Προς το περιεχόμενο

MOBO-CPU-RAM


Kenichi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

Μιας και μια μητρικη μου μας αφησε και ελεγα εδω και καιρο μπας και μπορεσω να κανω μια μικρη αναβαθμιση ψαχνω κατι σε Vfm

καπου στα 250 ευρω.

Εχω εναν Χ6 1055Τ.

Τροφοδοτικο εχω ενα  corsair HX650W oποτε νομιζω ειναι αρκετο για οτι και να βαλω.
καρτα υπαρχει μια Αsus 7770 2gb αλλα θα αλλαχτει αργοτερα.

Χρησεις κυριως fortnite και dota καθημερινα αλλα παιζω και κανα single player τωρα τερματησα πχ το final fantasy xv με χαμηλα settings 

oθονη 1080p

Photoshop Και Νetflix.

Ας ειναι και Μ-ΑΤΧ.

Yπαρχει κατι αξιλογο σε αυτα τα λεφτα που θα δω διαφορες εστω και αργοτερα με αλλαγη της Gpu?

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Passionate είπε

To set 1 για gaming καθαρά δίνει περισσότερα fps

Μνήμες πάρε αυτές https://www.skroutz.gr/s/9519501/G-Skill-Aegis-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16D-16GISB.html 

Αν συνδιάζει με κάποια vfm οπως αυτή https://www.skroutz.gr/s/11944081/Asus-Radeon-RX-580-4GB-Dual-OC-90YV0AQ0-M0NA00.html και θα βγει οικονομικά και δε θα έχει σχεδόν καμμία απολύτως διαψορα σε FPS και θα είναι και πιο futureproof λογω threads-πλατφόρμα. Έτσι ακαδημαϊκά.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok παιδια ευχαριστω..Oποτε εχω Σετακια και απο τις 2 πλατφορμες.

Αν πεσω και αλλο σε budget στα 200 μαξ πχ παω σε ryzen 5 1600 και μια Mobo Με chipset 350 βρισκω αυτη πχ στα 40 ευρω?

η υπαρχει και κατι αλλο?

Να υποθεσω οτι oσο να αναβαθμισω GPU μεγαλες διαφορες σε gaming δεν θα δω απο τον 1055Τ με 8Gb που τον ειχα?

Υπαρχει κατι αξιολογο σε gpu στα 100?Αν και ισως περιμενω black friday για gpu μπας και παιξει τιποτα.

Επεξ/σία από Kenichi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kenichi είπε

ok παιδια ευχαριστω..Oποτε εχω Σετακια και απο τις 2 πλατφορμες.

Αν πεσω και αλλο σε budget στα 200 μαξ πχ παω σε ryzen 5 1600 και μια Mobo Με chipset 350 βρισκω αυτη πχ στα 40 ευρω?

η υπαρχει και κατι αλλο?

Να υποθεσω οτι oσο να αναβαθμισω GPU μεγαλες διαφορες σε gaming δεν θα δω απο τον 1055Τ με 8Gb που τον ειχα?

Υπαρχει κατι αξιολογο σε gpu στα 100?Αν και ισως περιμενω black friday για gpu μπας και παιξει τιποτα.

Η 580 στα 140€ είναι πολύ καλή τιμη. Κοιτά σε μεταχειρισμένα 580 1060 και 570 κοντά στο κατοστάρικο. Τώρα αν θες άμεσο αποτέλεσμα μπορείς να πάρεις το παρακάτω αν είσαι οριακά στα 300€ και αργότερα να βάλεις καλυτερο επεξεργαστή.

A9C6A1B2-AE43-4A8B-A885-7E4C8DD72900.png.735889b52e99f47b2667c6e14e9fa46b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1600 αν βρεις μτχ με εγγύηση σε καλή τιμή ναι αξίζει. Αν μιλάς για καινούριο τότε αξίζει ο 2600, ούτε 20€ διαφορά δεν έχουν.. 

Για gpu μτχ, μόνο με εγγύηση αξίζει να αγοράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια

Τελικά Ram ποιες να προτιμήσω ?

Αυτα που διαβασα λιγο για afr και e-dies αξιζει να δώσω προσοχη να καταλαβω τι ειναι ή ειναι μονο για benchmarks ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια ξανα

Λοιπον Ψιλο κατέληξα στα κομμάτια.

Θα πάω τελικά σε κατι πιο οικονομικο τωρα με σκοπο για αναβάθμιση cpu στο μελλον .Αποφασισα  Μ ΑΤΧ .

θα πάρω και ενα οικονομικό case τελικα γιατι το stacker 830 πλεον που εχω το Pc στο σαλονι ειναι υπερβολη και δεν μου χρειαζεται οταν ημουν φοιτητης καλο ηταν για τα γουστα.

