Προς το περιεχόμενο

Στις 29 Οκτωβρίου η Nvidia θα λανσάρει την GeForce GTX 1660 Super


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, oceanborngr είπε

Ηλιθιοτητα η σειρα 16 σαν ονομα αλλα οι κάρτες και τα refresh τους πραγματικα εχουν νοημα και ειναι μια καλη επιλογη για upgrade για οσους εχουν 1050ti και κατω.

Οπότε αν κάποιος έχει 1070 ή 1080, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί και πάει για 2070 ή 2080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Οπότε αν κάποιος έχει 1070 ή 1080, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί και πάει για 2070 ή 2080.

Ε ναι εννοειται πως δεν εχει νοημα. Και αναλογα και με την οθονη ισως ουτε για 2070/2080 πας αλλα περιμένεις ενα εξαμηνακι για τις ampere και οτι βγαλει η amd. Και κανονικό ray tracing θα υπαρχει γιατι ειναι κοντα οι νεες κονσολες και πιθανον μια καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη γιατι υπαρχει ανταγωνισμός. 

Οι 16 series ειναι για να κανεις upgrade απο ενσωματωμένα γραφικα τύπου 2400g η απο 960, 970,1050ti που σε 1080p αρχιζουν να εχουν παραχωρησεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φήμες υποστηρίζουν ότι το ray tracing ρίχνει κατά πολύ τα fps οπότε αν δεν είναι 2080ti (ίσως και 2080 super με κάθε επιφύλαξη) το ray πάει άπατο σε 1440p/2160p, οπότε μια rtx 1660 super που δεν υποστηρίζει ray tracing είναι ακόμη μία συμπαθητική mid-range καρτούλα με επιδόσεις όμοιες με εκείνες της 1070 λόγω της ταχύτερης vram (θεωρητικά) και με καλύτερες θερμοκρασίες λόγω turing.

Επεξ/σία από tsf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsf είπε

φήμες υποστηρίζουν ότι το ray tracing ρίχνει κατά πολύ τα fps οπότε αν δεν είναι 2080ti (ίσως και 2080 super με κάθε επιφύλαξη) το ray πάει άπατο σε 1440p/2160p, οπότε μια rtx 1660 super που δεν υποστηρίζει ray tracing είναι ακόμη μία συμπαθητική mid-range καρτούλα με επιδόσεις όμοιες με εκείνες της 1070 λόγω της ταχύτερης vram (θεωρητικά) και με καλύτερες θερμοκρασίες λόγω turing.

Νομίζω ότι σε κάποιο topic εδώ στο forum αναφέρθηκε αυτό που λες για τις επιδόσεις του ray tracing. Αν δεν κάνω λάθος αφορούσε το παιχνίδι Control...

39 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Ε ναι εννοειται πως δεν εχει νοημα. Και αναλογα και με την οθονη ισως ουτε για 2070/2080 πας αλλα περιμένεις ενα εξαμηνακι για τις ampere και οτι βγαλει η amd. Και κανονικό ray tracing θα υπαρχει γιατι ειναι κοντα οι νεες κονσολες και πιθανον μια καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη γιατι υπαρχει ανταγωνισμός. 

Οι 16 series ειναι για να κανεις upgrade απο ενσωματωμένα γραφικα τύπου 2400g η απο 960, 970,1050ti που σε 1080p αρχιζουν να εχουν παραχωρησεις. 

Είναι περίεργο που οι νέες κονσόλες θα έχουν καλύτερες επιδόσεις με ray tracing σε σχέση με τις 2070/2080. Με βλέπω να παίρνω ξανά κονσόλα και να κρατάω το pc για emulation. To gaming στο pc δεν είναι future-proof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsf είπε

φήμες υποστηρίζουν ότι το ray tracing ρίχνει κατά πολύ τα fps οπότε αν δεν είναι 2080ti (ίσως και 2080 super με κάθε επιφύλαξη) το ray πάει άπατο σε 1440p/2160p, οπότε μια rtx 1660 super που δεν υποστηρίζει ray tracing είναι ακόμη μία συμπαθητική mid-range καρτούλα με επιδόσεις όμοιες με εκείνες της 1070 λόγω της ταχύτερης vram (θεωρητικά) και με καλύτερες θερμοκρασίες λόγω turing.

