Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κουτιού και αξεσουάρ του.


Sapounos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος βαφής/σπρέι που βάφεις κουτιά ή μπορώ να αγοράσω ένα οποιοδήποτε;

Δηλαδή κάποιο που να μην ξεβάφει εύκολα. Ή αν υπάρχει κάποιο ειδικό βερνίκι που βάζεις μετά για να μένει η μπογιά πάνω.

Είχα επιχειρήσει με απλό σπρέι παλιότερα αν βάψω το κουτί μου αλλά όταν βίδωνα τα πλαϊνά μέρη του στο σημείο που βίδωνα ξέβαφε και έτσι

γενικώς ήμουν πολύ προσεκτικός να μην γρατζουνίσω γενικά το κουτί και φύγει η μπογιά.

Πρόκειται για Κουτί με πλαστικά και μεταλλικά μέρη.

Επεξ/σία από Sapounos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sapounos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος βαφής/σπρέι που βάφεις κουτιά ή μπορώ να αγοράσω ένα οποιοδήποτε;

Δηλαδή κάποιο που να μην ξεβάφει εύκολα. Ή αν υπάρχει κάποιο ειδικό βερνίκι που βάζεις μετά για να μένει η μπογιά πάνω.

Είχα επιχειρήσει με απλό σπρέι παλιότερα αν βάψω το κουτί μου αλλά όταν βίδωνα τα πλαϊνά μέρη του στο σημείο που βίδωνα ξέβαφε και έτσι

γενικώς ήμουν πολύ προσεκτικός να μην γρατζουνίσω γενικά το κουτί και φύγει η μπογιά.

Πρόκειται για Κουτί με πλαστικά και μεταλλικά μέρη.

Τρίβεις ελαφρά καθαριζεις με ασετον , ασταρώνεις  τριβεις με νερου και περνάς σε σπρέι μονής  2 χεριά, (αυτό για μεταλλική επιφανεια)  για πλαστικα περνας ασταρωνεις βαφεις με σπρει γενικης χρησης η το μονης που εχεις παρει για το  κουτι, βερνικι δεν χρειαζετε  καθόλου (το μερος που θα βαψεις να μην εχει υγρασία και να εχει μια ζεστη μερα)  .. κοστος γυρω στα  30ευρω( τα κουτια ξεβάφουν για τι τα βάφουν με ακριλικά σπρέι που δεν έχει την απαιτούμενη πρόσφυση το χρώμα για να πιάσει) 
 

Επεξ/σία από emperorN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperorN είπε

Τρίβεις ελαφρά καθαριζεις με ασετον , ασταρώνεις  τριβεις με νερου και περνάς σε σπρέι μονής  2 χεριά, (αυτό για μεταλλική επιφανεια)  για πλαστικα περνας ασταρωνεις βαφεις με σπρει γενικης χρησης η το μονης που εχεις παρει για το  κουτι, βερνικι δεν χρειαζετε  καθόλου (το μερος που θα βαψεις να μην εχει υγρασία και να εχει μια ζεστη μερα)  .. κοστος γυρω στα  30ευρω( τα κουτια ξεβάφουν για τι τα βάφουν με ακριλικά σπρέι που δεν έχει την απαιτούμενη πρόσφυση το χρώμα για να πιάσει) 
 

ΟΚ!! Ήδη με κατατόπισες αρκετά και σε ευχαριστώ. Μερικές διευρκινήσεις μόνο..

    -"Τρίβεις ελαφρα". Δεν χρειάζεται να βγει όλο το χρώμα του εργοστασίου δηλαδη για να περαστεί μετα αστάρι;

    -Τί έννοεις όταν λες "τρίβεις με νερού"; Εκτός κ αν έκανες λάθος και ήθελες να γράψεις με νερό,

δηλαδή κάποιο πανάκι με λίγο νερό ας πούμε για να καθαρίσει απο τυχόν ριννίσματα κλπ.

    -Επίσης "σπρέι μονής", προφανώς εννοείς μονής επίστρωσης αυτο που έχουν για αυτοκίνητα π.χ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια παμε σε αλλη λυση  θα πας σε ενα χρωματοπολιο και θα ζυτησεις ενα καλης ποιοτητας σπρει με ασταρι μεσα, ενα για λαμαρινα ενα για πλαστικα θα παρεις ενα ασετον απο εκει και 3 γυαλοχαρτο ενα 250-350  ντουκοχαρτο ενα 800 και 1000 νερου (γυαλοχαρτα ) θα περασεις καλα το κουτι οχι απαρετητα να φυγει το χρωμα αλλα να σπασει την γυαλαδα (απεφυγε να τριβεις τις γωνιες)  καθαρισε το καλα με ασετον  και περνα το πρωτο χερι  οχι να  βαφτει το  κουτι ( στο πρωτο χερι αν  εχει αγριεψει το χρωμα περνα το με το 1000αρι νερου και καθαρισε το παλι με ενα πανακι με νερο το δευτερο χερι περνατο καλα αστο να στεγνωσει αν χρειαστει και τριτο χερι επανελαβε και αστο να στεγνωσει  .... (βοηθαει το θερμοπιστολο αρκετα) τα πλαστικα τωρα  τα περνας πρωτα με το 800αρι νερου τα πλενεις και μετα τα καθαριζεις παλι με ασετον  τα βαφεις κατευθειαν......

Επεξ/σία από emperorN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Σε μερικά πράγματα δεν έχω γνώσεις οπότε λογικό να ζητάω περισσότερη επεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sapounos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Σε μερικά πράγματα δεν έχω γνώσεις οπότε λογικό να ζητάω περισσότερη επεξήγηση.

ναι εννοιτε για αυτο σε πηγα και σε μια πιο απλη λυση γιατι το μονης θα σε  παιδεψει για πρωτη φορα.... αν χρειαστείς τίποτα άλλο λεπτομέρειες κλπ στείλε εδώ  ..... (και καμια φωτο μολις τελειώσεις 😉)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσω λιγάκι αλλά θα σίγουρα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το αποτέλεσμα. Γιατί δεν έχω σκοπό μόνο για βάψιμο αλλά για ολοκληρωτική ανακατασκευή. Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πας να κανεις μια ηλεκτροστατικη βαφη να γινει τουμπανο;Ειχα ρωτησει εγω καπου και μου ειχαν πει οτι θα κοστισει καμια 30αρια ευρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Άργησα αλλά όπως υποσχέθηκα ανέβασα φωτογραφίες από τη δουλειά που έκανα. Σίγουρα υπάρχουν ατέλειες γι αυτό αλλά είναι η πρώτη μου σωστή προσπάθεια.

Το PC ήταν έτσι:

start1
start2
start3
start4

Ο αδερφός μου επέλεξε το Γκρι και το Κίτρινο ως χρώματα. Αυτό που δεν ξέρει είναι ότι έχω βάλει και LED μέσα για φωτισμό.

finish1
finish2
finish3

Επεξ/σία από Sapounos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...