Προς το περιεχόμενο

24% υψηλότερο Physics Score στο 3DMark από τον Core i9-10980XE «βγάζει» ο Ryzen 9 3950X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/10/2019 στις 10:05 ΜΜ, akoinonitos είπε

τι σχεση εχει η καρτα βρε ,για το cpu score λεει

η διαφορα του 24% αφορα τα physics και οχι to total score διαβαζε προσεκτικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποσο παραπλανητικό είναι αυτό το άρθρο , τι σχέση έχουνε τώρα οι δυο επεξεργαστές μεταξύ τους όσο αφορά την απόδοση , είναι σαν να συγκρίνουμε δυο ram μια ddr3 1866 cl12 και μια ddr4 3200 cl16 και , και να γράψω ότι η ddr3 είναι πιο γρηγορη γιατί έχει 50ns latency έναντι τις άλλης που έχει 70ns και να μην κοιτάει κανεις τι συνολική εικόνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να λέτε εδώ μέσα μερικοί η σειρά αυτή των AMD τα πάει πολύ καλά και εξελίσσετε ποιο γρήγορα από των intel αντίστοιχα...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2019 στις 11:57 ΠΜ, skapodis είπε

Ακριβώς. Ας έβαζαν τουλάχιστον το max speed στις RAM που υποστιριζει η Intel CPU που είναι 3000

Αυξάνεστε και Πληθύνεστε όπως προφήτευαν οι Γραφές.

Αν έτρωγε ΒΝ από τις μνήμες μια φορά ο intel ο 3950x έτρωγε 2. Άσχετα που πάω στοίχημα είναι σαν το cinebench και 2133 μνήμες να βάλεις παραπλήσια score θα έχεις στο physics.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilos είπε

Αυξάνεστε και Πληθύνεστε όπως προφήτευαν οι Γραφές.

Αν έτρωγε ΒΝ από τις μνήμες μια φορά ο intel ο 3950x έτρωγε 2. Άσχετα που πάω στοίχημα είναι σαν το cinebench και 2133 μνήμες να βάλεις παραπλήσια score θα έχεις στο physics.

Δηλαδή μου λες τώρα ότι αν από τον υπολογιστή μου βγάλω τα 2 x 8GB DDR4 Sticks που έχω και βάλω 4 x 4GB DDR4 Sticks με ίδια CL και GHz με τα 2 x 8GB, θα δω στα games μου x2 τα FPS μου και στο Video encoding μου τους μισούς χρόνους... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, skapodis είπε

Δηλαδή μου λες τώρα ότι αν από τον υπολογιστή μου βγάλω τα 2 x 8GB DDR4 Sticks που έχω και βάλω 4 x 4GB DDR4 Sticks με ίδια CL και GHz με τα 2 x 8GB, θα δω στα games μου x2 τα FPS μου και στο Video encoding μου τους μισούς χρόνους... σωστά;

Ας τσιμπήσω, πριν το report...

Αν ο υπολογιστής σου υποστηρίζει quad channel memory, θα έχεις βελτίωση.

Όχι τόση όση αναφέρεις, αλλά θα έχεις.

Τί σύστημα έχεις, λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, skapodis είπε

Δηλαδή μου λες τώρα ότι αν από τον υπολογιστή μου βγάλω τα 2 x 8GB DDR4 Sticks που έχω και βάλω 4 x 4GB DDR4 Sticks με ίδια CL και GHz με τα 2 x 8GB, θα δω στα games μου x2 τα FPS μου και στο Video encoding μου τους μισούς χρόνους... σωστά;

Αν διαβάσεις αυτό που έγραψα είναι ότι αν έχουν τα ίδια timings 4 sticks quad channel 2666 DDR4 έχουν 66.67% περισσότερο bandwidth από 2 sticks 3200 dual channel DDR4.

Τα υπόλοιπα συμπεράματα που έβγαλες μόνος σου ο θεός και η ψυχή μας που λένε.

Με λίγα λόγια αν έτρωγε BN λόγω μνημών στο συγκεκριμένο τεστ ο intel (που δεν) θα έτρωγε και ο 3950x (που πάλι δεν). Απλά το test δεν είναι τόσο MT heavy (σκελάρει μέχρι 16 threads) και ο intel ήταν μάλλον ES με χαμηλά ρολόγια και για αυτό είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από τον 3950x αλλά και τον 9980xe. Μια τρύπα στο νερό είναι δηλαδή, θα έδινα πολύ μεγαλύτερη βάση σε ένα blender ή cinebench.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 10:58 ΜΜ, eyw είπε

καλές οι AMD νίκες σε θέματα γοήτρου και πρωταθλητισμού (σας σκίζουμε ρε και άλλα γηπεδικά) αλλά πόσοι αντέχουν να αγοράσουν ακόμα και τον "ταπεινό" 12c/24t RYZEN 9 3900X £417.19?