Υπερβολές. Η 2060 υποστηρίζει μια χαρά ray tracing σε 1080p. Εντάξει αν θέλει κάποιος 4k με ray tracing θα χρειαστεί μια 2080ti. 

 

run "disk"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Νομίζω ότι σε κάποιο topic εδώ στο forum αναφέρθηκε αυτό που λες για τις επιδόσεις του ray tracing. Αν δεν κάνω λάθος αφορούσε το παιχνίδι Control...

Καλά το control πασχίζει και χωρίς RT για το 60ρι σε 1440p very high με 2080ti.😂

Μιλάμε για τέρας optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsf είπε

εγώ έχω έναν amstrad cpc 6128 και ακόμη δουλεύει και δεν τον αλλάζω μέχρι να παλιώσει

Έχω τον 464  αξίζει να αναβαθμίσω σε 6128, έχω ακούσει καλά πράματα. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, papavales είπε

Έχω τον 464  αξίζει να αναβαθμίσω σε 6128, έχω ακούσει καλά πράματα. Ευχαριστω

Ε εντάξει και μόνο για τη διαφορά στη ταχύτητα από κασέτα σε disk drive αξίζει να κάνεις το βήμα..😁. Ολοι αυτοί οι κωδικοί μπερδεύουν τον κόσμο λαντως όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω κάνει και η Xiaomi με τα μοντέλα της..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, peterako είπε

την GTX 970 που έχω, δεν την αλλάζω μέχρι να τα τινάξει

Πλάκα πλάκα την 970 τη σύστησα να την αγοράσει περσι ο κολλητός μου , 150 ευρώ τη πήρε ,,, τρέχει τα πάντα τέλεια ,,, battlefield V για πλάκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, papavales είπε

Έχω τον 464  αξίζει να αναβαθμίσω σε 6128, έχω ακούσει καλά πράματα. Ευχαριστω

Πάρε amstrad pc 1512, τρέχει ms-dos αντί για cpm και έχει 2 5,25 drive!!!, που να τρέχεις τώρα για 3ιντσες δισκέτες.

image.png.670020945468f6ac523e42518e7a8745.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1650 είναι αστέρι στα 75 βατακια χαμηλού προφίλ. Δεν έχει ανταγωνιστή. Ο βασιλιάς της κατηγορίας sff. Με το ενσωματωμένο 240αρι το sff μου παίζει τα πάντα 1080 με όλα στο τέρμα. Λίγο γονατίζει σε extreme σε κάποια σημεία στο metro οπότε ένα κλικ παραπάνω θα ήταν ιδανικό. Αλλά από ότι βλέπω 120 βατ είναι αυτή. Οπότε κανένα νόημα ύπαρξης. Αν βγάλουν μια με 75 βατ καλύτερη από την 1650 τότε μιλάμε διαφορετικά. 

Συμπληρωστε τον τίτλο και το θέμα παιδιά. Έχουν ανακοινώσει και 1650 super στα 100 βατ tdp. Και αυτή άχρηστη μας είναι αφού θέλει ρεύμα για να παίξει. Οπότε να υποθέσω ότι δεν πρόκειται να δούμε χαμηλού προφίλ δίχως ρεύμα 75 watt tdp καλύτερη από τον βασιλιά 1650. Γαμωτο κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Πάρε amstrad pc 1512, τρέχει ms-dos αντί για cpm και έχει 2 5,25 drive!!!, που να τρέχεις τώρα για 3ιντσες δισκέτες.

image.png.670020945468f6ac523e42518e7a8745.png

Εντάξει ρε καπιτάλες ήμαρτον. Με το ζόρι μαζεύουμε όλη η γειτονιά τα κάλαντα για την amiga 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...