Προς το περιεχόμενο

Αγορα και εγκατασταση συναγερμου σε σπιτι


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια! Προσφατα μπηκαν ληστες στο σπιτι μου στην Κορυτσα που εχουμε. Λειπουμε αρκετα συχνα και καποιοι βρηκαν ευκαιρια να μπουνε και να μας ληστεψουν. 

Σκεφτομαι να βαλω συναγερμο. Πηγα ρωτησα καποιον ειδικο σε μαγαζι και μου ειπε οτι θα μου βγει γυρω στα 400 ευρω ολο το συστημα μαζι με την εργασια των τεχνικων. 

Δεν ειμαι γνωστης σε οτι εχει να κανει με συναγερμους και καμερες κτλ. Μπορω να αγορασω καποιο συστημα συναγερμου απο σκρουτζ ή απο καποιο εξειδικευμενο καταστημα σε προσιτη τιμη και καλο για την τιμη του και να το εγκαταστησω μονος μου με τη δικη σας βοηθεια/καθοδηγηση, ωστε να γλιτωσω χρηματα, γιατι μου φαινονται πολλα τα 400ευρω.

Θα ηθελα, επισης, να μου ερχεται μηνυμα στο κινητο ή ειδοποιηση μεσω εφαρμογης οταν ενεργοποιειτε ο συναγερμος, ποιος αισθητηρας εχει χαμηλη μπαταρια, σε ποιον τομεα/δωματιο ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας κινησης, κτλ... Ζω Ελλαδα και το συστημα συναγερμου το θελω για την Κορυτσα (εξωτερικο δηλαδη).

Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 και μονος σου και ειδοποιησεις και ζωνες κλπ δεν το βλεπω να γινεται. Περιπου τα ιδια που ζητας εχω βαλει αλλα εφερα εγκαταστατη και πηγα κοντα στο 600+. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θελω κατι αξιοπιστο και να λειτουργει σωστα. Βρηκα κατι στο Σκρουτζ, αλλα πρεπει να ειναι της πλακας εκεινη. Οι κριτικες καλες και σε κοστος, φθηνο. Αν δεν καταφερω να βρω ενα συστημα συναγερμου καλο και να το περασω μονος μου, ωστε να γλιτωσω χρηματα, θα φωναξω τεχνικο, εννοειτε. 

Θα περιμενω κι αλλες απαντησεις, να δω μηπως βρεθει καποια εναλλ.λυση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 με την εγκατασταση δεν ειναι πολλα...να σου πει μονοτι μαρκα ειναι ο συναγερμος για να μπορουμε να σου πουμε περισσοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον ρωτησα μαρκα. Ειδα κατι συστηματα στο Σκρουτζ και ειδα απο κατω οτι οσοι το αγορασαν, το περασαν μονοι τους στο σπιτι. 

Τωρα κατα ποσο καλα ειναι αυτα που των 100 ευρω, δεν ξερω. Στις αξιολογησεις ειδα καλα σχολια και οτι κρατανε καιρο χωρις προβλημα. 

αυτό για παραδειγμα, αν και μου φαινεται ψιλομουφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες πορτες και παραθυρα εχει το σπιτι ??? πρεπει να υπολογισεις για καθε παρα;θυρο και πορτα οτι θελεις και ενα ζευγαρι επαφες.......

το ρανταρ καλυπτει χωρο οποτε αν ειναι ενιαιος και μικρος ενα φτανει.....πες λιγα πραγματα για το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τους ασύρματους μην τους εμπιστεύεσαι.

Για να πάρεις καλό ασύρματο θα σκάσεις  πάνω απο 1000 ευρώ.

Πάρε εναν καλο ενσύρματο και θα σου πάει μια ζωή. 

Είπες οτι το θες για το εξωτερικό, στους ασύρματους κάθε επαφή, ραντάρ θέλει μπαταρίες. Αν αδειάσουν και εσύ είσαι εδώ τότε δεν θα έχεις καμία προστασία ως που να πας ξανά στο σπίτι για να τις αντικαταστήσεις.

