Προς το περιεχόμενο

Ημερήσια στην πρωτεύουσα


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα βρεθώ σε λίγες μέρες στο κέντρο της Αθήνας για κάποιες δουλειές οικογενειακώς. Θέλω λίγο τη γνώμη σας για το πώς μπορώ να περάσω μία-δύο μέρες ευχάριστα, αφού θα βρεθώ έτσι κι αλλιώς  και επίσης κάποια ενδιαφέροντα σημεία για το παιδί μου, ώστε να θυμάται τη βόλτα του.

Βόλτα, φαγητό και καφέ...Πού όμως; Δεν υπάρχει πρόβλημα να ονομαστούν και συγκεκριμένα καφέ, εστιατόρια κλπ. Ο χρόνος θα είναι λιγοστός και δεν προλαβαίνω να ψάχνω. Επίσης δώστε λίγο προσοχή και στη μετάβαση, σημεία που είναι κοντά στα ΜΜΜ.

Εντάξει, εννοείται να αποφευχθούν απαντήσεις που προυποθέτουν διαμονή 7 ημερών, πχ μην πει κάποιος "πήγαινε στο Χ,Υ μουσείο".

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ναι δεν έχει πάει, το κρατάω.

θα παει με το σχολείο υποθέτω καποια στιγμη και θα εχουν και ξεναγο οποτε μπορεις και να μην πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζάππειο, βόλτα στην Ερμού, περπάτημα στην πλάκα και πέριξ περιοχές, περπάτημα στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, περιήγηση στην αρχαία αγορά και στον Κεραμεικό. Καλό θα ήταν να έχεις διαβάσει μερικά πράγματα για τα μέρη που θα συναντάτε για να του τα μεταδόσεις.

Ίσως και βόλτα στην περιοχή Ψυρρή που έχει πολύ ωραία ψαγμενα μαγαζιά με μπαχαρικά και διάφορες γεύσεις.

Νοικιαστε και ένα lime escooter να δείτε μερικά μέρη πιο γρήγορα.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο μέρες κάτι μπορείτε να δείτε, αλλά δεδομένου οτι θα συνδυαστούν και με άλλες δουλειές, άρα ουσιαστικά πηγαίνετε αρχικώς για δουλειές και δευτερευόντως για αξιοθέατα βόλτες κτλ, οι δύο μέρες δεν είναι αρκετές για να κάνετε πολλά πράγματα. 

Συμφωνώ με οτι είπε ο xz1234r, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, όλα αυτά τα μέρη είναι κοντά και πέριξ της ακρόπολης. Εγώ προσθέτω και το εθνικό αρχαιολογικό μουσείο εκτός από το μουσείο ακρόπολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπλάνηση στα στενά της Πλάκας/Θησείο. Βρείτε τα σκαλιά και ανεβείτε στα Αναφιώτικα και χαζέψτε τη θέα από κάτω. Μετά, μια στάση Ψυρρή για γλυκό (π.χ. Σερμπετόσπιτο ή Ζουμπουρλού) και περιπλάνηση εκεί γύρω. Βόλτα στην Ερμού μήπως θέλετε να κάνετε τα ψώνια σας. Από μουσεία: Μουσείο της Ακρόπολης και αν προλάβετε και Αρχαιολογικό Μουσείο. Αν κάνει ακόμα καλό καιρό, θά'ναι ωραία να μπείτε και στον Βασιλικό/Εθνικό Κήπο για βολτίτσα ή ακόμα και ν'ανεβείτε στον Λυκαβηττό.

Πραγματικά, οι επιλογές είναι άπειρες για το κέντρο της Αθήνας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και που θα μείνεις, αν είσαι κάπου προς τα έξω, ενδεχομένως να μην αξίζει καν να μπεις στον κόπο να κινηθείς στο κέντρο, ίσως να αξίζει να δεις κάποια πράγματα εκεί κοντά που θα είσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο TS λέει ότι θα βρεθεί στο κέντρο της Αθήνας. 

Αλλά και σε προάστιο να έμενε, δεν γίνεται να μην επισκεπτείς το κέντρο, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει. Εκεί είναι η καρδιά της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Αφού ο TS λέει ότι θα βρεθεί στο κέντρο της Αθήνας. 

Αλλά και σε προάστιο να έμενε, δεν γίνεται να μην επισκεπτείς το κέντρο, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει. Εκεί είναι η καρδιά της Αθήνας.

Αναλόγως την φύση της δουλειάς, δεν κατάλαβα αν θα έχει και τον μικρό μαζί του :) :)

Τι να σου πω, καρδιά ξεκαρδιά, εγώ το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AristidisZ said:

Αναλόγως την φύση της δουλειάς, δεν κατάλαβα αν θα έχει και τον μικρό μαζί του :) :)

Τι να σου πω, καρδιά ξεκαρδιά, εγώ το κέντρο το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι :D 

Λέει ότι θα κάνει και με το παιδί του βόλτα εκεί.

Εμένα το κέντρο είναι η ζωή μου, κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούργιο. Προσπαθώ να κάνω στην άκρη τις άσχημες εικόνες (πχ σημεία με σκουπίδια, πρεζόνια στα σκαλιά κλπ) και να δω πίσω απ'αυτές. Υπάρχουν ακόμα στοιχεία της 'παλιάς Αθήνας' και πολλές ομορφιές που αξίζει να τις δει κάποιος (είτε ντόπιος είτε τουρίστας). Σε προάστιο μεγάλωσα αλλά πάντα ήθελα να βρίσκομαι στο κέντρο όποτε μπορούσα. Άλλους δεν τους τραβάει καθόλου και προτιμούν τα προάστια. Γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aleks123 είπε

Δεν είναι στο κέντρο αλλά είναι μοναδικό στη νότια Ευρώπη: Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

πανάκριβο... για εμένα εφόσον έρχεσαι Αθήνα με το παιδί, καλύτερα να πας στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Ακρόπολη λογικά θα πάνε κάποια στιγμή με το σχολείο. επίσης παίζει ρόλο η ηλικία. έχει πολλά πράγματα να κάνεις (πχ παραλία, βόρεια προάστια). ανάλογα και την περιοχή που βρίσκεσαι και πως κινείσαι και την ηλικία του παιδιού, μπορείς να πας σε κάποιο θέατρο που στην Αθήνα υπάρχουν πολλά. σχετικά με εστιατόρια, στο παραλιακό μέτωπο μπορείς να βρεις πολλά ενώ ανάλογα και των χρημάτων που δίνεις θα βρεις και στο κέντρο με εκπληκτική θέα

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...