Προς το περιεχόμενο

Google Stadia [19 Νοε 2019 - 18 Ιαν 2023]


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η κουβέντα αυτή γινόταν μερικά χρόνια πριν και στην θέση του STADIA βάζαμε κάτι άλλο, π.χ. NETFLIX, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι ακριβώς τα ίδια θα λέγατε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

Και πως θα το κάνεις να δουλέψει από εδώ; 

Δεν τσεκάρει ip η περιοχή; 

Έχω VPN, αν χρειαστεί θα το δοκιμάσω, αλλιώς θα μείνω με ένα chromecast ultra που ήθελα και ένα χειριστήριο για μελλοντική χρήση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Αν η κουβέντα αυτή γινόταν μερικά χρόνια πριν και στην θέση του STADIA βάζαμε κάτι άλλο, π.χ. NETFLIX, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι ακριβώς τα ίδια θα λέγατε.

Καμία σχέση το streaming video με το streaming video game

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kwstas125 είπε

Έχω VPN, αν χρειαστεί θα το δοκιμάσω, αλλιώς θα μείνω με ένα chromecast ultra που ήθελα και ένα χειριστήριο για μελλοντική χρήση 😁

Καλή ιδέα!

Η παραγγελία όμως ήθελε γερμανική διεύθυνση αν γινόταν από google.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πιστεύω οτι το stadia απευθύνεται σε ένα ξεχώριστο κοινό gamers το οποίο είναι τύπου πειρατίας η παίζω 2 games τον χρόνο.

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει πραγματικός χομπίστας gamer που θα το προτιμήσει.

Τι να το κάνω όταν δεν μου ανήκει η συλλογή μου; Η όταν δεν έχω το hardware μου; 
Έξυπνη ιδέα αλλα δεν θα πάρω.

 

Επεξ/σία από Manos112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mike299 είπε

Καμία σχέση το streaming video με το streaming video game

Καμμία σχέση δεν έχουν οι τεχνικές απαιτήσεις.
H ιδέα όμως είναι παρόμοια και οι «ειδικοί» του ινσόμνια έχουν ήδη πάρει τα φτυάρια και ετοιμάζονται να αρχίσουν το θάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dpolal είπε

Καμμία σχέση δεν έχουν οι τεχνικές απαιτήσεις.
H ιδέα όμως είναι παρόμοια και οι «ειδικοί» του ινσόμνια έχουν ήδη πάρει τα φτυάρια και ετοιμάζονται να αρχίσουν το θάψιμο.

πάντως εγώ τότε με τις ταπεινές adsl γραμμές των 2mbps θυμάμαι έπαιζα onlive και έτρεχε μια χαρά δλδ πόσο χάλια μπορει να είναι τώρα το stadia με τις σημερινές γραμμές? Γιαυτό δεν παίρνω και στα σοβαρά ότι γράφουν για το streaming. Μην πω ότι σκέφτομαι ότι ακόμα και το streming μέσω vpn ότι θα τρέχει χωρίς προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα εξαρτάται από το game. Αν πας να παίξεις κανένα assassins creed που βγάλαν στην αρχή ή κάτι παρόμοιο και 100-200 ms ping να έχεις, πιθανό να μη καταλάβεις διαφορά. Θα σου φαίνεται κάπως σαν να πας από 144 hz σε 60 hz monitor στο responsiveness σε σχέση με το real thing. Αν είσαι όμως έμπειρος και παίξεις games που απαιτούν τρελά timing στα inputs θα κάνει μπαμ η διαφορά. Πχ θα χάνεις εύκολα links στο Street Fighter 4 ή ξέρω εγώ στο bloodborne θα σου φαίνεται ότι δεν έχεις early iframes στα dodges και θα τρως τζάμπα hits μέχρι να προσαρμοστείς και να παίζεις με πιο panic/early dodges κάτι που στο pvp θα είναι θάνατος πχ.

