Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα


lefteris251

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, θέλω να στήσω ένα νέο σύστημα το οποίο είναι καθαρά για ίντερνετ και μαξ το SIMS 4 δεν μ ενδιαφέρει το oc καθόλου. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σε αυτά που επέλεξα να βάλω και κυρίως αν θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα. Σε επεξεργαστή είμαι ανάμεσα σε 3. Να ενημερώσω ότι οικονομικά είμαι στα πλαίσια αυτών που γράφω παρακάτω και δεν θέλω να ξεφύγω, ούτε βέβαια αν είναι να δώσω 30 40 € παραπάνω για καλύτερα θα το σκεφτώ.

1. Αυτον: AMD RYZEN 5 2400G 3.6 GHZ 135€ ΑυτονAMD RYZEN 3 3200G 3.60GHZ 4-CORE 105€ Αυτόν: AMD RYZEN 5 3400G 3.70GHZ 163€ .Θέλω να χρησιμοποιήσω τα γραφικά της μητρικής.

2. MSI SOCKET AM4 B450 TOMAHAWK MAX GLAN AUDIO RAID 110€ (Διάβασα ότι είναι καλή και δεν χρειάζεται bios update) Σκεφτόμουν και την GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING 155 € άλλα δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά πολύ για ένα σύστημα που δεν θα έχει ιδιαίτερη χρήση game.

3. Μνήμες έχω παραγγείλει αυτές RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GTZRX 16GB αν μου πείτε ότι δεν είναι καλή επιλογή τις ακυρώνω.

4. Και σκληρό έχω παραγγείλει SSD ADATA XPG GAMMIX S11 PRO 256GB M.2 2280 PCIE GEN3X4 αν μου πείτε ότι δεν είναι καλή επιλογή τις ακυρώνω.

5. Στο άμεσο μέλλον ΟΘΟΝΗ SAMSUNG LC27F390FHUXEN 27'' CURVED

Το πρόβλημα μου είναι στο ότι δεν ξέρω τι chipset είναι καλύτερο  για την δικιά μου ανάγκη και αν οι επιλογές επεξεργαστή είναι οκ για την χρήση και για τα ενσωματωμένα γραφικά της μητρικής. (την πάτησα 1 φορά σε προηγούμενο θέμα οπότε τώρα έμαθα :))

 

Ευχαριστώ πολύ την παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα αρχικα χωρις να φανω κακος γιατι πρωτα παραγγελνεις καποια κομματια και μετα ρωτας για γνωμη; Κατα την γνωμη μου εφοσον δεν πολυχρειαζεσαι oc  μπορεις να παρεις και μητρικες με αλλο chipset περα απο το b450 και για παιχνιδια σαν το sims και ιντερνετ και ο 2200 κανει δουλεια.  Φιλικα ολα αυτα παντα! Συμπληρωσε την παρακατω φορμα για να σε βοηθησουμε καλυτερα! 
 

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Ποσό που διαθέτουμε :

Χρήση υπολογιστή :

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

Επεξ/σία από pngts1996
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ καταρχήν για την  γρήγορη απάντηση...πιστεύω πως τα 2 κομμάτια που σκέφτηκα να παραγγείλω είναι λίγο πιο γενικά και ταιριάζουν σε μεγάλο ποσοστό μητρικών. Θέλω την γνώμη της παρέας που έχει μεγαλύτερη εμπειρία στο κομμάτι επεξεργαστή και μητρικής. Αν σαν επιλογές που έκανα θα συνεργαστούν καλά και αν θα με καλύψουν. Οσο για την φόρμα δεν την συμπληρωσα γιατί ζητάω την βοήθεια σας πανω σε 2 συγκεκριμένα κομμάτια...επεξεργαστή και μητρική, και την γνώμη σας για τον adata σκληρό και τις gskill μνήνες. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από lefteris251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lefteris251 είπε

Ευχαριστώ καταρχήν για την  γρήγορη απάντηση...πιστεύω πως τα 2 κομμάτια που σκέφτηκα να παραγγείλω είναι λίγο πιο γενικά και ταιριάζουν σε μεγάλο ποσοστό μητρικών. Θέλω την γνώμη της παρέας που έχει μεγαλύτερη εμπειρία στο κομμάτι επεξεργαστή και μητρικής. Αν σαν επιλογές που έκανα θα συνεργαστούν καλά και αν θα με καλύψουν. Οσο για την φόρμα δεν την συμπληρωσα γιατί ζητάω την βοήθεια σας πανω σε 2 συγκεκριμένα κομμάτια...επεξεργαστή και μητρική, και την γνώμη σας για τον adata σκληρό και τις gskill μνήνες. Ευχαριστώ πολύ.

