Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με φαν σε mb511 rgb


lysopaine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει για το κουτί της cooler master mb511 rgb, χθες που συναρμολόγησα το σύστημα έβαλα το καλώδιο των ανεμιστήρων πάνω στην μητρική αλλά αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάζουν χρώμα μόνο με βάση της μητρικής (b450 tomahawk) κ επιπλέον δεν βγάζουν τα σωστά χρώματα . Τι μπορώ να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lysopaine είπε

καλημέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει για το κουτί της cooler master mb511 rgb, χθες που συναρμολόγησα το σύστημα έβαλα το καλώδιο των ανεμιστήρων πάνω στην μητρική αλλά αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αλλάζουν χρώμα μόνο με βάση της μητρικής (b450 tomahawk) κ επιπλέον δεν βγάζουν τα σωστά χρώματα . Τι μπορώ να κάνω ?

Το πρόβλημα ποιο ακριβώς είναι;Τι θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Deka013 είπε

Το πρόβλημα ποιο ακριβώς είναι;Τι θέλεις να κάνεις;

να βγάζουν κ οι 3 ανεμιστήρες το ίδιο χρώμα και να μπορώ να τους χειρίζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Deka013 είπε

Μέσω mystic light δοκίμασε.Λογικά πρέπει να τους βλέπει.

το mystic light δεν τους βλέπει , ούτε τις ραμ που υποτίθεται ότι είναι συμβατές δεν βρίσκει. Όταν αλλάζω χρώμα στην μητρική πάνε να αλλάξουν κ οι ανεμιστήρες αλλά δεν αλλάζουν στο σωστό χρώμα. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται πως είναι οι ανεμιστήρες όταν επιλέγω η μητρική να είναι στο κόκκινο χρώμα 

75226276_380604892825352_1673095082703585280_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lysopaine είπε

το mystic light δεν τους βλέπει , ούτε τις ραμ που υποτίθεται ότι είναι συμβατές δεν βρίσκει. Όταν αλλάζω χρώμα στην μητρική πάνε να αλλάξουν κ οι ανεμιστήρες αλλά δεν αλλάζουν στο σωστό χρώμα. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται πως είναι οι ανεμιστήρες όταν επιλέγω η μητρική να είναι στο κόκκινο χρώμα 

75226276_380604892825352_1673095082703585280_n.jpg

Κανονικά θα έπρεπε να τους βλέπει (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις την τελευταία έκδοση του mystic light) αλλά δεν τρέχει τίποτα,σύνδεσε τα fans στον controller που έχει το case σου.Θα αλλάζεις χρώμα με το reset (απλά σύνδεσε το και αυτό με τον controller).

Στο JRGB έχεις συνδέσει τα fans btw σωστά;

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Κανονικά θα έπρεπε να τους βλέπει (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις την τελευταία έκδοση του mystic light) αλλά δεν τρέχει τίποτα,σύνδεσε τα fans στον controller που έχει το case σου.Θα αλλάζεις χρώμα με το reset (απλά σύνδεσε το και αυτό με τον controller).

Στο JRGB έχεις συνδέσει τα fans btw σωστά;

ναι στο jrgb το έχω , και ναι την τελευταία έκδοση έχω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lysopaine είπε

αυτό πρέπει να το δω αλλά νομίζω πως ναι 

Checkαρέ το αν μπορείς.Είναι πάντως το τελευταίο troubleshooting που εγώ έχω να προτείνω,αν δεν βγάλεις άκρη πρέπει να βάλεις στην εξίσωση τον controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Checkαρέ το αν μπορείς.Είναι πάντως το τελευταίο troubleshooting που εγώ έχω να προτείνω,αν δεν βγάλεις άκρη πρέπει να βάλεις στην εξίσωση τον controller.

αν βάλω το controller χάνω την πρόσβαση στο reset όμως , μήπως θα πρέπει να πάρω rgb controller ξεχωριστό για να τον συνδέσω στην μητρική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lysopaine είπε

αν βάλω το controller χάνω την πρόσβαση στο reset όμως , μήπως θα πρέπει να πάρω rgb controller ξεχωριστό για να τον συνδέσω στην μητρική ?

Ναι αυτό το μειονέκτημα υπάρχει.Αλλά υπάρχει το ghetto reset (διακόπτης τροφοδοτικού).Αν πάντως πάρεις ξεχωριστό controller πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχει άλλο τρόπο ελέγχου,πχ internal usb 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mystic light ούτε τις ραμ δεν βρίσκει , τουλάχιστον οι ανεμιστήρες αλλάζουν με βάση το χρώμα της μητρικής ως ενιαία από αυτό και δεν είναι ότι να ναι τα χρώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...