  λύση .

Για μητρική είτε MSI B450  Tomahawk  ή Asrock B450 Gaming (και οι 2 κυμαίνονται γύρω στα 100)

Για RAM θα χρειαστώ τουλάχιστον  2 X8 GB DDR4-2666 ( εδώ λίγο που έψαξα βλέπω οτι παίζουν γύρω στα 60-80 εύρω )

Εφόσον έχω ήδη δυο σκληρούς δίσκους (500 GB ο καθένας ) οι οποίοι με καλύπτουν ,  σκέφτομαι  απλώς να πάρω έναν ssd για να φορτώσω τα windows .

Τροφοδοτικό  500w -600w νομίζω  φτάνουν  για το παραπάνω build , τώρα θα κοιτάξω η σε evga  η σε thermaltake  ( οι τιμές  είναι γύρω στο 50ρικο)

Για κάρτα γραφικών στην  αρχή σκέφτηκα για  RX 580 8GB άλλα λέω  να κάνω λίγο ακόμα υπομονή και να μην πάρω άμεσα , να περιμένω για black Friday , και να βολευτώ με την ενσωματωμένη της cpu ( ούτως η άλλως προς το παρών το pc  χρησιμοποιείτε μονό για browsing ) . Kαι αν υπάρχει κάποιο κάλο deal  είτε να πάω σε  RTX 2060  ειτε σε  RADEON RX 5700 ~ οι τωρινές τους τιμές είναι  γύρω στα 350 (φαντάζομαι θα πέσουν) .  Χωριά που το black Friday πέφτει 29 που πληρώνομαι και θα έχω μεγαλύτερο budget .

Tower + περιφερειακά + οθόνη έχω ήδη  ,θα αναβαθμιστούν σε δεύτερο χρόνο

Μένω Αθηνά και δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω από οποιαδήποτε site ( Ελλάδας η εξωτερικού) . Το στήσιμο μπορεί να το αναλάβει φίλος  οπού θα πληρωθεί σε μπίρες.
 

Πως το βλέπεται , έχετε να προτείνετε κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tasval είπε

να βολευτώ με την ενσωματωμένη της cpu

Mόνο οι 2200G/3200G/2400G/3400G έχουν ενσωματωμένο chip γραφικών.

Mαζεμένα δώσ΄τα λοιπόν όταν θα χεις παραπάνω λεφτά και ενδεχομένως αν βρεις προσφορές.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις τον 3600 αφού θα βάλεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών,απλά περίμενε λίγο να τα πάρεις μαζεμένα όπως είπε και ο tanasen παραπάνω.Η επιλογή κάρτας να είναι μεταξύ 2060 Super και 5700,αλλιώς 5700 (είναι καλύτερη από τη σκέτη 2060).Μεταξύ 2060Super και 5700 πάρε όποια βρεις φθηνότερη.

Σοβαρές προσφορές black friday πάντως Ελλάδα λίγο δύσκολο,οπότε μάλλον εξωτερικό.Η πληρωμή στο φίλο σου να γίνει μετά τη συναρμολόγηση γιατί αν γίνει πριν θα κάνεις νέο post που θα λες ότι δεν ανοίγει το pc 😋.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω τον 3600 είναι καλύτερα να συνδυαστεί με  MSI B450 Tomahawk   ή να δώσω κατι παραπάνω για  MSI X470 Gaming Pro 
Κάπου διάβασα ότι με το tomahawk υπάρχουν θεματάκια  ( πρέπει να γινει bios update κτλπ )  , από την άλλη μήπως το 
 X470 Gaming είναι over kill για κάποιον που δεν σκοπεύει σε πρώτο χρόνο να ασχοληθεί με over clock   , και να πάω με  πιο φθηνό mobo  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tasval είπε

Αν πάρω τον 3600 είναι καλύτερα να συνδυαστεί με  MSI B450 Tomahawk   ή να δώσω κατι παραπάνω για  MSI X470 Gaming Pro 
Κάπου διάβασα ότι με το tomahawk υπάρχουν θεματάκια  ( πρέπει να γινει bios update κτλπ )  , από την άλλη μήπως το 
 X470 Gaming είναι over kill για κάποιον που δεν σκοπεύει σε πρώτο χρόνο να ασχοληθεί με over clock   , και να πάω με  πιο φθηνό mobo  .

Θα πας σε msi tomahawk max που δεν χρειάζεται flash bios. Την έχω σε 2600x και είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...