Λοιπον

Cpu Ryzen 3 1200

Μνημες Crucial 16gb 3200

Case Aerocool QS-240

Τωρα σε μητρικη λεω για την Αsrock B450M-Pro4 αλλα εδω εχω λιγο τους ενδοιασμους μου.Λιγο για την Μαρκα μιας και δεν ειχα ποτε λιγο για κατι θεματα που διαβασα για προβληματα στην Β350 σειρα.Αξιζει να παω σε κατι καλυτερο με υποψιν και την μελλοντικη αναβαθμιση?Η για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να ανεβω πολυ σε τιμη?

Πχ αξίζει να παω σε Asrock B450M Steel Legend ή σε MSI B450M Mortar Max ή σε καποιο μοντελο με 450 της asus και της gigabyte που είναι στον χώρο ηγέτες( τελευταία οχι τοσο η γιγαμπαιτ) ?

Με δεδομενο οτι θα μπει η rx580 η καποια παρομοια μιας και θα περιμενω black friday και με το συγκεκριμενο κουτι θα εχω θεμα θερμοκρασιων μεσα?

θα χρειαστει ισως ψυκτρα αφτερμαρκτ στον ρυζεν για να φτιαξει λιγο τα πραγματα εκει μεσα?

Επισης αν εχετε καποιο δοκιμασμένο μικρο κουτι για ΜΑΤΧ αντι του QS240 δεκτες οι προτασεις.Διαβαζω εδω για το cougar mx330 αλλα ειναι λιγο μεγαλο για την κατασταση που το θελω.Αλλα αν αξιζει κατα πολυ απο το QS240 να το σκεφτω.

Συγγνώμη για το σεντονι

Όποιος θα ηθελε να με βοηθήσει στους προβληματισμους μου ευχαρίστως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Kenichi είπε

Γεια σας παιδια ξανα

Λοιπον Ψιλο κατέληξα στα κομμάτια.

Θα πάω τελικά σε κατι πιο οικονομικο τωρα με σκοπο για αναβάθμιση cpu στο μελλον .Αποφασισα  Μ ΑΤΧ .

θα πάρω και ενα οικονομικό case τελικα γιατι το stacker 830 πλεον που εχω το Pc στο σαλονι ειναι υπερβολη και δεν μου χρειαζεται οταν ημουν φοιτητης καλο ηταν για τα γουστα.

Λοιπον

Cpu Ryzen 3 1200

Μνημες Crucial 16gb 3200

Case Aerocool QS-240

Τωρα σε μητρικη λεω για την Αsrock B450M-Pro4 αλλα εδω εχω λιγο τους ενδοιασμους μου.Λιγο για την Μαρκα μιας και δεν ειχα ποτε λιγο για κατι θεματα που διαβασα για προβληματα στην Β350 σειρα.Αξιζει να παω σε κατι καλυτερο με υποψιν και την μελλοντικη αναβαθμιση?Η για να παρω κατι καλυτερο πρεπει να ανεβω πολυ σε τιμη?

Πχ αξίζει να παω σε Asrock B450M Steel Legend ή σε MSI B450M Mortar Max ή σε καποιο μοντελο με 450 της asus και της gigabyte που είναι στον χώρο ηγέτες( τελευταία οχι τοσο η γιγαμπαιτ) ?

Με δεδομενο οτι θα μπει η rx580 η καποια παρομοια μιας και θα περιμενω black friday και με το συγκεκριμενο κουτι θα εχω θεμα θερμοκρασιων μεσα?

θα χρειαστει ισως ψυκτρα αφτερμαρκτ στον ρυζεν για να φτιαξει λιγο τα πραγματα εκει μεσα?

Επισης αν εχετε καποιο δοκιμασμένο μικρο κουτι για ΜΑΤΧ αντι του QS240 δεκτες οι προτασεις.Διαβαζω εδω για το cougar mx330 αλλα ειναι λιγο μεγαλο για την κατασταση που το θελω.Αλλα αν αξιζει κατα πολυ απο το QS240 να το σκεφτω.

Συγγνώμη για το σεντονι

Όποιος θα ηθελε να με βοηθήσει στους προβληματισμους μου ευχαρίστως

για κουτί ρίξε μια ματιά και σε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/14060020/CoolerMaster-MasterBox-Q300L.html#sku-info

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μητρικη οσο και να το ειχα ψαξει η ασροκ ηταν παντού καλη επιλογή απλα σε ξενα sites και reviews έβγαζαν την ΜSI MORTAR Β450Μ MAX καλύτερή σε μητρικές κάτω των 100 ευρω.

Τελικά την προτίμησα με εναν 2600 και δεν έχω κανένα θέμα μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...