Οχι ότι δεν αξίζει ή δεν μου αρέσει αλλά θα προτιμούσα η (αναστάσα εκ νεκρών) AMD να αφοσιώνεται σε cpu και components που μπορεί να αγοράσει ο μέσος user έως τον μέσο enthusiast.
Ας μην παρασύρεται από κινήσεις marketing, εμείς είμαστε σοβαροί, μόστρα και πυροτεχνήματα είναι για άλλους.

Την ίδια τιμή είχαν πριν 2 χρόνια οι i7 με 4 πυρήνες και 8 νήματα. Αυτοί λοιπών οι επεξεργαστές ήταν για τον μέσο χρήστη. 

Τώρα η AMD στα ίδια χρήματα σου δίνει 12/24 η διαφορά είναι τεράστια. 

Για τον μέσο χρήστη που δεν χρειάζεται τέτοια κτήνη με αμέτρητους πυρήνες έχει πραγματικά πάρα μα πάρα πολλές επιλογές. 

Απορώ σε τεχνολογικό φόρουμ πως λέτε τέτοια πράγματα. 

Αφού ξεπεράσαμε τις επιδόσεις, θερμοκρασίες και ρεύματα τώρα μας φταίει ότι η AMD δίνει πολλούς πυρήνες! 

Ρε παιδιά κ εγώ πριν Intel είχα αλλά γιατί εθελοτυφλειτε τόσο πολύ. 

Πληρώνεστε από την ιντελ και δεν βλέπετε τι σας συμφέρει αυτή την στιγμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skapodis είπε

Δηλαδή μου λες τώρα ότι αν από τον υπολογιστή μου βγάλω τα 2 x 8GB DDR4 Sticks που έχω και βάλω 4 x 4GB DDR4 Sticks με ίδια CL και GHz με τα 2 x 8GB, θα δω στα games μου x2 τα FPS μου και στο Video encoding μου τους μισούς χρόνους... σωστά;

Μάτωσα ρε :P Για quad channel εχει πάρει το αυτί σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ilos είπε

Αν διαβάσεις αυτό που έγραψα είναι ότι αν έχουν τα ίδια timings 4 sticks quad channel 2666 DDR4 έχουν 66.67% περισσότερο bandwidth από 2 sticks 3200 dual channel DDR4.

Τα υπόλοιπα συμπεράματα που έβγαλες μόνος σου ο θεός και η ψυχή μας που λένε.

Με λίγα λόγια αν έτρωγε BN λόγω μνημών στο συγκεκριμένο τεστ ο intel (που δεν) θα έτρωγε και ο 3950x (που πάλι δεν). Απλά το test δεν είναι τόσο MT heavy (σκελάρει μέχρι 16 threads) και ο intel ήταν μάλλον ES με χαμηλά ρολόγια και για αυτό είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από τον 3950x αλλά και τον 9980xe. Μια τρύπα στο νερό είναι δηλαδή, θα έδινα πολύ μεγαλύτερη βάση σε ένα blender ή cinebench.

Πάντως αναφορικά λόγο Video Editing... σε ένα encoding project μου στο Sony Vegas, τα 4 x 4GB στα 3000 GHz τελείωσαν το project μόνο 5 sec νωρίτερα από ότι με 2 x 8GB στα 3000GHz. Άρα δίνω 35 Ευρώ παραπάνω σε Quad για 5 secs faster...; Όπως και να έχει το θέμα στα Tests επιμένω ότι τα επιμέρους υλικά πρέπει να είναι αντίστοιχου level (ίδιου level mobos) και όπου γίνετε ίδια (π.χ RAMs)... αυτό

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ας τσιμπήσω, πριν το report...

Αν ο υπολογιστής σου υποστηρίζει quad channel memory, θα έχεις βελτίωση.

Όχι τόση όση αναφέρεις, αλλά θα έχεις.

Τί σύστημα έχεις, λοιπόν?

Για το Video Editing, Ryzen 3600X, ASROCK X470 MASTER, 2 x Corsair 8GB

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, skapodis είπε

Πάντως αναφορικά λόγο Video Editing... σε ένα encoding project μου στο Sony Vegas, τα 4 x 4GB στα 3000 GHz τελείωσαν το project μόνο 5 sec νωρίτερα από ότι με 2 x 8GB στα 3000GHz. Άρα δίνω 35 Ευρώ παραπάνω σε Quad για 5 secs faster...; Όπως και να έχει το θέμα στα Tests επιμένω ότι τα επιμέρους υλικά πρέπει να είναι αντίστοιχου level (ίδιου level mobos) και όπου γίνετε ίδια (π.χ RAMs)... αυτό

Για το Video Editing, Ryzen 3600X, ASROCK X470 MASTER, 2 x Corsair 8GB

Το σύστημά σου δεν υποστηρίζει quad channel...απλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, skapodis είπε

Πάντως αναφορικά λόγο Video Editing... σε ένα encoding project μου στο Sony Vegas, τα 4 x 4GB στα 3000 GHz τελείωσαν το project μόνο 5 sec νωρίτερα από ότι με 2 x 8GB στα 3000GHz. Άρα δίνω 35 Ευρώ παραπάνω σε Quad για 5 secs faster...; Όπως και να έχει το θέμα στα Tests επιμένω ότι τα επιμέρους υλικά πρέπει να είναι αντίστοιχου level (ίδιου level mobos) και όπου γίνετε ίδια (π.χ RAMs)... αυτό

Για το Video Editing, Ryzen 3600X, ASROCK X470 MASTER, 2 x Corsair 8GB

Αφού δεν έχει quad channel ο 3600 άρα λογικό.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2019 στις 12:40 ΠΜ, ilos είπε

Αντιλαμβάνεσαι ότι έδωσες 300+ για μητρική και είναι σαν να πήρες μια z270 των 80 ευρώ σε features με αυτό το cpu?