Και όχι δε το παίζουμε ειδήμονες ούτε anti google. Αυτά που λέω είναι δοκιμασμένα και από μένα και από άλλους που θα σου πούνε τα ίδια. Και μιλάω τώρα για steam/playstation remote play καταστάσεις στο ίδιο lan με ethernet to ethernet connection με max pings ~10-15 ms. Δηλαδή στα 60  fps του SF4 είναι κάπου 1-2 frames πίσω και αρκετά να χάσεις links σε tough combos. Φαντάσου στο 10πλάσιο latency που θα παίζει ο άλλος από Γερμανία τι θα συμβαίνει.😂 Επίσης το input lag λειτουργεί αθροιστικά, πρόσθεσε και αυτό από το monitor ή αν παίζεις online το ping του server (αν και αυτό μπορείς να το γλιτώσεις αν κάνει host το ίδιο το stadia) και θα έχεις ακόμα πιο laggy experience.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chek2fire είπε

πάντως εγώ τότε με τις ταπεινές adsl γραμμές των 2mbps θυμάμαι έπαιζα onlive και έτρεχε μια χαρά δλδ πόσο χάλια μπορει να είναι τώρα το stadia με τις σημερινές γραμμές? Γιαυτό δεν παίρνω και στα σοβαρά ότι γράφουν για το streaming. Μην πω ότι σκέφτομαι ότι ακόμα και το streming μέσω vpn ότι θα τρέχει χωρίς προβλήματα. 

Είναι άλλο πράμα να τρέχει τοπικά ο client του παιχνιδιού ο οποίος απλά θα αποκωδικοποιεί τα δεδομένα ενώς xml αρχείου που θα λαμβάνει από τον online server και θα πρέπει μετά να μετατρέψει σε γραφικά στον υπολογιστή σου και άλλο πράμα να μην έχεις τίποτα εγκατεστημένο και να χρειάζεται να λαμβάνεις τα πάντα/όλα γραφικά μέσω ίντερνετ συνεχώς.
Όταν αναφέρει 25άρες adsl υπολόγισε ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 30 vdsl γραμμή για να παίξεις άνετα εδώ στην Ελλάδα.

Απλά η ιδέα να μπορείς να παίξεις από οποιοδήποτε μηχάνημα σε ανάλυση 4Κ χωρίς να χρειάζεται να σκας 500ριές για π.χ. υπερτούμπανη κάρτα γραφικών κάθε 2-3 χρόνια είναι to good to be true.
Μακάρι να προχωρήσει και να υποστηριχθεί από τις εταιρείες.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη κολλάτε στο hardware του client ή ακόμα και στο bandwidth. Aυτά αργά η γρήγορα θα βρεθούν τρόποι να λυθούν ακόμα και στη μπανανία μας (πχ 5g). Το νούμερο 1 πρόβλημα θα είναι το routing της υπηρεσίας και κατ' επέκταση το latency. Εδώ ακόμα η forthnet είναι εκτός GRNET νομίζω.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dpolal είπε

Είναι άλλο πράμα να τρέχει τοπικά ο client του παιχνιδιού ο οποίος απλά θα αποκωδικοποιεί τα δεδομένα ενώς xml αρχείου που θα λαμβάνει από τον online server και θα πρέπει μετά να μετατρέψει σε γραφικά στον υπολογιστή σου και άλλο πράμα να μην έχεις τίποτα εγκατεστημένο και να χρειάζεται να λαμβάνεις τα πάντα/όλα γραφικά μέσω ίντερνετ συνεχώς.
Όταν αναφέρει 25άρες adsl υπολόγισε ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 30 vdsl γραμμή για να παίξεις άνετα εδώ στην Ελλάδα.

Απλά η ιδέα να μπορείς να παίξεις από οποιοδήποτε μηχάνημα σε ανάλυση 4Κ χωρίς να χρειάζεται να σκας 500ριές για π.χ. υπερτούμπανη κάρτα γραφικών κάθε 2-3 χρόνια είναι to good to be true.
Μακάρι να προχωρήσει και να υποστηριχθεί από τις εταιρείες.