Πες μας λίγο τι σκέφτεσαι να βάλεις για να σου προτείνουμε κάτι. Πόσα δωμάτια, παράθυρα, εξωτερικό χώρο θέλεις να καλύψεις.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavloa είπε

Τους ασύρματους μην τους εμπιστεύεσαι.

Για να πάρεις καλό ασύρματο θα σκάσεις  πάνω απο 1000 ευρώ.

Πάρε εναν καλο ενσύρματο και θα σου πάει μια ζωή. 

Είπες οτι το θες για το εξωτερικό, στους ασύρματους κάθε επαφή, ραντάρ θέλει μπαταρίες. Αν αδειάσουν και εσύ είσαι εδώ τότε δεν θα έχεις καμία προστασία ως που να πας ξανά στο σπίτι για να τις αντικαταστήσεις.

Πες μας λίγο τι σκέφτεσαι να βάλεις για να σου προτείνουμε κάτι.

Καλό είναι προτού κρίνουμε να ψαχνομαστε λίγο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BELL είπε

Καλό είναι προτού κρίνουμε να ψαχνομαστε λίγο

Εγω είπα για τους ασύρματους της πλάκας που τα βρίσκεις και στο ebay με τα μισά λεφτά. 

Τον ajax τον ξέρω και είναι καλός αλλά πρέπει να χώσεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βαλω μονο στις πορτες και τα παραθυρα που μπορουν να εχουν προσβαση οι διαρρηκτες. Δηλαδη, δεν θελω να τοποθετησω σε ολους τους χωρους αισθητηρες. Σκεφτομαι να βαλω μονο στα κυρια σημεια του σπιτιου οπως σαλονι, κεντρικη εισοδο, χολ. Στα δωματια και να μπουν για παραδειγμα δεν γινεται να περιοριστουν μονο εκει. Θα μπουν και στους υπολοιπους χωρους του σπιτιου. Οποτε, σαλονι, χολ, κεντρικη εισοδο, γκαραζ....δηλαδη θα καλυπτει ολους τους χωρους εκτος απο υπνοδωματια. 

Το σπιτι μου ειναι 2οροφο, δηλαδη ισογειο και 1ος οροφος ή 1ος και 2ος οροφος, οπως θελετε πειτε το. Μια κεντρικη εισοδος κατω. Ενα σαλονι στον κατω οροφο-ισογειο με μια πορτα, ενα μικρο χολ σε σχημα Γ και μια τουαλετα με ενα μικρο παραθυρακι που δεν χωραει ουτε σκυλος απο εκει (btw, απο εκει μπηκαν) :P και το γκαραζ. 

Στον επανω οροφο ενα μπανιο, μια αποθηκη που ειναι προεκταση απο το μπανιο. Δηλαδη, μπαινεις στο μπανιο απο την πορτα μπανιου και μεσα απο το μπανιο εχει αλλη μια πορτα για να μπεις στην αποθηκη με τα εργαλεια. Ενα μικρο χολ που οδηγει στην βεραντα-μπαλκονι. Ενα σαλονι με 2 υπνοδωματια απο τη μια μερια του τοιχου παραλληλα, διπλα-διπλα ειναι (κολλητα). Στο σαλονι υπαρχει αλλη μια πορτα που ανοιγει και οδηγει στην πισω μερια του σπιτιου οπου ειναι το κιοσκι-μπαρμεκιου και διπλα απο αυτη την πορτα εχει ενα παραθυρο που ειναι ψηλα για να μπορεσει να μπει καποιος. Το ενα υπνοδωματιο στον επανω οροφο εχει παραθυρο (δεν μπορει να μπει καποιος) και στο αλλο εχει μπαλκονι, αρα μπαλκονοπορτα. Στον κατω οροφο εχει ενα παραθυρο με καγκελα απ'εξω, που ειναι μπροστα στην αυλη. Το ενα υπνοδωματιο ξεχασα να το αναφερω στον κατω οροφο. Απλα, εκεινο το δωματιο δεν χρησιμοποιειτε και ειναι ακομα υπο κατασκευη. Το σαλονι στον κατω οροφο εχει δυο παραθυρα, με καγκελα απ' εξω και μια πορτα εισοδου. Παλια ειχε δυο, αλλα την μπετωσαμε την μια. Ακριβως διπλα ειναι το μπανιο, απο οπου και μπηκαν οι κλεφτες. Να πω πως και το παραθυρακι του μπανιου ειχε καγκελα, αλλα τα εσπασαν. Ηταν σκουριασμενα, παλια, γι αυτο καταφεραν να τα σπασουν. Το παραθυρακι ηταν με ανακλιση, οποτε και λιγο μαλακια δικη μας. Και, τελος, στον κατω οροφο κεντρικη πορτα και μια πορτα που οδηγει στο γκαραζ. Η κεντρικη πορτα με του γκαραζ ειναι κολλητα. Ακριβως διπλα. 

