Προς το περιεχόμενο

Oxygen Wind Router - 3 ερωτήσεις


SWEDEN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφορα έπιασα στα χέρια μου ένα Oxygen Router της Wind (Conexant CX94610), αφού πρώτα είχα δεί ένα preview.

Το έψαξα λίγο αλλά 3 πράγματα με προβληματίζουν.
Αρχικά το έχω συνδέσει με μια Gigabit Port στο Fiber Router μου.

Πρώτον η Adsl Port του oxYGEN που ειναι rj-45 Μπορώ να την κάνω και αυτην ethernet σαν WAN? Τι Settings χρειαζεται το pORT?
-Εχω ήδη βάλει ένα default gateway network 0.0.0.0 SM 0.0.0.0 gateway 192.168.1.1 αλλά δουλεύει μόνο στις Ethernet Ports 1-4 οχι στο ADSL.

 

Δεύτερον, σε Speedtests που κάνω απο τον υπολογιστή μου με το Fiber Router τα Bandwidth test βγαζουν 1280mbit, ενώ όταν συνδέομαι μέσω καλωδίου στο oxygen και to oxygen στο Fiber Router πιάνω 22Mbit up/down max.
-Αυτό μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο, υπολόγιζα τουλάχιστον 110mbit, και μάλιστα το δοκιμασα και με το ασύρματο του το οποίο και αυτο τελικιάζει στα 22. Ποιο ειναι το τελευταίο firmware που έχετε και αν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει η να δώσει λινκ.  Ισως ειναι το firmware καπως bugged.

 

Τρίτον, Μπορώ να περάσω Gargoyle Router Image και αν ναι μπορεί κάποιος να μου πεί σαν τι πλατφόρμα και τι chipset εχει το CX94610.

Δεν περιμένω θαύματα, Αγάπη θέλω μόνο, να routαρει 100mbit να λιώνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2019 at 16:46, SWEDEN said:

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφορα έπιασα στα χέρια μου ένα Oxygen Router της Wind (Conexant CX94610), αφού πρώτα είχα δεί ένα preview.

Το έψαξα λίγο αλλά 3 πράγματα με προβληματίζουν.
Αρχικά το έχω συνδέσει με μια Gigabit Port στο Fiber Router μου.

Πρώτον η Adsl Port του oxYGEN που ειναι rj-45 Μπορώ να την κάνω και αυτην ethernet σαν WAN? Τι Settings χρειαζεται το pORT?
-Εχω ήδη βάλει ένα default gateway network 0.0.0.0 SM 0.0.0.0 gateway 192.168.1.1 αλλά δουλεύει μόνο στις Ethernet Ports 1-4 οχι στο ADSL.

Δεύτερον, σε Speedtests που κάνω απο τον υπολογιστή μου με το Fiber Router τα Bandwidth test βγαζουν 1280mbit, ενώ όταν συνδέομαι μέσω καλωδίου στο oxygen και to oxygen στο Fiber Router πιάνω 22Mbit up/down max.
-Αυτό μου φάνηκε ιδιαίτερα περίεργο, υπολόγιζα τουλάχιστον 110mbit, και μάλιστα το δοκιμασα και με το ασύρματο του το οποίο και αυτο τελικιάζει στα 22. Ποιο ειναι το τελευταίο firmware που έχετε και αν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει η να δώσει λινκ.  Ισως ειναι το firmware καπως bugged.

Τρίτον, Μπορώ να περάσω Gargoyle Router Image και αν ναι μπορεί κάποιος να μου πεί σαν τι πλατφόρμα και τι chipset εχει το CX94610.

Δεν περιμένω θαύματα, Αγάπη θέλω μόνο, να routαρει 100mbit να λιώνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

η adsl δεν ειναι ethernet αρα δεν παιζει wan.η oxygen  φτιαχνει custom firmware οποτε δεν ξερω αν θα βρεις generic.c.καντο hard reset για το θεμα bandwidth μηπως και.δ.θα το πεταγα να εβαζα δικο μου  router.

για μενα προσωπικα αυτη η εταιρεια δεν θα πρεπε να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.
Τωρα μόλις την είδα.
Δυστυχώς κατασκευαστικά αποδείχθηκε οτι ηταν κατώτερο των απλών προσδοκιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/11/2019 at 20:08, SWEDEN said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.
Τωρα μόλις την είδα.
Δυστυχώς κατασκευαστικά αποδείχθηκε οτι ηταν κατώτερο των απλών προσδοκιών.

εδω και πολλα χρονια.απο τοτε που ανοιξε σαν εταιρεια.τα εχω φαει στην μαπα αρκετα χρονια δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...