Προς το περιεχόμενο

Apple Watch Series 5, "Edition", Space Black Titanium - ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος τα λέει όλα. Περιμένω εδώ και πολύ καιρό το Series 5 για να ξεφορτωθώ το Amazfit Bip μου. Ήρθε ο καιρός. 

Οι επιλογές είναι 3. Το "απλό" - αλουμινένιο, το steel (ατσάλινο) και το Edition (τιτάνιο). Όλα σε 40mm case (έχω μικρό καρπό), δε με ενδιαφέρει αν είναι GPS ή cellular (αυτό το λέω διότι τα δύο ακριβότερα, βγαίνουν μόνο σε cellular). 

Το αλουμίνιο τείνω να το απορρίψω κυρίως λόγω του ότι το φοβάμαι σαν υλικό, αλλά και δευτερευόντως, διότι το χρώμα του μου αρέσει λιγότερο από τα άλλα δύο. Εάν όμως πειστώ ότι δε θα γίνει χάλια μετά από 1-2 χρόνια, δεν έχω πρόβλημα να το επιλέξω, μιας και δεν έχουν άλλες διαφορές (λειτουργικές).

Το τιτάνιο το προτιμώ απ' το ατσάλινο, λόγω του ότι... αφενώς είναι πιο exclusive, αφετέρου, αυτό το ελαφρό off-black χρώμα μου αρέσει πολύ περισσότερο.

Το ατσάλινο θα είναι η επιλογή μου εάν δε μπορέσω να βρω το τιτάνιο στη χώρα μας και και ταυτόχρονα δε πειστώ για την μακροζωία του αλουμινένιου. Μου αρέσει και αυτού το χρώμα περισσότερο απ' το αλουμίνιο, αλλά όχι τόσο όσο του edition.

Εν ολίγοις, η σειρά προτίμησής μου είναι (1) τιτάνιο (Edition) σε space black, (2) steel και τέλος, (3) aluminum σε space gray.

Το κύριο ερώτημα είναι ΠΟΥ βρίσκουμε το Edition στην Ελλάδα

Skroutz δεν υπάρχει, σε μεγάλα μαγζιά (Κωτσό, Public, Γερμανό, you.gr κλπ) δε το έχουν, ενώ επίσης δε το βρίσκω ούτε σε Apple resellers (Document, κλπ) ! Τα άλλα δύο (αλουμίνιο και ατσάλι) τα βρίσκω εύκολα.

Το δευτερεύον ερώτημα είναι κατά πόσο το αλουμίνιο αντέχει σε καθημερινή χρήση

Η ψυχή μου θέλει το Edition και είμαι της άποψης ότι σε κάποια πράγματα, όταν μπορούμε, καλό είναι να αποκτάμε (ή να κάνουμε) αυτό που πραγματικά θέλουμε. Αλλά δεδομένης της δυσκολίας του να το βρω, υπάρχει πάντα και το σενάριο να καταλήξω στο "απλό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα μπορώ να πω τα εξής:

Φοράω το series 4 aluminum space gray Nike edition καθημερινά εδώ και κάνα χρόνο. Μπορώ να πω πως έχω εντυπωσιαστεί θετικά σχετικά με την αντοχή του.

Έχει υποστεί πάρα πολλές επαφές καθημερινότητας (πχ μέσα στο αυτοκίνητο κάνοντας διάφορα, γωνίες τραπεζιών, γραφείων, βρύσες, συρτάρια) αλλά και ιδιαίτερες επαφές, λόγω φύσης εργασίας, που περιλαμβάνουν μέτριας ισχύος χτυπήματα με μεταλλικά αντικείμενα-όχι αιχμηρά-κυρίως επίπεδα ή με στρογγυλοποιημένες άκρες. Μέχρι τώρα ούτε μια γρατζουνίτσα.

Βέβαια δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα στο βασικό τεστ του τριψίματος με σαγρέ τοίχο υπερστενής τουαλέτας μαγαζιού μετά το 4ο malt...

Με λίγα λόγια αν και το aluminum είναι το ασθενέστερο, ανταποκρίνεται πολύ καλά στη καθημερινότητα.

Εάν δε βρεις το edition νομίζω πως πήρε το μάτι μου το steel στο amazon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το Aluminium κοστίζει 450 η gps εκδοση, το τιτάνιο 850 η lte. Σκοπεύεις να βάλεις κάρτα στο lte; Αν όχι, τότε πολύ απλά ένα titanium = 2 aluminum  στην τιμή. Όσον αφορά το exclusivity που αναφέρεις, απλά Apple watch θα φοράς και στις δυο περιπτώσεις , όχι ρόλεξ, κανένας δεν θα εντυπωσιαστεί η ακόμη καταλάβει την διαφορά.