μην παρεις msi max πληρωνεις κατι που σου ειναι διπλα αχρηστο, υπαρχουν και αλλες ποιοτικες 450 μητρικες με ~80ε
μνημη τη φθηνοτερη που θα βρεις μια απο αυτες

1) αν παρεις το amd 3400 + msi max + τις μνημες που κοιτας βγαινει 370ε
2) amd 2200 + κανονικη μητρικη 450 οχι max + crucial μνηνη = 230e
3) amd 1600 + κανονικη μητρικη 450 οχι max + asus 580 4gb + crucial μνημη = 390e

το 1 και 2 μια χαρα σου κανουν η μονη διαφορα ειναι στη τιμη
το 3 ειναι πληρες gaming συστημα και κοστιζει οσο το 1, για να δεις ποσο ακυρο ειναι αυτο που πας να φτιαξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Η tomahawk έχει τα καλύτερα Vrms σε Β450,γιαυτό την προτείνει ο κόσμος.Αυτό από που και ως που θεωρείται κάτι άχρηστο;

δεν βλεπω κανενα να χαρακτηριζει τη tomahawk αχρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tomahawk είναι η καλύτερη επιλογή πριν ανέβεις σε x470 x570. Σε budget σύστημα που σε τιμή κοστίζει όσο ο επεξεργαστής όμως, δεν είναι λογική επιλογη. Αν βάλεις έξτρα κάρτα γραφικών πήγαινε στην πρόταση του daynight με την 580 όταν κοστίζει μόνο 140€. Αν σου αρκουν τα ενσωματωμένα των x200g-x400g βάλε μια φθηνότερη μητρική.

Αν έχεις σκοπό να αλλάξεις σύντομα επεξεργαστή η να κοτσαρεις ryzen 4000 με το που βγουν οκ πήγαινε σε tomahawk.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, daynight είπε

δεν βλεπω κανενα να χαρακτηριζει τη tomahawk αχρηστη

 

54 λεπτά πριν, daynight είπε

μην παρεις msi max πληρωνεις κατι που σου ειναι διπλα αχρηστο

Εγώ βλέπω 😉

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι overkill όλα που βαλες για ιντερνετ και αυτό https://www.systemrequirementslab.com/cyri/requirements/the-sims-4/12305

που το παίζει στο τέρμα ακόμη και η Amd 6570 που χω στο παλιό pc... και τα 16GB είναι εξωφρενικά αλλά άντε άστα αυτά. πάμε στ' άλλα. ssd με 3000 read;;; νομίζεις ότι θα δεις εμφανή διαφορά; αυτό που σε προτείνω είναι πάλι πολύ πάνω για τις δικές σου ανάγκες αλλά τουλάχιστον είναι 500αρης και χει 5 χρόνια εγγύηση. τις μνήμες τις έχω κι εγώ 3000 MHz με προφίλ, δεν καταλαβαίνω γτ τις σνομπάρουν... επειδή έχει αυτοκόλλητο αντί για παθητική ψύξη; μια φορά πήρα παλιά κάτι Hyperx 2x1GB DDR2 50 ευρώ τότε και διαφορά δεν είδα με τις μετέπειτα 2x2GB που χα χωρίς παθητική... μόνο για OC και άμα παίζεις με Volt αξίζει η ψύξη. 2200g με 3200g οι μόνες διαφορές είναι στις θερμοκρασίες λόγω Zen+, στην απόδοση σαν επεξεργαστής είναι αμελητέες και σαν γραφικά καμία! για τη μητρική που λέτε για tomahawk θα τη πάρει κάποιος που θα κάνει OC και θα δώσει 7-8 κατοστάρικα τουλάχιστον στο κουτί. ακόμη και τη bazooka που βαλα είναι πολύ αλλά είπα να βάλω κάπως ποιοτική λύση σε λογική τιμή. είναι ετοιμοπαράδοτα όλα αυτά και βγαίνουν 293ε.

https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1180713

https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166306

https://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=50338

https://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=46664

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας περιμενω να ερθουν τα πρωτα κομμάτια μνημη gskill γτ μ αρεσε σκληρο adata οπως ειχα πει και συνεχίζω μετα για τον 2400G και μητρική μαλλον την msi bazooka που μ προτεινε ο φίλος azeroth. Οταν τ ολοκληρωσω θα σας πώ λεπτομέριες. Ευχαριστώ και πάλθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που προορίζεται εγώ θα πήγαινα σε Αsrock DeskMini A300 , με τα υπόλοιπα που έχεις επιλέξει (μνήμες SO-DIMM παίρνει όμως). Δεν υπάρχει λόγος να έχεις ολόκληρο midi/full sized case μόνο για multimedia/browsing εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...