Προς το περιεχόμενο

Αναμεσα σε τρεις 34" Ultrawide ποια να διαλεξω;


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, rbmkn4 είπε

και γιατι να μην δωσει κανεις 40ε παραπανω και να παρει την LG 34UC79  που ειναι καλυτερη απο την Iiyama?

Γιατί η lg 34UC79 έχει ανάλυση 2560x1080 ενώ η iiyama 3440x1440. Η αντίστοιχη LG (34UM88C-P) με 60hz/5ms κάνει 529€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως που εγραψε ο kostiger. Η LG ειναι σταθερα στις λιστες για τις καλυτερες ultrawide, h Iiyama πουθενα. 

Πολυ καλο πανελ, 144HHz που λογο 1080 θα μπορεσει να τα δει ακομα και με ενα φυσιολογικο συστημα και VRR απο τα 48Hz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, rbmkn4 είπε

Αυτο ακριβως που εγραψε ο kostiger. Η LG ειναι σταθερα στις λιστες για τις καλυτερες ultrawide, h Iiyama πουθενα. 

Πολυ καλο πανελ, 144HHz που λογο 1080 θα μπορεσει να τα δει ακομα και με ενα φυσιολογικο συστημα και VRR απο τα 48Hz.

LFC: 40-49, freesync: 50-144

Kαι με Ris, για οσους εχουν AMD καρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Η 34um69g-b γνωριζεις αν εχει LFC?

Δεν το γνωριζω. Εκτιμω πως δεν εχει. freesync μεταξυ 40 με 75 και τελος λεει η λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν το γνωριζω. Εκτιμω πως δεν εχει. freesync μεταξυ 40 με 75 και τελος λεει η λογικη.

Καλο το οτι το ξεκιναει απο 40 παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostiger είπε

Δεν παίζει μόνο η ανάλυση ρόλο σε ένα πάνελ ομως.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/by-features/ultrawide

Σε ευχαριστώ πολύ για το link. Παρατηρώ ότι οι οθόνες με ανάλυση 1080p έχουν χαμηλό σκορ σε εφαρμογές γραφείου σε σχέση με τις 1440p.

Τα 144Hz δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν για εφαρμογές γραφείου. Εγώ προσωπικά ψάχνω 34" ips και 1440p. Οι οθόνες της LG ξεκινάνε από τα 523e. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Damianpcb2 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το link. Παρατηρώ ότι οι οθόνες με ανάλυση 1080p έχουν χαμηλό σκορ σε εφαρμογές γραφείου σε σχέση με τις 1440p.

Τα 144Hz δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσουν για εφαρμογές γραφείου. Εγώ προσωπικά ψάχνω 34" ips και 1440p. Οι οθόνες της LG ξεκινάνε από τα 523e. 

Προφανως και για δουλειες γραφειου ενδεικνυνται περισσοτερο τα 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξα την 34um69g-b. Απο οτι ειδα σε βιντεακια δινει μονο hdmi καλωδιο... Τι ειναι καλυτερα να προτιμησω; HDMI η να αγορασω ενα displayport καλωδιο. 

Εχω διαβασει γενικα με τα displayport εχουν καλυτερα χρωματα κ ειναι πιο καλα γενικα. Τωρα αν ισχυει δε ξερω.. εχετε να μου προτεινεται καποιο ποιοτικο κ με 19πιν καπωδιο γιατι παντου αναφερουν προβληματα με τα 20πινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειδα σημερα την δευτερη LG σε μαγαζι (υποχρεωτικα, αφου δεν ειχαν καμια αλλη μεγαλη, επειδη και εγω κοιταζω για μεγαλυτερη οθονη), η οποια οταν σκρολαρεις κειμενο ειναι λες και βλεπεις μονιτορ του 2000, σχεδον τριπλασιαζεται το παχος των γραμματων. Δεν μου κανει ουτε 200 ευρω να ειχε. Πολυ αργη, μαλιστα βλεπω σε τεστ στο ιντερνετ τωρα οτι ειναι πραγματικα αργη. Και η 69 βλεπω στα νουμερα σε τεστ οτι ειναι ακομα πιο αργη. Τσεκαρε το πριν την αγορασεις. Σε native αναλυση την ειχαν, με HDMI, δεν πειραξα καθολου ρυθμισεις απο το μενου της, αλλα ποσο να το βελτιωσεις αν το πανελ ειναι αργο; Δυσκολο.

 

79 

Response time (0% -100% -0%) 16.0 ms

 

69

Response time (0% -100% -0%) 18.9 ms

 

Και η σαμσουνγκ που εχεις, στο τεστ ειναι στα 20. Αν δεν τις δεις απο κοντα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Edit. και αυτη που δουλευω τωρα μοντελο 2011, 20msec λεει σε τεστ, αλλα δεν εμφανιζει κανενα προβλημα στο scrolling του κειμενου. Οποτε μονο αν τις δεις απο κοντα θα ξερεις απο ο,τι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Ειδα σημερα την δευτερη LG σε μαγαζι (υποχρεωτικα, αφου δεν ειχαν καμια αλλη μεγαλη, επειδη και εγω κοιταζω για μεγαλυτερη οθονη), η οποια οταν σκρολαρεις κειμενο ειναι λες και βλεπεις μονιτορ του 2000, σχεδον τριπλασιαζεται το παχος των γραμματων. Δεν μου κανει ουτε 200 ευρω να ειχε. Πολυ αργη, μαλιστα βλεπω σε τεστ στο ιντερνετ τωρα οτι ειναι πραγματικα αργη. Και η 69 βλεπω στα νουμερα σε τεστ οτι ειναι ακομα πιο αργη. Τσεκαρε το πριν την αγορασεις. Σε native αναλυση την ειχαν, με HDMI, δεν πειραξα καθολου ρυθμισεις απο το μενου της, αλλα ποσο να το βελτιωσεις αν το πανελ ειναι αργο; Δυσκολο.

79 

Response time (0% -100% -0%) 16.0 ms

69

Response time (0% -100% -0%) 18.9 ms

Και η σαμσουνγκ που εχεις, στο τεστ ειναι στα 20. Αν δεν τις δεις απο κοντα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Edit. και αυτη που δουλευω τωρα μοντελο 2011, 20msec λεει σε τεστ, αλλα δεν εμφανιζει κανενα προβλημα στο scrolling του κειμενου. Οποτε μονο αν τις δεις απο κοντα θα ξερεις απο ο,τι φαινεται.

Απο τα ποσοστα % που εβαλες για 69 κ 79 δε καταλαβαινω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχει σημασια, βρες την σε λειτουργια να την δεις. Κανε τηλεφωνα σε μαγαζια, δεν θα βρεις ευκολα. Ασε τη θεωρια στην ακρη, το βασικο ειναι τι θα βλεπεις με τα ματια σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...