Προς το περιεχόμενο

Interleaved & Fast Path


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω vdsl 50 Παω για 100 σε λιγο ! Εχω κανει αλλαγη σε fast path ! apo 20 ping 30ping interleaved ! με fast path εχω 6 Ms 
Αλλα στο Game (Fortnite ) Εχω το ιδιο ping 25 με 30 ! 

καποια εξηγιση ? κ με τα 2 ποια 50και 5 ! με fast path και interleaved! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις με ολους τους servers την ιδια ταχύτητα λογικα τα 6 ms που λες πρεπει να ειναι με καποιον κοντινό server,  δεν ξερω πως το μέτρησες ισως με κανενα ookla η με καποιο πρόγραμμα του ISP σου , αλλα οταν μπαίνεις στο fortnite ο σερβερ αυτος μπορει να εχει δεκαδες παραμέτρους γιαυτο και βλεπεις αυτα τα ping , απο το να ειναι τουμπανιασμενος μεχρι το να μην ειναι κοντα σου :( μην περιμενεις σε κανενα online game να δεις 6 ms αλλο η μέτρηση σε ιδανικές συνθηκες και αλλο οταν παίζουμε . 
Νομιζω οτι για online game τα 25 ping που λες ειναι σουπερ και πρεπει να κανεις τον σταυρο σου :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου απαντησα δεν εχει να κανει με το οτι εχεις fast path , εχεις το ιδιο και στα δυο γιατι αυτο μπορει να σου δωσει ο σερβερ που συνδέεται. 
αν ο σερβερ ηταν στην ιδιο τετράγωνο με εσενα ναι τοτε μπορει να εβλεπες τα 6ms με το fast path 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα να το γυρίσω σε interleave? Αφού το ίδιο κάνει.... 

Κάτι ακόμα 

Υπάρχει περίπτωση το fast path να προκαλέσει αστάθεια λάθος στριμαρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτά οσοι παιζουν ονλινε το αφήνουν σε fast path ισως σου κοβει λιγο την ταχύτητα αλλα οχι κατι σοβαρό αν εχεις 50αρα αντε να σε παει 47-48 γενικα τα χαμηλοτερα ping ειναι καλο και στο σερφαρισμα και στο gaming σε πολλα , και εγω ετσι το εχω με 7ms , ενα μικρο παράδειγμα εμενα στο battlefield V που οι σερβερ ειναι γερμανια δεν βλεπω ποτε κατω απο 70 ping , 
Για το Stream που ρωτας η απαντησει ειναι ΝΑΙ  το fastpath ειναι ποιο επιρpεπες στο λαθος καθώς στελνει πακετα σε σχέσει με το interleave τωρα ιδικα για εσενα δεν ξερω να σου απαντησω, αυτο πρεπει να το δεις εσυ αν σου κανει καποιο  πρόβλημα .

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοιγω νεο θεμα θα ηθελα σας παρακαλω απαντηση σε παρομοιο ερωτημα:

για video streaming τι προφιλ ειναι καλυτερο fast or interleaved;

και επισης η αλλαγη μπορει να γινει μεσω του ρουτερ ή απαιτειται επικοινωνια και παρεμβαση του παροχου; (nova + cosmote)

ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)  Δεν νομιζω να  εχεις καποιο θεμα σε καμια απο της δυο περιπτώσεις φτάνει η γραμμη σου να ειναι σταθερη και να μην σου κανει αποσυνδεσεις . 

2) Δεν μπορεις να κανεις εσυ την αλλαγη πρεπει να την κανει ο ISP σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, darkman είπε

1)  Δεν νομιζω να  εχεις καποιο θεμα σε καμια απο της δυο περιπτώσεις φτάνει η γραμμη σου να ειναι σταθερη και να μην σου κανει αποσυνδεσεις . 

2) Δεν μπορεις να κανεις εσυ την αλλαγη πρεπει να την κανει ο ISP σου .

thanks

αρα το streaming δεν εχει να κανει με τη συγκεκριμενη παραμετρο. ειχα την αισθηση οτι ακομη και το νετφλιξ επηρεαζεται μιας και ο τρεχον ISP (nova) μου κανει συχνες εναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...