Προς το περιεχόμενο

ASUS TUF GAMING X570-PLUS vs ASROCK X570 Pro4


iliastra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σκέφτομαι να φτοιάξω ενα σύστημα με επεξεργαστή τον Ryzen 7 3700X.
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ποια μητρική να διαλέξω. Είμαι ανάμεσα στις δύο μητρικές του τίτλου.
Την ASROCK X570 Pro4 την βρίσκω στα 172 ευρω ενώ την ASUS TUF GAMING X570-PLUS στα 225.
Το PC προορίζεται για gaming αλλά και για λίγο editing.

Εσείς τι θα διαλέγατε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ilos είπε

vrm design, features, bios και καλύτερο memory oc support.

Μάλιστα, η αλήθεια ειναι οτι δεν ασχολουμαι με oc και γνκ δεν θα κάνω oc....

Το ερώτημα που μου δημιουργήθηκε είναι εαν σε gaming θα δω κάποια διαφορά λόγω μητρικής ή όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, iliastra είπε

Μάλιστα, η αλήθεια ειναι οτι δεν ασχολουμαι με oc και γνκ δεν θα κάνω oc....

Το ερώτημα που μου δημιουργήθηκε είναι εαν σε gaming θα δω κάποια διαφορά λόγω μητρικής ή όχι???

Το ερώτημα που δημιουργείται είναι γιατί θέλεις x570 αφού σε ενδιαφέρει το gaming?

Τι cpu θα αγοράσεις ? 

Τι κάρτα γραφικών ?

Τι οθόνη ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάρτα σκέφτομαι την 2070super ή 5700xt.... CPU το λέω στο πρωτο post Ryzen 7 3700X  και οθονη AORUS AD27QD

x570 σκέφτηκα γιατι είναι συμβατο με τους τελευταιους Ryzen...αλλά δεν έχω καταλάβει εάν κερδίζω κάτι στο gaming....

Επεξ/σία από iliastra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό ερώτημα ήταν για ποια από τις 2, και σου απαντήσαμε μαζί με τους λόγους. Τώρα αν το εκτροχιάσουμε πάλι για το αν θα καταλάβω διαφορά ή αν κάποια άλλη είναι ακόμα καλύτερη ή αν μου χρειάζεται x570 τη στιγμή που και μια b450 κάνει τη δουλειά της με τα μισά λεφτά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.😁

Δεν έχουν μόνο τα x570 native υποστήριξη για zen 2 και η σειρά b450/x470 max της msi έχει, όπως και άλλες μητρικές που φοράνε τα τελευταία agesa και είναι με στικεράκι ryzen 3xxx ready.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτροχιασέτο ilios....Αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς να χάνω κάπου και να εκμεταλλευτώ στο έπακρο την CPU και με τα μισά λεφτά εννοείτε ότι ακούω προτάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilos είπε

well αν δε θες να βάλεις τίποτα παραπάνω από 3700x στο μέλλον, πάρε την b450 tomahawk max με τα μισά λεφτά. Θα γλιτώσεις και το φανάκι το καλοκαίρι.😂

Έχω την εντύπωση πως δεν θα μπορέσει να βάλει τίποτα παραπάνω από 3700χ στο μέλλον καθότι με την επόμενη γενιά θα αλλάξει το socket και δεν θα είναι συμβατό με τα παλιότερα μπόρντ πλέον.

Παρόλα αυτά ο επεξεργαστής που επέλεξε έχει πολλές δυνατότητες να ανέβει οπότε αν κάνει κάποια στιγμή o/c θα πρέπει να σκεφτεί από τώρα να έχει και την κατάλληλη βάση με ένα αξιόπιστο και δυνατό μπόρντ που θα μπορεί να υποστηρίξει με ρεύμα την cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 2 ξεκαθαρα καλυτερη η tuf. Προσωπικα για 3700Χ και αφου δεν χρειαζεσαι το εξτρα bandwidth του PCIE4 (αν το χρειαζοσουν θα το ηξερες), Β450 tomahawk που σου λενε και τα παιδια. Το κατοσταρικο της διαφορας ριξε το αλλου, καρτα γραφικων, δισκους, μνημες αναλογα τι χρειαζεσαι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα....το PCIE4 για τωρα δεν χρειάζεται (δεν ξέρω καν εαν στις GPU που λέω εαν υπάρχουν κάποιες με PCIE4) το μελλοντικά με προβληματιζει, π.χ σε μια αναβαθμιση κάρτας γραφικών.

Γνκ κάνω συστήματα ανα 7 χρόνια περίπου και κάπου στα μισά (3ο με 4ο χρόνο) αλλάζω κάρτα γραφικών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...