Ηθελα να το ζωγραφισω για να σας το δειξω, αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν και τοσο ικανοποιητικο... οποτε οτι καταλαβετε. Αλλιως, ρωτηστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δουλέψει πολλά ασύρματα και από εμπειρία θα σου πω το εξής:

Το ασύρματο θέλει την προσοχή σου...αν το αφήσεις σε αφήνει κι αυτό. Οι περισσότεροι θα ξεχάσουν να αλλάξουν τις μπαταρίες σε επαφές ή ρανταράκια ακόμα και αν το σύστημα έχει επιλογή να στέλνει notification στο κινητό όταν βλέπει χαμηλή μπαταρία σε συσκευές. Θα δουν την ειδοποίηση...θα πούνε "α να θυμηθώ να αλλάξω μπαταρίες" και θα το ξεχάσουν (έχουν γίνει αυτά έχω πολλά παραδείγματα). Εγώ αν και είμαι του παλιού καλού καλωδιακού που το βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (κατά ένα μεγάλο ποσοστό)...επειδή καταλαβαίνω ότι έχει μανούρα, μερεμέτια κτλ., προσπαθώ να βάζω μικτά συστήματα. Δηλαδή να πηγαίνω καλωδιακά όπου αυτό είναι εφικτό χωρίς μερεμέτια, και στα πιο δύσκολα σημεία πάω ασύρματα. Π.χ στα ραντάρ που δεν παίζει τόσο ρόλο από ποια μεριά θα σαρώνουν το χώρο και άρα έχεις επιλογή της διαδρομής βάζω ενσύρματα...ίσως και σε κάποια εύκολα παράθυρα. Σε παράθυρα όμως με δύσκολες διαδρομές που είτε θέλει μερεμέτια είτε θα χαλάσει την αισθητική του χώρου το καλώδιο, εκεί βάζω ασύρματα. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι και ο πελάτης μου να παραμελήσει το σύστημά του...υπάρχει ένα backup επίπεδο προστασίας που παίζει καλωδιακά και δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ. Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο...έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω κάθε φορά σε ασύρματα συστήματα να θυμούνται τις μπαταρίες και η συντριπτική πλειοψηφία το ξεχνάει. Είναι κρίμα να έχεις πληρώσει για ένα σύστημα και να σου ανοίγουν το σπίτι ανενόχλητοι επειδή ξέχασες να αλλάξεις μπαταρίες...θα νιώθεις διπλά χαζός μετά και δεν σου φταίει ούτε το σύστημα, ούτε ο εγκαταστάτης ούτε κανένας. Για μένα πάντρεψε τα και ας δώσεις και κάτι παραπάνω...600-700 εγκατεστημένο είναι καλά θεωρώ για ένα νορμάλ σπίτι που θέλει ένα ικανοποιητικό επίπεδο προστασίας. Σίγουρα υπάρχουν φθηνότερα και είναι πολύ πιο εύκολο για τον εγκαταστάτη το full ασύρματο αφού σημαίνει λιγότερες και ευκολότερες εργατοώρες. Από εκεί και πέρα διαλέγεις ανάλογα το τι πράματα αξίας έχει το σπίτι και πόσο μεγάλη ζημιά μπορεί να σου κάνει κανείς αν μείνει μέσα όσες ώρες θέλει ανενόχλητος (σπασμένα παντζούρια, μπαλκονόπορτες, σχισμένα στρώματα, σπασμένα έπιπλα κτλ.).

 

 

Στις 24/1/2020 στις 8:43 ΠΜ, giantzeron είπε

Έχετε καθόλου αποψη η γνώμη για τους συναγερμους IDS? 

