Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με windows 10 σε 55" tv


Skrez1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πέρασα τα windows 10 στο pc που έχω στο σαλόνι και είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση μου (LG 55Uk6400) . Το pc είναι ενας phenom 955 , και gpu μία sapphire 7870 . Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα εξης ?

1. το ανώτερο ref rate που μου βγάζει είναι 30 hz ενώ η τηλεόραση είναι 60 hz . εχω συνδεδεμενη με hdmi την οθόνη με την κάρτα γραφικών.

2. εχω θέμα με την ανάλυση γιατί κρύβονται οι μπάρες και τα εικονίδια . τι scaling να βάλω και να ρωτήσω αν γίνεται να ρυθμιστει κάτι απο τους catalyst drivers ? Πώς μπορώ σε μία 55αρα τηλεόραση να βλέπω σωστά τα windows 10 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Skrez1982 said:

1. το ανώτερο ref rate που μου βγάζει είναι 30 hz ενώ η τηλεόραση είναι 60 hz . εχω συνδεδεμενη με hdmi την οθόνη με την κάρτα γραφικών.

H 7870 έχει HDMI 1.4b, αν δεν κάνω λάθος, το οποίο δεν υποστηρίζει 3840Χ2160 με 60hz αλλά μέχρι 30...

Για το 2. δεν γνωρίζω/θυμάμαι ρυθμίσεις  σε AMD drivers. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση στο 1. 

Στο άλλο θέμα παλιότερα οι catalyst είχαν επιλογή να κάνεις scaling και να φέρεις την οθόνη όπως ήθελες. Τώρα δεν υπάρχει άραγε αυτό ? Δεν μπορώ να βρω κάποια ρυθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Εικονικη υπερυψηλη αναλυση λεγεται η ρυθμιση αλλα εγω θα το αφηνα 1080 p 60 Hz .

Τι εννοείς? Η τηλεόραση εχει 4κ ανάλυση. Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να φαίνονται όλα σωστα και να μην είναι κομμένα στη κάτω μπάρα και περιμετρικά της οθόνης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο οτι διαβασα στα χαρακτηριστικα του HDMI 1,4 (ολες οι version εως 1,4b), υποστηριζουν μεν 4Κ αναλυση αλλα ΜΕΧΡΙ 30ΗΖ. αρα, δεν προκειται να δεις 60HZ ,αν δεν αλλαξεις καρτα γραφικων με νεοτερη και HDMI V2.0 και ανω........... 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, cabdik said:

απο οτι διαβασα στα χαρακτηριστικα του HDMI 1,4 (ολες οι version εως 1,4b), υποστηριζουν μεν 4Κ αναλυση αλλα ΜΕΧΡΙ 30ΗΖ. αρα, δεν προκειται να δεις 60HZ ,αν δεν αλλαξεις καρτα γραφικων με νεοτερη και HDMI V2.0 και ανω........... 

2ο post? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...