Αν το έκανες εν γνώση σου, για μένα είναι πιο εγκληματικό από το να φας γλυκιά κρέπα χωρίς σοκολάτα.😂

Btw 230 δεν είχε ποτέ αυτό το cpu Ελλάδα. Μόνο εξωτερικό σε κανένα BF ίσως το πέτυχες σε αυτή την τιμή γιατί πολύ απλά δε πούλαγε. Αλλά tbh και 100 να στον δίναν πάλι πιο ακριβά βγαίνει από 7700k, λόγω μητρικής.

Από την άλλη δικό σου είναι το πορτοφόλι ότι θέλεις κάνεις.

Αυτός που έπαιρνε μια δεκαετία τώρα 1000 λίρες τα 8πύρηνα intel HEDT, δε θα έχει 400 για να πάρει τον 12 core? Αυτό μας λές?😂

Το μόνο που θα τον τσούξει είναι τα λιγότερα pcie lanes του x570, όχι η τιμή.

Μόλις είδα το τιμολόγιο, 200.81€+ΦΠΑ τον είχα πάρει από το πλαίσιο, τον είχε σε προσφορά τον Δεκέμβριο του 2018.

Δεν υποτιμώ την AMD, για χρόνια είχα και εγώ AMD και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

Αυτό που επισημαίνω είναι ότι έχει σημασία το είδος τον εφαρμογών που χρησιμοποιεί κάποιος. Σε single threaded εφαρμογές, θεωρώ περιττό να δώσει κάποιος χρήματα για πολλούς πυρήνες και το λέω εγώ που πήρα X299 επειδή τότε υποστήριζε 18core επεξεργαστή.

Είχα πάρει έναν i7 920 (socket 1366) το 2009. Μετά από λίγα χρόνια πήρα από το ebay με 50€ xeon επεξεργαστή με 6 πυρήνες, έναντι 4. Το ίδιο σκέφτηκα και τότε, να πάρω κάτι με καλή προοπτική αναβάθμισης.

Στην πορεία είδα ότι για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ έχει απλά τον καλύτερο λόγο επιδόσεων ανά €.

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι πατάτα οι πολυπύρηνοι, αν κάποιος χρησιμοποιεί εφαρμογές που χρησιμοποιούν τους πυρήνες, όπως π.χ.

Στα παιχνίδια απ'ότι βλέπω από 6 πυρήνες και πάνω δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

Όποιος χρησιμοποιεί 3D rendering, video rendering, επιστημονικές εφαρμογές, πολλά Virtual machines, virtual web servers ή τρέχει μαθηματικά μοντέλα πιθανόν να χρειάζεται πολλά cores. Λέω πιθανόν γιατί σιγά σιγά οι περισσότερες εταιρείες φτιάχνουν τα λογισμικά τους να είναι GPU accellerated οπότε και σε αυτά δεν παίζουν ρόλο οι πυρήνες.

 +

 

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 7740Χ είναι 10% πιο γρήγορος σε Single core εφαρμογές.

Δεν χρησιμοποιώ μόνο Single core εφαρμογές, χρησιμοποιώ και multicore. Όταν κάνω πλήρες compile, στον 7740x (με NVME) θέλω 1 λεπτό, στον i7-5500u (με SSD) θέλω 5 λεπτά. Χρησιμοποιώ και κανά simulator οπότε για τότε που τον πήρα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Επαναλαμβάνω, δεν επιμένω ότι κάποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος από κάποιον άλλος απλά επισημαίνω ότι πρέπει πρώτα κάποιος να προσδιορίσει τις ανάγκες του και μετά να αποφασίσει τι θα πάρει.

Ενδεχομένως ο 3950X να είναι καλύτερος από τον 7740Χ σε single core καθώς έχει 64MB shared L3 cache, άρα σε Single core εφαρμογές έχει μεγάλο πλεονέκτημα να χρησιμοποιεί ένα thread και τα 64MB. Θα πρέπει να βγουν περισσότερα benchmark για επαληθευτεί αυτό.

Αν έπαιρνα τώρα επεξεργαστή ενδεχομένως να έπαιρνα τον 3950X, απλά έπρεπε για φορολογικούς λόγους να ψωνίσω τότε.

Ένα άλλο καλό με τον 3950X είναι ότι αναγκάστηκε η Intel να μειώσει τις τιμές (https://www.forbes.com/sites/antonyleather/2019/10/01/intel-slashes-cascade-lake-x-processor-pricing-to-battle-amds-ryzen-9-3950x/#40fb10b04f25)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...