 Καλό είναι ανάλογα και το πόσα χρήματα σου ζητάνε βέβαια για μονάδα/πληκτρολόγιο.

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akiz90 είπε

Έχω δουλέψει πολλά ασύρματα και από εμπειρία θα σου πω το εξής:

Το ασύρματο θέλει την προσοχή σου...αν το αφήσεις σε αφήνει κι αυτό. Οι περισσότεροι θα ξεχάσουν να αλλάξουν τις μπαταρίες σε επαφές ή ρανταράκια ακόμα και αν το σύστημα έχει επιλογή να στέλνει notification στο κινητό όταν βλέπει χαμηλή μπαταρία σε συσκευές. Θα δουν την ειδοποίηση...θα πούνε "α να θυμηθώ να αλλάξω μπαταρίες" και θα το ξεχάσουν (έχουν γίνει αυτά έχω πολλά παραδείγματα). Εγώ αν και είμαι του παλιού καλού καλωδιακού που το βάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (κατά ένα μεγάλο ποσοστό)...επειδή καταλαβαίνω ότι έχει μανούρα, μερεμέτια κτλ., προσπαθώ να βάζω μικτά συστήματα. Δηλαδή να πηγαίνω καλωδιακά όπου αυτό είναι εφικτό χωρίς μερεμέτια, και στα πιο δύσκολα σημεία πάω ασύρματα. Π.χ στα ραντάρ που δεν παίζει τόσο ρόλο από ποια μεριά θα σαρώνουν το χώρο και άρα έχεις επιλογή της διαδρομής βάζω ενσύρματα...ίσως και σε κάποια εύκολα παράθυρα. Σε παράθυρα όμως με δύσκολες διαδρομές που είτε θέλει μερεμέτια είτε θα χαλάσει την αισθητική του χώρου το καλώδιο, εκεί βάζω ασύρματα. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι και ο πελάτης μου να παραμελήσει το σύστημά του...υπάρχει ένα backup επίπεδο προστασίας που παίζει καλωδιακά και δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ. Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο...έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω κάθε φορά σε ασύρματα συστήματα να θυμούνται τις μπαταρίες και η συντριπτική πλειοψηφία το ξεχνάει. Είναι κρίμα να έχεις πληρώσει για ένα σύστημα και να σου ανοίγουν το σπίτι ανενόχλητοι επειδή ξέχασες να αλλάξεις μπαταρίες...θα νιώθεις διπλά χαζός μετά και δεν σου φταίει ούτε το σύστημα, ούτε ο εγκαταστάτης ούτε κανένας. Για μένα πάντρεψε τα και ας δώσεις και κάτι παραπάνω...600-700 εγκατεστημένο είναι καλά θεωρώ για ένα νορμάλ σπίτι που θέλει ένα ικανοποιητικό επίπεδο προστασίας. Σίγουρα υπάρχουν φθηνότερα και είναι πολύ πιο εύκολο για τον εγκαταστάτη το full ασύρματο αφού σημαίνει λιγότερες και ευκολότερες εργατοώρες. Από εκεί και πέρα διαλέγεις ανάλογα το τι πράματα αξίας έχει το σπίτι και πόσο μεγάλη ζημιά μπορεί να σου κάνει κανείς αν μείνει μέσα όσες ώρες θέλει ανενόχλητος (σπασμένα παντζούρια, μπαλκονόπορτες, σχισμένα στρώματα, σπασμένα έπιπλα κτλ.).

 Καλό είναι ανάλογα και το πόσα χρήματα σου ζητάνε βέβαια για μονάδα/πληκτρολόγιο.

Για 8 ζώνες 3 αισθητήρες και 7 παγίδες + έξτρα κάρτα για έλεγχο από το κινητό 540 τελική..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Για 8 ζώνες 3 αισθητήρες και 7 παγίδες + έξτρα κάρτα για έλεγχο από το κινητό 540 τελική..! 

Καλά είναι. Το μόνο που με χαλάει στον ids είναι ότι έχει λίγο παλιομοδίτικα πληκτρολόγια αλλά οκ... Καλή η τιμή που ζητάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...