  Αυτό ήτανε προσωπικά το σκεπτικό μου προσωπικά και πήρα το Aluminium  το 5αρι (lte). Γενικά όμως δεν έχω κολλήματα, και να γρατσουνιστεί δεν με απασχολεί. Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάς ότι ότι παίρνεις για σένα• μια γρατζουνιά δεν σου χαλάει την απόλαυση της χρήσης του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, Papakaliati είπε

  Το Aluminium κοστίζει 450 η gps εκδοση, το τιτάνιο 850 η lte. Σκοπεύεις να βάλεις κάρτα στο lte; Αν όχι, τότε πολύ απλά ένα titanium = 2 aluminum  στην τιμή. Όσον αφορά το exclusivity που αναφέρεις, απλά Apple watch θα φοράς και στις δυο περιπτώσεις , όχι ρόλεξ, κανένας δεν θα εντυπωσιαστεί η ακόμη καταλάβει την διαφορά.

  Αυτό ήτανε προσωπικά το σκεπτικό μου προσωπικά και πήρα το Aluminium  το 5αρι (lte). Γενικά όμως δεν έχω κολλήματα, και να γρατσουνιστεί δεν με απασχολεί. Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάς ότι ότι παίρνεις για σένα• μια γρατζουνιά δεν σου χαλάει την απόλαυση της χρήσης του. 

Όχι, δε θα βάλω κάρτα. Δε το αποκλείω βέβαια, αλλά δε μπορώ να φανταστώ σενάριο στο οποίο θα έχω μαζί μου το ρολόι, αλλά όχι το κινητό, ώστε να μου χρησιμεύσει αυτή η δυνατότητα. Είμαι απ' αυτούς που το κινητό είναι κολλημένο στο χέρι. :P

Τώρα, μεταξύ των δύο (αλομινίου / τιτανίου), σαφώς δε θα "εντυπωσιαστεί" κανείς, όπως το λες (εκτός ίσως από κάναν τρελαμένο fan που το καταλάβει :P). Αλλά όπως είπα, αυτό το "κάπως περίεργο" χρώμα του Edition, μου αρέσει πάάάρα πολύ. Είναι βασικότατος λόγος για 'μένα για να το επιλέξω. Το αλουμινένιο, είμαι στο όριο να πω "μ' αρέσει ή δε μ' αρέσει", οπότε δε θέλω να πάρω κάτι για το οποίο να λέω "meh...".

Εάν, φυσικά, δε καταφέρω να βρω το Edition, το ατσάλινο είναι μία εξαιρετική επιλογή (μου αρέσει πολύ και αυτό). Απλά το χρώμα του Edition είναι τοπ!

 

10 ώρες πριν, HomeBrew είπε

Μπορείς να το πάρεις από κάποιο ευρωπαικό online store της apple με μια εταιρεία τύπου https://www.forward2me.com

Καλή ιδέα, ευχαριστώ! Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιες εταιρείες. Θα το σκεφτώ κι αυτό το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Όχι, δε θα βάλω κάρτα. Δε το αποκλείω βέβαια, αλλά δε μπορώ να φανταστώ σενάριο στο οποίο θα έχω μαζί μου το ρολόι, αλλά όχι το κινητό, ώστε να μου χρησιμεύσει αυτή η δυνατότητα. Είμαι απ' αυτούς που το κινητό είναι κολλημένο στο χέρι. :P

Τώρα, μεταξύ των δύο (αλομινίου / τιτανίου), σαφώς δε θα "εντυπωσιαστεί" κανείς, όπως το λες (εκτός ίσως από κάναν τρελαμένο fan που το καταλάβει :P). Αλλά όπως είπα, αυτό το "κάπως περίεργο" χρώμα του Edition, μου αρέσει πάάάρα πολύ. Είναι βασικότατος λόγος για 'μένα για να το επιλέξω. Το αλουμινένιο, είμαι στο όριο να πω "μ' αρέσει ή δε μ' αρέσει", οπότε δε θέλω να πάρω κάτι για το οποίο να λέω "meh...".

Εάν, φυσικά, δε καταφέρω να βρω το Edition, το ατσάλινο είναι μία εξαιρετική επιλογή (μου αρέσει πολύ και αυτό). Απλά το χρώμα του Edition είναι τοπ!

Καλή ιδέα, ευχαριστώ! Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν τέτοιες εταιρείες. Θα το σκεφτώ κι αυτό το σενάριο.

Προσωπικά το ματ του αλουμινίου μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο, αλλά αυτό είναι φυσικά προσωπική επιλογή. Δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά στο Apple Watch Series 5, "Edition", Space Black Titanium να σου πω την αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...