Μίλαγα για το Onlive

https://en.wikipedia.org/wiki/OnLive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dpolal είπε

Απλά η ιδέα να μπορείς να παίξεις από οποιοδήποτε μηχάνημα σε ανάλυση 4Κ χωρίς να χρειάζεται να σκας 500ριές για π.χ. υπερτούμπανη κάρτα γραφικών κάθε 2-3 χρόνια είναι to good to be true.

Θα προχωρήσει και από ότι φαίνεται θα είναι το μέλλον, και όταν ανακοινώθηκε ότι η google θα μπει στον τομέα των κινητών με το android, πάλι πολλοί κορόιδευαν αλλά 10-12 χρόνια μετά....όλο το παιχνίδι θα παιχτεί από την αποδοχή ή όχι του κόσμου, αν πάντως το bandwith είναι επαρκές για τον average joe και η ποικιλία σε τίτλους  καλύπτει τον μέσο χρήστη με ανταγωνιστικές τιμές τότε, και θα επικρατήσει και όλη η αγορά όπως την γνωρίζουμε μέχρι σήμερα από κατασκευαστές κουτιών και ψυκτρών μέχρι τις intel, nvidia, amd θα αναγκαστούν να προσαρμοστούν και πολλοί θα μείνουν εκτός αγοράς θέλοντας και μη...

Είναι πραγματική επανάσταση, που μπορεί να κάνει τους σημερινούς υπολογιστές (gaming) να μοιάζουν με δεινόσαυρους,  και εμένα αν με ρωτούσες πώς φαντάζομαι το μέλλον του gaming κάπως σαν το stadia θα το προέβλεπα, κάθε χρήστης θα έχει κάποιο τερματικό στο σπίτι (cloud based) για να συνδεθεί και εκεί θα έχει απλά διαθέσιμες usb,για περιφερειακά and thats it.....ΚΑΙ θά έχει κα την δυνατότητα σε τίτλους που δεν απαιτούν κάποιο περιφερειακό (keyboard, mouse, game pad) να παίξει και από το κινητό ή το laptop ή ακόμα και από την οθόνη του αυτοκινήτου του, απλά κάνοντας log in..

Δεν ξέρω που θα κάτσει η μπίλια γιατί παίζονται τρελά συμφέροντα και το πάν για την όποια επιλογή θα είναι το κέρδος, ωραία όλα τα πιο πάνω αλλά η nvidia π.χ. σε ποιόν θα πουλά κάρτες γραφικών????θα τις αγοράζει όλες η google π.χ.?

Από την άλλη μπορεί να αγοράζουν hardware πλέον από τους κατασκευαστές (intel, amd, nvidia) b2b, απευθείας οι clients όπως η google,  to steam, h microsoft, to epic κλπ, και να βγαίνει το κέρδος από τον εξοπλισμό των servers που θα τρέχουν τα παιχνίδια και ο καταναλωτής θα πληρώνει το hardware πάλι αλλά μέσα στην τιμή της συνδρομής της υπηρεσίας, και επίσης δημιουργείται μια νέα αγορά από εταιρείες όπου θα θελήσουν να μπουν στο παιχνίδι......

Μην βλέπουμε τώρα κοντόφθαλμα pc masterrace και μαλακίες, στους χρήστες pc το παραπάνω σενάριο μοιάζει εφιαλτικό, αλλά οι console gamers είναι τρσγικά εύκολο να κάνουν την μετάβαση εξ' 'αλλου ενα παρόμοιο τερματικό με το άχαρο palystation θα έχουν.

Υ.Γ. Πως μου φαίνεται το ανωτέρω η απάντηση είναι έυκολή ΚΟΛΑΣΗ και μόνο η σκέψη να μην έχω το custom wcoled full tower στο σαλόνι μου απλά θα με κάνει να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με παιχνίδια αλλά οι μειονότητες δεν αλλάζουν το ρου των γεγονότων οπότε οψόμεθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...